Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για προκατασκευασμένα κτήρια


Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,

να κάνω και γω μια ερώτηση για ιδιωτική χρήση. Ο σύζυγος έχει οικόπεδο άρτιο κ οικοδομήσιμο εντός οικισμού και θέλουμε να τοποθετήσουμε μικρό προκάτ 6x6 για βοηθητική κατοικία - κυρίως κατάλημα ξεκούρασης μεταξύ γεωργικών εργασιών - εμεις μενουμε στην πόλη. Δεν πρόκειται για κύρια χρήση, σε αυτη την περίπτωση ούτε που θα σκεφτόμουν το προκάτ. Το πρόβλημα είναι αν εφόσον η περιοχή χρειάζεται εγκριση επαε αν θα έχω πρόβλημα με το προκατ και 2ον το ζήτημα της θερμομόνωσης η οποία σίγουρα δεν επαρκεί αλλά στην πραγματικότητα δεν μας είναι απαραίτητη για την πραγματική χρήση της οικίας. Θέλω να βγάλω άδεια και όχι να καταφύγω σε λύσεις αγροτικής αποθήκης - αφού δεν θα είναι αυτή η χρήση της.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις γνώμες και τις γνώσεις σας.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιγράψεις την κατασκευή αυτή του προκατ?

 

Manoli gon είναι κάτι τέτοιο http://www.kmf.gr/files/katoikies/2.jpg http://www.kmf.gr/files/katoikies/3.jpg μεταλλικό με δυνατότητα επένδυσης εξωτερικά πχ όπως η φωτογραφία και εσωτερικά με γυψοσανίδα αν θες για να μην φαίνεται το μεταλλικό και η στέγη με σανίδες.

Το θέμα είναι ότι φοβάμαι την επαε γιατί έχουν θεματάκια με τα προκάτ και το βρίσκω πολύ φτηνό - μεταχειρισμένο- και μου κάνει για τη δουλειά που το θέλω - ούτε ευρώ παραπάνω δεν μπορώ να δώσω! Το δεύτερο θέμα είναι πως υποπτεύομαι πως δεν είναι επαρκής η θερμομόνωση με τις νέες τιμές.

Υπάρχει κάποιος τρόπος απαλλαγής από επαε πχ λόγω τετραγωνικών ή από θερμομόνωση;

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει η θερμομόνωση σου (δεν απαιτείται ΚΕΝΑΚ) να επαρκεί.Οπότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα με την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστω για την απάντηση. ΄Εστω πως για την θερμομόνωση κάνω κάτι - μπορώ να βάλω έξτρα από έξω πριν το σαφάντισμα και το βάψιμο και από μέσα πρίν την γυψοσανίδα - και είμαι καλυμένη, με την επαε θα έχω θέμα με το προκάτ; υπάρχει παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ πολύ και καλημέρα

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αν αισθητικά η κατασκευή είναι αποδεκτή τότε το Σ.Α. (καταργήθηκε η ΕΠΑΕ) δε νομίζω να έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ακόμη ερώτηση για τους έμπειρους συναδέλφους.. αφού βγάλουμε άδεια για ένα κτίριο με πάνελ - προκάτ, πώς γίνεται έεγχος δόμησης εφόσον είναι προκάτ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.