Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περι "κάλυψης" και έννοιας αυτής


Recommended Posts

ειναι λογω απειριας. δεν θελω να επεκταθω γιατι ποτε δεν ξερεις ποιος μας διαβαζει, και το μηνυμα θα αυτοκαταστραφει σε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Η απειρια δεν ειναι κακο πραγμα.. Αρκει να υπαρχει και η αυτογνωσια.. Γιατι αν δεν υπαρχει τοτε η απειρια μπορει να ειναι απο απλως κακη μεχρι επικινδυνη..

Link to comment
Share on other sites

Ισογεια οικοδομη με Η/Χ, το υπογειο ποσο θα ειναι?

όλη η κάλυψη, άρα (Δόμηση+ΗΧ)

---------

howard_roark

στο παράδειγμά σου 150 pilotis + 150 κατάστημα =300 κάλυψη

τον 1ο όροφο πόσα τμ είναι το περίγραμμα του κτιρίου;

 

δειτε και αυτήν τη συζήτηση

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12592&page=2

 

 

υγ καλύτερα να μας διαβάζει θα το λύσουμε το πρόβλημα

επίσης σε περίπτωση απιερίας υπάρχει και ο προιστάμενος (αυτός είναι ο ρ΄λος του)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μου ήρθε ιδέα.

Το βασικό είναι πως η pilotis δεν μπορεί να είναι αυθύπαρκτη αλλά πρέπει να δημιουργείται εξ ανάγκης από το άνωθεν κτήριο όπως προβλέπει το άρθρο 7.

 

 

Το παραπάνω μήνυμα το είχα γράψει σε άλλο θέμα (που έκανα αμάν να το βρω) και μάλλον έγινε κάποια λάθος μεταφορά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εχω απαντησει μονος μου νωριτερα (#3)..

Αλλα πιστευω πως θα ηταν ενα ερωτημα προς απαντηση απο το συγκεκριμενο υπαλληλο..

Γιατι επι της ουσιας ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει ορισμένες φορές να βάζουμε τους υπαλλήλους να διαβάσουν τον ΓΟΚ γιατί αλλιώς θα τρέχουν στους εισαγγελείς ?

Τι άλλο θα ακούσουμε τώρα .

Ηδη ο έλεγχος της ανωδομής γιά το περιτύπωμα του ισογείου αντιβαίνει στην έννοια της ελεύθερης δόμησης στο οικόπεδο που είναι η κυρίαρχη διαφορά και ο λόγος ύπαρξης του ΓΟΚ/85 σε σχέση με τον ΓΟΚ/73 .

 

Λογικά η κάλυψη κάθε κτιρίου μπορεί να φτάνει μέχρι την επιτρεπόμενη ανεξάρτητα της ανωδομής και εφ' όσον ο συνολικός όγκος είναι ο επιτρεπόμενος .

 

Δηλαδή αν σε οικόπεδο 1000 τμ με ΣΔ 0,80 κάνω 4 ορόφους με κάλυψη 0,20 γιατί δεν μπορώ να κάνω ισόγειο 0,40 δηλαδή 400 τμ όση είναι η επιτρεπόμενη ?

 

Προσέξτε τώρα παραλογισμό . Αυτό μπορώ να το κάνω αν έχω πιλοτή κάτω από την ανωδομή και κατοικία η κατάστημα στην υπόλοιπη κάλυψη .

Είναι ακριβώς η περίπτωση που σχολιάζουμε και μας φαίνεται παράλογη .

 

Το αντίστροφο είναι μία σοφιστεία των τελευταίων χρόνων ότι απαγορεύεται γιατί λέει η ανωδομή ορίζει την κάλυψη .

 

Τώρα έχουμε και νέο παραλογισμό .

Νομίζω ότι οι αρχιτέκτονες θα πρέπει να αναλάβετε δράση , γιατί όλες αυτές οι ερμηνείες έρχονται σε πλήρη αντίθεση με το προοίμιο του ΓΟΚ/85 που μιλάει γιά την ελεύθερη δόμηση στο οικόπεδο και την ελευθερία του μελετητή , αποφεύγοντας τις δεσμεύσεις που επέβαλλαν τα συστήματα δόμησης στον ΓΟΚ/73 .

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε, δεν ξερω αν εχει γινει, αλλα πιστευω οτι το αν η pilotis εκτος του περιγραμματος της οικοδομης επιτρεπεται η οχι θα πρεπει να απαντηθει με ερωτηση απο το Υπουργειο (την οποια υπηρεσια τελος παντων ειναι υπευθυνη για αυτο)..

 

Αν εχει γινει και υπαρχει η απαντηση ας την δουμε..

 

Σε ο,τι εχει να κανει ομως με την ερωτηση του συναδελφου αυτη καθε αυτη, να ρωτησω, προισταμενος δεν υπαρχει στην υπηρεσια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.