Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Θέλω να κατασκευάσω μονοκατοικία προκάτ


chrisboub

Recommended Posts

Γεια σας, κοιταω οικονομικα οικοπεδα , λιγο μεγαλυτερα , εκτος σχεδιου παντα , αλλα εχω σαν σκοπο να κατασκευασω ενα Προκατ σπιτι. Απ οτι βλεπω σε εκθεσεις που εχω παει προσφατα η ποιοτητα τους δεν ειναι η πιο τελεια αλλα λογω οικονομικων μου δυσκολιων θα το προτιμουσα. Ξερεις κανεις αν επιτρεπεται και με ποιες προυποθεσεις? Παραδειγμα , Ξυλινο, Σιδερενιο σκελετο κτλ. Χρειαζεται αδεια? Ποιοι ειναι οι οροι? Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτον τον τομέα, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια που θα βγάλεις είναι η ίδια είτε για προκάτ μιλάς είτε για οποιαδήποτε άλλη κατασκευη. Οι ίδιοι όροι ισχύουν άσχετα με τον τροπο κατασκευής.

 

Έχω κατασκευαστική εμπειρια απο τέτοιες κατασκευές αλλά δεν τις συμπαθω όχι για την ποιότητα τους αλλά για το περιβαλλον που δημιουργούν. Μιλάω για τα κλασικά προκάτ με τον πυρηνα απο μονωτικο με μεταλλικο πλέγμα εκατέρωθεν το οποίο τσιμενταρεται.

 

Και εξηγώ:

Το τελικό αποτέλεσμα είναι ένας κλωβος απο μπετόν και σίδερο μέσα στον οποίο ζεις ΕΣΥ. Ένα εντελώς αφύσικο περιβάλλον κλουβι. Το μπετόν συγκεντρώνει πολύ θερμότητα το καλοκαίρι και το μεταλλικό πλέγμα σε συνδυασμό μετά γηινα μαγνητικα πεδία αλλά και τα ηλεκτρικά του κτιρίου δημιουργεί ενα τουλάχιστον περίεργο περιβάλλον.

 

Και η διάφορα τιμής είναι μικρή για να δικαιολογεί τέτοια επιλογή ειδικά για πρώτη κατοικία.

 

Πόσο θα σου κοστίσει και για πόσα τετραγωνικα μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατασκευαστική εμπειρια απο τέτοιες κατασκευές αλλά δεν τις συμπαθω όχι για την ποιότητα τους αλλά για το περιβαλλον που δημιουργούν. Μιλάω για τα κλασικά προκάτ με τον πυρηνα απο μονωτικο με μεταλλικο πλέγμα εκατέρωθεν το οποίο τσιμενταρεται.

 

Το μπετόν συγκεντρώνει πολύ θερμότητα το καλοκαίρι και το μεταλλικό πλέγμα σε συνδυασμό μετά γηινα μαγνητικα πεδία αλλά και τα ηλεκτρικά του κτιρίου δημιουργεί ενα τουλάχιστον περίεργο περιβάλλον.

 

Και η διάφορα τιμής είναι μικρή για να δικαιολογεί τέτοια επιλογή ειδικά για πρώτη κατοικία.

 

SeNNinhA,

 

Δεν διαφωνώ ότι έχεις εμπειρία σε τέτοιες κατασκευές, αλλά 1-2 πράγματα που αναφέρεις, πρέπει να τα έχεις καταλάβει λάθος...

 

Το σκυρόδεμα έχει μεγάλη θερμομάζα, οπότε είναι - τρόπο τινά - μια θερμομόνωση για την κατασκευή: το χειμώνα κρατάει την ζέστη μέσα και το καλοκαίρι κρατάει την ζέστη έξω από τον εσωτερικό χώρο. Μην ξεχνάς ότι στο εσωτερικό φλοιό υπάρχει και μια στρώση εξηλασμένης πολυστερίνης (50mm).

