Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχοι του ΙΚΑ σε οικοδομές


KF

Recommended Posts

Αν εντοπίσουν επιπλέον εργασίες που έχουν γίνει και έχουν ξεχαστεί να δηλωθούν κόβουν πρόστιμο; Υπάρχει περίπτωση να κινητοποιήσουν και τη πολεοδομία για κάτι τέτοιο;Παράδειγμα για την ύπαρξη κλειστού Η/Χ;

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα σε οικοδομή γνωστού μου, του έγινε ελεγχος από το ΙΚΑ και υποχρεωθηκε να πληρώσει τα πραγματικά ενσημα που αντιστοιχούν στην οικοδομή με βάση αυτά που έχουν κατασκευαστεί και όχι με αυτά που υπάρχουν αρχικά στην έκδοση της οικοδομικής αδείας.

 

οι ίδιοι οι υπάληλοι του ΙΚΑ τον διαβεβαίωσαν, ότι η πολεοδομία δεν θα ενημερωθεί από αυτούς για τις πολεοδομικές παραβάσεις.

Του ζήτησαν να συνταξει Μηχανικός καινούργιο πινακα ενσημων με πραγματικές επιφάνειες και χρήσεις.

οπως και έγινε.

 

Χάρης

 

υ.γ πολλά από τα παραπάνω ένσημα διαγράφηκαν λόγω τακτοποίησης υπόγειων χώρων με βάση τον Ν3843/2010.;)

κάποια άλλα παρέμειναν και πληρώθηκαν.

δεν γνωρίζω όμως καμία άλλη περίπτωση που το ΙΚΑ από μόνο του έκανε έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε εμένα μου εκαναν επιτόπου έλεγχο και επειδή ειδαν 1 οψη υπόγειου εκτός εδάφους μου ζήτησαν να πάω απο το ΙΚΑ με τα σχέδια της πολεδομίας. Ευτυχως ειχα αδεια για αυτη την οψη οπότε και΄τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

αυτό τι είναι πάλι? Να αποδείξεις τι? και να πληρώσεις για τακτοποιημένο? Δεν έχω καταλάβει ποιούς αφορά? Η παραγραφή από πότε πιάνει?

 

<<Σαφάρι για έσοδα από ανείσπρακτα οικοδομικά ένσημα ξεκινά το ΙΚΑ καλώντας 97.336 ιδιοκτήτες ακινήτων>>

 

http://www.newsnowgr.com/article/824023/safari-tou-ika-gia-lefta-apo-skanarisma-tha-perasoun-97336-idioktites-akiniton.html

http://www.iefimerida.gr/news/211340/safari-toy-ika-gia-lefta-apo-skanarisma-tha-perasoyn-97336-idioktites-akiniton

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι λέει για χθεσινή εγκύκλιο, αλλά μία αναζήτηση στα site λέει ότι σε πολλούς έχουν πάει τα ραβασάκια , και μάλιστα σε κληρονόμους για ακίνητα του 1980 και ζητούν φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.