Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κριτήρια επιλογής Μεσιτικού Γραφείου


anasm

Recommended Posts

Γειά χαρά.

 

Υπάρχουν κάποια αγροτεμάχια, εκτός κατοικημένης ζώνης, μακριά από τη θάλασσα αλλά με έντονο, ας πούμε, ορεινό στοιχείο..

Αρκετές φορές έχω ακούσει, με απλά λόγια, για ξένους λεφτάδες που αγοράζουν γη στην "εξορία του Αδάμ"..

Οπότε σκέφτομαι οτι,

για να πουληθούν τα εν λόγω αγροτεμάχια,

μάλλον θα πρέπει να τα αναλάβει ένα Μεσιτικό Γραφείο με πολύ έμπειρη πρόσβαση στον εν δυνάμει ξένο αγοραστή..

Να έχει δηλαδή, μια πολύ οργανωμένη και λειτουργική ιστοσελίδα και όχι μόνο..

 

Κατά τη γνώμη σας,

ποιά είναι τα βασικά κριτήρια για να επιλέξει κάποιος το κατάλληλο Μεσιτικό Γραφείο??

Σας ευχαριστώ πολύ..;);)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου ρωτάς από την σκοπία του υποψήφιου πωλητή του αγοραστή ή του μεσίτη;

Διότι εξαρτάται από ποια σκοπία το βλέπεις...

 

Έχω νταλαβεριστεί με πολλούς μεσίτες στην δουλειά μου ...αλλά και για προσωπικά θέματα...

Το συμπέρασμα είναι ότι όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν μεσίτες - άνθρωποι - καλοί επαγγελματίες που βρίσκουν αγοραστές για το ακίνητό σου και βρίσκουν ακίνητα κατάλληλα για τον κάθε αγοραστή. Βεβαίως, υπάρχουν και λαμόγια, απατεώνες, αεριτζήδες κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

να μην σε στεναχωρησω αλλα οι "ξενοι λεφταδες", οταν αγοραζουν στο πουθενα γη, αυτη εχει παντα τρομερή θέα προς τη θάλασσα. Μιλαμε για Ελλαδα παντα. Οταν μπορεις να βρεις βουνο ΚΑΙ θαλασσα, γιατι να παρει καποιος μονο βουνο?

 

Το ορεινο στοιχειο μονο αν εισαι κοντα σε καμμια Αραχωβα ή τιποτα παρομοιο.

 

Τωρα επι της ουσιας του ερωτηματος σου....δεν υπαρχει απαντηση. Εγω ξερω προσωπικα 3 μεσιτες που εχουν μαζι σχεδον ολους τους ελληνες εφοπλιστες για πελατες, και οχι ιστοσελιδα δεν εχουν, οι 2 απο τους 3 δεν εχουν καν γραφειο.

 

Αν ψαχνεσαι για ξενο αγοραστη, κανε μια επαφη απευθειας με ενα απο τα site που θα βρεις για properties in greece, και δες πώς μπορεις εσυ ο ιδιος να καταχωρησεις το ακινητο σου, και αν εχει ενδιαφερον το ακινητο, θα επικοινωνησουν και καποιοι μεσιτες μαζι σου - μην φοβασαι, αυτοι θα σε βρουν ακομη κι αν εσυ δεν τους ξερεις...

 

για να γυρισω ομως στο αρχικο μου θεμα, επειδη τωρα βρισκομαστε σε αγορα που εχει μονο πωλητες, μην ελπιζεις σε τιποτα, εκτος αν το αγροτεμαχιο σου εχει μεσα χρυσο, πετρελαιο ή το δεντρο που για καρπους βγαζει πενηνταευρα ή αν εισαι διατεθημενος κυριολεκτικα να το σκοτωσεις. Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

"Κατά τη γνώμη σας,

ποιά είναι τα βασικά κριτήρια για να επιλέξει κάποιος το κατάλληλο Μεσιτικό Γραφείο??"

 

Ασχολούμαι με το χωρο του Real Estate τα τελευταια 12 χρόνια και εχω να σου πω απλα ότι θα έλεγα για οποιοδήποτε κλάδο. Ψάχνεις κάποιον ικανό αλλά παράλληλα τίμιο. Το 2ο είναι εξισου σημαντικό γιατί αν έχεις αγροτεμαχια σε βουνο όπου οι τιμες δεν είναι πολύ καθορισμένες θα επηρεαστείς αρκετά από το μεσίτη σε αυτα που θα σου πει.

 

Ο σωστός Μεσίτης πρέπει να σου αιτιολογεί με επιχειρήματα και να σου αναφέρει την κάθε του ενέργεια. ΄Στη θέση σου θα έψαχνα για ένα γραφέιο κοντα στο αγροτεμάχιο. Πρέπει να πας σε αρκετά της περιοχής όμως πρώτα ακριβως για δεις συμπεριφορές , τρόπο δουλειάς ...και να διασταυρώσεις τιμές που σου λένε για το αγροτεμαχιό σου κτλ. Τέλος μην πέσεις στη παγίδα να διαλέξεις αυτόν που θα σου πει την πιο ψιλή τιμή, διοτι κινδυνεύεις να μην πετύχεις το στόχο σου τελικά που είναι η πώλησή του , να θυμασαι πάντα να ζητάς αιτιολόγηση με επιχειρήματα σε μία εκτίμηση, όχι έτσι αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αγροτεμάχια στο βουνό έχουν όλοι οι Ελληνες .