 

Επίσης, η διαφορά τιμής δεν είναι μικρή. Μπορεί να είναι μικρή, μπορεί και μεγάλη, εξαρτάται από την κατασκευή: τα τετραγωνικά μέτρα επιφάνειας, την πολυπλοκότητα του φορέα και άλλα. Μην ξεχνάς ότι δεν θα χρειαστεί να κάνεις τοιχοπληρώσεις (εν τέλει όχι σε μεγάλη κλίμακα) οπότε γλιτώνεις λεφτά από εκεί.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την αισθητική. Για πρώτη κατοικία δεν θα το διάλεγα (αισθητικά και τεχνοοικονομικά). Πιο πολύ για κανένα εξοχικό για την ταχύτητα κατασκευής και ευκολία συντήρησης, ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ζήσει σε τέτοια κατοικία, τα προβλήματα είναι πολλά και στην πράξη δεν υπάρχει καλή θερμομόνωση...

Συμφωνώ με τον SeNNinha...

 

Επίσης, το ΠΡΟΚΑΤ εν τέλει έχει την ίδια τιμή με το κανονικό σπίτι. Γλυτώνεις κάποια χρήματα από τα ένσημα...

 

Η ταχύτητα κατασκευής, ναι είναι ένα πλεονέκτημα.

Αλλά εγώ ρωτάω το εξής:

Τι προτιμάς; Να αγοράσεις ένα έτοιμο σπίτι από εργολάβο χωρίς να ξέρεις τι υλικά και τι εργασίες έχουνε γίνει ή να φτιάξεις ένα σπίτι από την αρχή αγκαζέ με τον μηχανικό σου για να επιβλέπει την κάθε εργασία και το κάθε υλικό ώστε να είσαι σίγουρος για το τι σπίτι φτιάχνεις;

 

Σίγουρα το δεύτερο! Θα μου πεις κοστίζει περισσότερο. Ε! ναι κοστίζει! Αλλά μιλάμε για το σπίτι σου... Καλύτερα να περιμένεις 1-2 χρόνια ακόμα και να φτιάξεις κάτι καλύτερο.

 

Παρεπιπτόντως, τα ΠΡΟΚΑΤ χρειάζονται κανονική άδεια όπως τα συμβατικά.

Link to comment
Share on other sites

SeNNinhA,

 

 

Το σκυρόδεμα έχει μεγάλη θερμομάζα, οπότε είναι - τρόπο τινά - μια θερμομόνωση για την κατασκευή: το χειμώνα κρατάει την ζέστη μέσα και το καλοκαίρι κρατάει την ζέστη έξω από τον εσωτερικό χώρο. Μην ξεχνάς ότι στο εσωτερικό φλοιό υπάρχει και μια στρώση εξηλασμένης πολυστερίνης (50mm).

 

 

Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την αισθητική.

 

1) το σκυρόδεμα έχει μεγάλη θερμοχωρητικοτητα και για το χειμώνα αυτό είναι καλό. Για το καλοκαίρι όμως είναι ΚΑΚΟ. Θα θερμανθει μεν αργότερα αλλά μόλις θερμανθει (ας πούμε αρχές Ιουλίου το αργότερο) τότε κρυωνει και αντίστοιχα αργά. Οπότε μέσα στην νύχτα α) ακτινοβολεί αρκετή θερμότητα και β) δεν προλαβαίνει να ψυχθει επαρκώς. Αντίθετα με τα τούβλα που αποδίδουν πολύ καλύτερα σε τέτοιες συνθήκες (και η πέτρα ή το μαρμαρο ακόμη καλύτερα).

