Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για προκατασκευασμένα κτήρια


Recommended Posts

Θεμελίωση δεν έχει? Ελεγχος τότε και στο τέλος.

Ευχαριστώ για την ταχύτητα. Ναι, θα έχει βάση θεμελείωσης όπου και θα τοποθετηθεί το προκάτ. Δεν ήξερα αν γίνεται έλεγχος και κατά τη διάρκεια και με τα προκατ είναι θέμα. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Συγχαρητήρια για τη πολύ καλή και κατατοπιστική σελίδα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Φίλος μου χαρίζει έναν μεταχειρισμένο μεταφερόμενο οικίσκο 20 τετρ. το οποίο σκέπτομαι να τοποθετήσω σε οικόπεδο εντός σχεδίου στην επαρχία, για να το χρησιμοποιήσω σαν αγροτική αποθήκη, και το οποίο αποτελείται από : Μεταλλικό σκελετό , εσωτερικά επένδυση γυψοσανίδας, εξωτερικά σοβαντισμένο και σκεπή πάνελ.

Τιμολόγιο αγοράς δεν υπάρχει γιατί έχει χαθεί. Βγάζει άδεια? Θα έχω κάποιο πρόβλημα στη διαδικασία άδειας που δεν υπάρχει τιμολόγιο αγοράς?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Όχι το τιμολόγιο αγοράς είναι άσχετο με την αδειοδότηση.

Μπορείς να βγάλεις κανονικά οικοδομική άδεια εάν υπάρχουν οι προυποθέσεις και πληρώνεις το ανάλογο ποσό στο ΙΚΑ (μειωμένο στη περίπτωσή σου λόγω προκάτ) για τις εργασίες που θα πραγματοποιηθούν.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας. Ελπίζω να έχω επιλέξει τη σωστή ενότητα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με κάτι. Το 2007 υπογράφηκε ένα συμβόλαιο με μια εταιρία προκατ για δύο σπίτια συνολικού εμβαδού 195 τ.μ. σε περιοχή εκτός σχεδίου. Ο μηχανικός όμως έβγαλε οικοδομική άδεια για συμβατική κατασκευή (πιστεύω για οικονομικούς λόγους....), ήτοι πίνακας ΙΚΑ 1 με αποτέλεσμα τα ένσημα να ανέρχονται σε 324. Παρόλα αυτά, ο πελάτης μου δεν γνώριζε πως η προκατασκευή απαιτεί διαφορετική οικοδομική άδεια καθώς και πίνακα 2 για το ΙΚΑ.
 
Περνώντας τα χρόνια και αφού έχει γίνει η παραλαβή της οικοδομής και η πολεοδομία δέχθηκε κανονικά την κατασκευή ως προκάτ, έχει δοθεί ρεύμα κανονικά, έχει κλείσει το έργο στην εφορία, έρχεται η στιγμή να κλείσει το έργο και στο ΙΚΑ.
Ωστόσο, το ΙΚΑ ζητά τα υπόλοιπα ένσημα τα οποία είναι σχεδόν 160. Τα ένσημα πληρώθηκαν με πίνακα 1 για συμβατική κατασκευή.
Αναθεώρηση δεν μπορεί να γίνει γιατί το έργο έχει ολοκληρωθεί στην πολεοδομία. Ο ίδιος μηχανικός, υποστηρίζει πως το κτίσμα είναι αυθαίρετο, γιατί δε χτίστηκε όπως αναγράφεται στην άδεια που ο ίδιος εξέδωσε δηλαδή με τούβλα και μπετόν, αλλά με προκάτ στοιχεία. Υποστηρίζει πως πρέπει να ενταχθεί στο νόμο περί αυθαιρέτων.
 
Η πολεοδομία λέει, πως μπορεί να βεβαιώσει με ένα έγγραφο στο ΙΚΑ πως τα κτίσματα είναι προκατ, να κάνει και μια υπεύθυνη δήλωση ο μηχανικός που εξέδωσε την άδεια για το προκάτ, και με τα τιμολόγια που φαίνεται πως είναι από εταιρεία για προκατ, το ΙΚΑ θα δεχθεί την απαλλαγή των ενσήμων.
 
Σας παρακαλώ, βοηθήστε με τί πρέπει να κάνω?
 
Ευχαριστώ...


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

υπήρχε κάποια απαγόρευση για προκατασκευασμένα σπίτια στις Κυκλάδες, η οποία έπαψε να υφίσταται προσφάτως και εάν ναι γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο ΦΕΚ ;

 

Υποθέτω και σύμφωνα με τους "προλαλήσαντες" ότι - εφόσον δεν υφίσταται κάποια απαγόρευση - ακολουθούμε τη διαδικασία αδειοδοτήσεως όπως προβλέπεται σε κάθε περίπτωση ανεγέρσεως με τη διαφορά ότι η στατική μελέτη πιθανότατα εκ των πραγμάτων θα πραγματοποιηθεί από την εταιρεία που δραστηριοποιείται στα προκατασκευασμένα σπίτια.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

την μονη απαγορευση που  βρισκω ειναι αυτη

 

Π.Δ.17.4.-13.5.97 ΦΕΚ Δ 375
Καθορισμός χρήσεων γης και όρων και περιορισμών
δόμησης, στην εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμού
περιοχή Ακρωτηρίου Αγίου Φωκά του Δήμου Πάρου
νήσου Πάρου (Ν. Κυκλάδων).

 

 

ισως καποιος "τοπικος" να εχει περισσοτερα.

 

υγ

ισως θα ηταν καλυτερα αν ελεγες την "συγκεκριμενη"  περιοχη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι και Αγαπητέ Dimitris GM,

 

πρόκειται για Άνδρο. Κι εγώ δε βρίσκω κάτι. Ποιός ξέρει; Μάλλον θα ρωτήσω κάποιον "τοπικό" όπως αναφέρει και ο Αγαπητός Dimitris GM. Μου μετέφεραν επίσης ότι εταιρεία που δραστηριοποιείται στο χώρο των προκατασκευασμένων διεμήνυσε στον ενδιαφερόμενο ότι στην Άνδρο απαγορεύεται, απαγορευόταν ( ; ) η κατασκευή να πραγματοποιείται από μονομπλόκ και επιτρέπεται μόνον εφόσον μεταφέρονται επί μέρους τμήματα (τοιχεία κ.λπ.) και συναρμολογούνται στο χώρο του έργου. Δε μου πολυστέκει και αυτό, βέβαια...

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Βγάζω την πρώτη μου άδεια και θα ήθελα μία επιβεβαίωση αν τα κάνω όλα οκ. Αποθήκη γενικής χρήσης, ισόγεια, 4,50*6,00 εντός.
Από μελέτες θέλω 1) Αρχ/κα 2) Στατικά 3) Ύδρευση 4) Αποχετ 5) Θερμομονωση 6) Παθητική 7) Περιβάλ. χώρος 8 ) Χρονικός 9) Τεύχη ;
Επειδή θεωρείται "ειδικό κτίριο" (χρήση πλην κατοικίας) μου χρειάζεται και έγκριση από Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής ;


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.