Αρα δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο γιά να προτείνεις σε υποψήφιο αγοραστή , πέραν ίσως της πολύ φτηνής τιμής , αλλά και εκεί έχεις σκληρούς ανταγωνιστές .

 

Το απλούστερο είναι να στείλεις εσύ κάποιον γνωστό σου σε "μεσίτη" της περιοχής σαν υποψήφιο αγοραστή ώστε να μάθεις που κινούνται οι τιμές και μετά βλέπεις αν έχει αντικείμενο το θέμα .

 

Οσο γενικά γιά τους "μεσίτες" , είναι πολύ πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα και ταιριάζει γάντι η παροιμία "Κουτσοί - στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα" .

Εγώ προσωπικά μάλλον γιά γραφεία συνοικεσίων τα βλέπω τα μεσιτικά μιά και βρίθουν νέων ανεπάγγελτων , διαζευγμένων κυριών , νεοσυνταξιούχων κυρίων των ΔΕΚΟ και του στρατού κλπ αναξιοπαθούντων .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας, για τις πολύ χρήσιμες απαντήσεις σας..;)

Επιπλέον,

 

να μην σε στεναχωρησω αλλα οι "ξενοι λεφταδες", οταν αγοραζουν στο πουθενα γη, αυτη εχει παντα τρομερή θέα προς τη θάλασσα. Μιλαμε για Ελλαδα παντα. Οταν μπορεις να βρεις βουνο ΚΑΙ θαλασσα, γιατι να παρει καποιος μονο βουνο?

 

Το ορεινο στοιχειο μονο αν εισαι κοντα σε καμμια Αραχωβα ή τιποτα παρομοιο.

 

Τωρα επι της ουσιας του ερωτηματος σου....δεν υπαρχει απαντηση. Εγω ξερω προσωπικα 3 μεσιτες που εχουν μαζι σχεδον ολους τους ελληνες εφοπλιστες για πελατες, και οχι ιστοσελιδα δεν εχουν, οι 2 απο τους 3 δεν εχουν καν γραφειο.

 

Αν ψαχνεσαι για ξενο αγοραστη, κανε μια επαφη απευθειας με ενα απο τα site που θα βρεις για properties in greece, και δες πώς μπορεις εσυ ο ιδιος να καταχωρησεις το ακινητο σου, και αν εχει ενδιαφερον το ακινητο, θα επικοινωνησουν και καποιοι μεσιτες μαζι σου - μην φοβασαι, αυτοι θα σε βρουν ακομη κι αν εσυ δεν τους ξερεις...

 

για να γυρισω ομως στο αρχικο μου θεμα, επειδη τωρα βρισκομαστε σε αγορα που εχει μονο πωλητες, μην ελπιζεις σε τιποτα, εκτος αν το αγροτεμαχιο σου εχει μεσα χρυσο, πετρελαιο ή το δεντρο που για καρπους βγαζει πενηνταευρα ή αν εισαι διατεθημενος κυριολεκτικα να το σκοτωσεις. Αυτα.

 

Γειά χαρά!!

Πραγματικά, μεταξυ των άλλων παρατηρήσεών σας,

πολύ σημαντική ΚΑΙ αυτή η επισήμανσή σας!!

Πάντως, δεν θα περίμενε κανείς, ότι, ειδικά ίσως για ξένους αγοραστές,

μια καλή ιστοσελίδα να αποτελεί τη ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ προϋπόθεση???...:o:o

 

 

 

 

"Κατά τη γνώμη σας,

ποιά είναι τα βασικά κριτήρια για να επιλέξει κάποιος το κατάλληλο Μεσιτικό Γραφείο??"

 

Ασχολούμαι με το χωρο του Real Estate τα τελευταια 12 χρόνια και εχω να σου πω απλα ότι θα έλεγα για οποιοδήποτε κλάδο. Ψάχνεις κάποιον ικανό αλλά παράλληλα τίμιο. Το 2ο είναι εξισου σημαντικό γιατί αν έχεις αγροτεμαχια σε βουνο όπου οι τιμες δεν είναι πολύ καθορισμένες θα επηρεαστείς αρκετά από το μεσίτη σε αυτα που θα σου πει.

 

Ο σωστός Μεσίτης πρέπει να σου αιτιολογεί με επιχειρήματα και να σου αναφέρει την κάθε του ενέργεια. ΄Στη θέση σου θα έψαχνα για ένα γραφέιο κοντα στο αγροτεμάχιο. Πρέπει να πας σε αρκετά της περιοχής όμως πρώτα ακριβως για δεις συμπεριφορές , τρόπο δουλειάς ...και να διασταυρώσεις τιμές που σου λένε για το αγροτεμαχιό σου κτλ. Τέλος μην πέσεις στη παγίδα να διαλέξεις αυτόν που θα σου πει την πιο ψιλή τιμή, διοτι κινδυνεύεις να μην πετύχεις το στόχο σου τελικά που είναι η πώλησή του , να θυμασαι πάντα να ζητάς αιτιολόγηση με επιχειρήματα σε μία εκτίμηση, όχι έτσι αυθαίρετα.

 

Λόγια μεστά, άμεσα και ξεκάθαρα...

Σας ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ!!;);)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.