Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυναμική ανάλυση-Ισοδύναμη στατική?


 
GX24

Recommended Posts

Έχω ένα διώροφο κτίριο από σκυρόδεμα, ο πρώτος όροφος έχει στύλους δοκούς και πλάκα ενώ στο δεύτερο έχω στύλους και δοκούς χωρίς πλάκα ( θα τοποθετηθεί ξύλινη στέγη)….στην ανάλυση θα χρησιμοποιήσω δυναμική φασματική ,με μετατόπιση μαζών η δυναμική με στρεπτικά ζεύγη? Απλοποιημένη φασματική δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω..

Γενικότερα ποια η διαφορά των 2 μεθόδων(δυναμική φασματική ,με μετατόπιση μαζών και δυναμική με στρεπτικά ζεύγη)? και πότε χρησιμοποιείται καθεμία ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

με στρεπτικά ζεύγη στην περίπτωση σου.

στο δεύτερο όροφο δεν έχεις πλάκα άρα δεν έχεις και μάζα να "μετατοπίσεις"

 

με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ τους συναδέλφους

σε περίπτωση ενός κανονικού κτιρίου (χωρίς μεγάλες ασυμμετρίες)

οι δύο μέθοδοι δίνουν πολύ διαφορετιά αποτελέσματα?

νομίζω πως όχι

γενικά ποια χρησιμοποιείτε? μιλάω για περιπτώσεις που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και οι δύο

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η ισοδύναμη στατική είναι λίγο δυσμενέστερη της δυναμικής - φασματικής (μικρές διαφορές). Ούτως η άλλως ο ΕΑΚ περιορίζει σημαντικά τον αριθμό των κτηρίων στα οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί η πρώτη...

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση με στρεπτικά ζεύγη στην ουσία είναι δυναμική φασματική ανάλυση που λαμβάνει υπόψη την εγγενή αβεβαιότητα της τυχηματικής εκκεντρότητας χωρίς μετατόπιση των μαζών αλλά με εισαγωγή στατικών φορτίσεων ίσων με "+" 2*e*F σε κάθε όροφο. (ΕΑΚ 3.3)

Γενικά η δυναμική φασματική δίνει πιο ακριβή αποτελέσματα καθώς μετατοπίζει τις μάζες καθε φορά κατά 0.05Li και δίνει περιβάλλουσα, από απευθείας επαλληλία για καθέ ένα από τα 4 διαφορετικά συστήματα που προκύπτουν.

Αναλόγως και του λογισμικού που χρησιμοποιείς και τις δυνατότητες που έχει χρησιμοποιείς και την ανάλογη μέθοδο. Προσωπικά άν το λογισμικό που χρησιμοποιούσα μπορούσε να λύσει όλα τα προβλήματα με την δυναμική φασματική με μετατόπιση μαζών αυτή θα επέλεγα.

Σε κάποια προγράμματα όμως η δυναμική με στρεπτικά ζεύγη συνίσταται για την αντιμετώπιση ύπαρξης 2 διαφραγμάτων σε μία στάθμη. (Παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε μεταλλική αποθήκη με μεταλλική στέγη (τεγίδες στην οροφή+ επικαλύψεις) θα χρησιμοποιήσω απλοποιημένη φασματική μέθοδο έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

στο δεύτερο όροφο δεν έχεις πλάκα άρα δεν έχεις και μάζα να "μετατοπίσεις"

 

Η μάζα της στέγης δεν λαμβάνεται υπ'όψην? Δεν πρεπει να προσομοιωθεί?

Link to comment
Share on other sites

ως κατανεμημένο φορτίο στα δοκάρια. και αν έχεις κάποια σημαντικά ανοίγματα μπορείς επιπλέον νε επιβάλλεις και στρεπτική ροπή ως φόρτιση των δοκαριών σου άπό την ανάλυση του ζευκτού.

η στέγη δεν προσφέρει επαρκές διάφραγμα, άρα αφού δεν υπάρχει διαφραγματική λειτουργία δεν δύνασαι να εφαρμόσεις απλοποιημένη φασματική (που προυποθέτει ύπαρξη διαφράγματος) αλλά δυναμική ανάλυση.

και φυσικά η στέγη (ξύλινη, μεταλλική ή whatever) είναι αυτοφερόμενη και ως τέτοια πρέπει να επιλυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε μεταλλική αποθήκη -με επικαλύψεις/πλαγιοκαλυψεις από πάνελ- ποιό είναι το δυναμικό σύστημα;

Που βρίσκονται εστιασμένες οι μάζες, ποιες οι δυσκαμψίες, ποια -αν υπάρχουν- τα διαφράγματα;

Πόσες οι ιδιομορφές, και ποιά η σωστή μέθοδος ανάλυσης;

Αν η ανεμοφόρτιση είναι κατά μία τάξη μεγέθους ισχυρότερη της σεισμικής φόρτισης, ποια η αναγκαιότητα της δυναμικής ανάλυσης - αντισεισμικού υπολογισμού;

Τέλος, ο φορέας της αποθήκης έχει χαρακτηριστικά αντισεισμικού φορέα; Ή θα γίνει αντισεισμικός σχεδιασμός σε ακατάλληλο για σεισμική καταπόνηση -και μη καταπονούμενο σεισμικά- φορέα;

Link to comment
Share on other sites

α εσύ το πας μακριά....αστειεύομαι!!

εγώ απάντησα στην καθαρά ΓΕΝΙΚΗ περίπτωση ύπαρξης στέγης και ουχί πλάκας μπετόν.

ζητώ συγνώμη που δεν διάβασα ολόκληρο το νήμα.

τώρα αν μιλάμε για κοτέτσι ή αποθήκη ή.....ή....ή......, ο μελετητής ας κρίνει σε τι βάθος θα μελετήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.