Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάστημα σε χρήση γης κατοικία


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι..Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση..

 

Η αδεια οικοδομής δείχνει έναν χώρο σαν κατάστημα.

Ο πελάτης ενδιαφέρετε να ανοίξει κατάστημα ψιλικών.

Πήρα απο την πολεοδομία μια βεβαίωση χρήσης γής και μου δηλώνει την περιοχή σαν κατοίκια.Γνωρίζετε αν μπορεί να ανοίξει κατάστημα ψιλικών?

 

Σας ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλλίτερα τη βεβαίωση της πολεοδομίας γιατί οι κατηγορίες με τη λέξη κατοικία είναι αρκετές πχ γενική κατοικία, αμιγής κατοικία κλπ. Εάν είναι παλαιό το ρυμοτομικό σχέδιο (προ 1983) οι χρήσεις γης δεν αναγράφονταν στο πδ αλλά προσδιορίζονται με το ΓΠΣ.

 

Αφού ξεκαθαρίσεις την κατηγορία, αναζήτησε στο Google τις "χρήσεις γης" και θα διαβάσεις τι είδους καταστήματα και εάν επιτρέπεται σε κάθε μία κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

@JTB

Γνώριζα ότι με την αναζήτηση που υπέδειξα θα βγει πρώτο το site της Δομικής, και ο στόχος είναι να δίνουμε οδηγίες για τον τρόπο που μπορεί να βρει κάποιος την απάντηση που ζητάει και όχι, πάντα, "μασημένη τροφή".

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστω για την απάντηση σου..

Η αδεια οικοδομης ειναι προ του 85 και στην βεβαιωση χρησης γης αναγραφει κατοικια...

Σκέτο <<κατοικία>>...

Εγώ δεν γνώριζα καν οτι υπάρχει κατοικια..ηξερα αμιγες και γενική..

Γνωρίζεις τι καταστηματα μπορουν να γινουν σε αυτην την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι πρόσφατη η βεβαίωση;

Το σχέδιο, πάντως, είναι προ του 1983, οπότε στο πδ, είναι πιθανό να μην αναγράφονται χρήσεις γης.

Εάν έχει εκδοθεί ΓΠΣ για την περιοχή, τότε μ' αυτό καθορίζονται και οι χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση ειναι καινουργια και αναγραφει...

για το Ο.Τ.....στον δήμο.......το οποιο εγκριθηκε με το απο 7-10-58 διαταγμα ΦΕΚ(164Δ/13-10-58) δεν ορίζεται καποια αλλη χρηση απο το παραπάνω ΠΔ και συνεπως, μέχρι την εγκριση ειδικοτερης μελετης χρησεων γης , η επιτρεπομενη χρηση ειναι η κατοικια.

Σου λεεί τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω ακόμη και στην αμιγή κατοικία επιτρέπονται καταστήματα τοπικής χρήσης μέχρι 80 τμ και μέχρι το 25 % του ΣΔ .

 

Το ψιλικατζίδικο θεωρείται τοπικής χρήσης .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλλο πραγμα η αμιγές κατοικια...αλλο η γενική κατοικία..και άλλο η κατοικία...

 

Εγω προσωπικά δεν ήξερα καν ότι υπαρχει χρηση γης κατοικία αλλα έτσι μου είπε η πολεοδομία..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.