Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Χάνω" δύο φάσεις


Thinlizzy

Recommended Posts

Σε μονοκατοικία με τριφασική παροχή παρουσιάζεται το εξής φαινόμενο:

Πριν περίπου 30 ημέρες έπεφταν οι δύο ασφάλειες των φάσεων R και S από τον μετρητή της ΔΕΗ (3x40Α) ενώ οι γενικές ασφάλειες των πινάκων έμεναν ανέπαφες (3x25A). Όταν σήκωνα μία από τις δύο ασφάλειες (R ή S) τότε δεν ξανάπεφτε. Αυτό γινόταν για δύο ημέρες και ξαφνικά όλα καλά. Το φαινόμενο όμως ξαναεμφανίστηκε χθες και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Να σημειώσω ότι την στιγμή που πέφτουν οι ασφάλειες δεν έχω κάποιο ιδιαίτερα μεγάλο φορτίο.

Το μυαλό μου πάει σε κάποια υγρασία που περνά στο παροχικό καλώδιο.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι είναι 2 ετών. Δεν νομίζω να έχουν χαλάσει οι ασφάλειες (του μετρητή εννοείς αν κατάλαβα καλά).

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πιθανότητα δίνω στην περίπτωση στην διαδρομή από τον μετρητή έως την είσοδο του πίνακα οι δυο αγωγοί R και S να βραχυκυκλώνουν κάποιες στιγμές. Αυτό εξηγεί όλα τα συμπτώματα που αναφέρεις . Σηκώνοντας μόνο την μια από τις δυο ασφάλειες ( οποιαδήποτε ) δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα , ενώ η ασφάλειες του σπιτιού δεν μπορούν να το "δουν" .

 

Στην είσοδο των ασφαλειών του σπιτιού μήπως υπάρχει υγρασία;

Υπάρχει κουτί διακλάδωσης της παροχής με κακές συνδέσεις;

Μετά τον μετρητή ή μέσα στον μετρητή υγρασία;

 

Ένα megger θα ήταν χρήσιμο .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις την εξής δοκιμή:

 

Στον πίνακα άλλαξε τα καλώδια στη γενική ασφάλεια. Καλύτερα μετατόπισε όλα καλώδια κατά μία θέση για να μην επηρεαστεί τυχόν τριφασικός κινητήρας.

 

Αν συνεχίσουν να πέφτουν οι ίδιες ασφάλειες πιθανώς το πρόβλημα είναι ένα από τα 2 που αναφέρθηκαν (χαλασμένες ασφάλειες, βραχυκύκλωμα στη γραμμή μετρητής - γενικός πίνακας). Γενικότερα το πρόβλημα θα είναι πριν τις γενικές ασφάλειες της εγκατάστασης.

 

Αν αρχίσει να πέφτει η τρίτη ασφάλεια, το πρόβλημα είναι από τις γενικές ασφάλειες της εγκατάστασης και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Στην είσοδο των ασφαλειών του σπιτιού μήπως υπάρχει υγρασία;

Υπάρχει κουτί διακλάδωσης της παροχής με κακές συνδέσεις;

Μετά τον μετρητή ή μέσα στον μετρητή υγρασία;

 

Ένα megger θα ήταν χρήσιμο .

 

Δεν έχω παρατηρήσει υγρασία μέσα στον πίνακα. Μέσα στον μετρητή δεν μπορώ να δω γιατί έχει σφραγίδα. Το παροχικό οδεύει μέσα απο τον κήπο της αυλής, εντός πλαστικού σωλήνα και τοποθετήθηκε υπο την επίβλεψη μου. Το θέμα είναι ότι μέσα στο καλοκαίρι που βρέθηκε η υγρασία.

 

@ miltos.

Σωστή η υπόδειξη σου. Θα την δοκιμάσω και θα σας πω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι εσείς οι ηλεκτρολόγοι έχετε μία συσκευή ελέγχου που στέλνει στον αγωγό έναν παλμό γύρω στα 2kV και μετράει την αντίσταση (κοινώς διαρροή). Μήπως ένας έλεγχος θα έλυνε τις απορίες;

 

Edit: Α, μάλιστα, το megger... δεν το είχα καταλάβει :oops:. Ευχαριστώ miltos...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μελετητής μηχανικός και τέτοιου είδους εξοπλισμό δεν τον έχω. Και το περίεργο είναι ότι το κάνει όποτε του "καπνήσει". Σήμερα δεν έχουν πέσει καθόλου οι ασφάλειες και γενικά όταν πέφτουν μπορεί να συμβεί ακαριαία ή μπορεί και σε 1 μέρα. Έτσι δεν μπορώ να το παρακολουθήσω τόσο εύκολα και να κάνω δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.