 

2) δεν μιλάω για αισθητική αλλά για το γεγονός ότι ζεις μέσα σε ένα μεταλικο κλωβο ο οποίος αναγκαστικά δημιουργεί μαγνητικα πεδία τα οποία έστω και ελάχιστα επηρεάζουν την ισορροπία του οργανισμού αυτών που ζουν εκεί. Εάν φανταστείς ότι ακόμη και το πεδίο που δημιουργεί μια πρίζα ρεύματος δημιουργεί πρόβλημα αστατου ύπνου εάν κοιμάσαι με το κεφάλι σου σε απόσταση εώς μισου μετρου απο αυτή φαντασου να ζεις σε ένα μεταλλικό κουτί. Δεν έχω επιστημονικές αποδείξεις για αυτά αλλά μόνο απλές ενδείξεις αλλά δεν ψηνομαι με τα προκάτ τέτοιου τύπου κατασκευής και για αυτό τον λόγο.

 

Σε ξύλινο πάλι σπιτι δεν θα είχα πρόβλημα να μείνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!!Τα πιο πολλα προκατ που εχω δει ειναι ξυλινα και μερικα δεν ειναι ασχημα , οπτικα τουλαχιστον. Οπως προανεφερα θα με ενδιεφερε να μεινω και σε μεγαλυτερο οικοπεδο για καλυτερη ποιοτητα ζωης , και σε ποιο ορεινο περιβαλον δηλαδη ετσι κι αλλιως.Απο ποι'οτητα κατασκευής? Αναρωτιέμαι πως ζουν τοσος κόσμος στην Αμερική και Καναδα σε τετοια σπίτια , δε μπορει να είναι ολα κακης ποιοτητας, σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις , αλλα ειναι και ο παραγοντας "χρονος". Φαντάζομαι οτι χρειάζεται άδεια αλλά νομιζα οτι υπηρχαν καποιες εξαιρεσεις για τα προκατ , οτι δε χρειαζοσουν πχ 4 στρεμματα αλλα 2 για να οικοδομησεις 200 τμ στα εκτος σχεδιου εκτος Αττικης. Ισχυει κατι τέτοιο? Ξερει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφερεσαι είναι οι τροχοβιλες που εννοείται ότι δεν είναι μόνιμες κατασκευές με θεμέλια αλλά δυνιτικα μετακινουμενες. Για ευτες οντως υπάρχουν ξεχωριστές διατάξεις αλλά και περιορισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Τροχοβίλα όταν ακούω φέρνω στο νου μου τροχόσπιτο στυλ. Δεν έχω κάτι τέτοιο στο νου μου , σκέφτομαι κάτι σε ξύλινο αν έχετε δει σε εκθεσεις είτε στο διαδίκτυο , σπίτια εξ ολοκλήρου απο ξύλο αρκετά όμορφα, τα κατασκευάζουν γρήγορα και στο μισό κόστος. (έτσι διαφημίζουν τουλάχιστον) Αλλά δε νομίζω να έχουν θεμέλια , δεν είμαι σίγουρος γι αυτό. Πάντως οι Τροχοβίλες έχουν θέμα και με τη ρευματοδότησή τους νομίζω , δεν θέλω προβλήματα νομιμότητας. Υπαρχει καποιος Ιστοχωρος που μπορω να διαβασω Αναρτημένους ολους αυτους τους κανονισμους-περιορισμους? περί προκατ, τροχοβιλας, αδειοδοτησης κτλ Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Και τα ξύλινα σπίτια ζεσταίνονται πολύ και μυρίζει και το ξύλο .

Γενικά το κόστος δεν απέχει από το συμβατικό και μόνο ο χρόνος είναι το κέρδος .

Link to comment
Share on other sites

Για τη μυρωδιά είναι σίγουρα κάτι που ελέγχεται , αλλά φαντάζομαι είναι ανάλογα την ποιότητα και την επεξεργασία του ξύλου. Όσο για την τιμή μιλάμε για 600ευρώ/τ.μ. μερικώς επιπλωμένο με το κλειδί στο χέρι. Εσυ τι τιμές εχεις υπόψη σου BAS για το συμβατικό παρακαλώ τεκμηρίωσε την άποψη σου ! Ή όποιος άλλος αν νομίζει ότι το συμβατικό μπορει να πλησιάσει ας γραψει παρακαλώ με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.