Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορροή ομβρίων


Recommended Posts

Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε με το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω :

Μένω στην ίδια πολυκατοικία με μια παράξενη , ιδιότροπη (τρελή) Ζωντοχήρα ή οποία δίχως να έχει κάτι άλλο να κάνει, αναλώνει τον χρόνο της φωνάζοντας την αστυνομία κάθε λίγο, για το παραμικρό (σκυλιά που την ενοχλούν, μουσική από διπλανές πολυκατοικίες κ.α).Έτσι λοιπόν το τελευταίο της ¨κατόρθωμα¨ ήταν να κάνει καταγγελία στην πολεοδομία σε όλη την πολυκατοικία για τις υδροροές που υπάρχουν στους εξώστες (μπαλκόνια) οι οποίες παροχετεύουν το νερό με ελεύθερη απορροή στον δρόμο και θέλει να τις επισκευάσουμε όλοι έτσι ώστε να καταλήγουν με σωληνώσεις στην αποχέτευση. Να σας ενημερώσω ότι βάση στοιχείων από την οικοδομική άδεια που έχω , η πολυκατοικία κτίσθηκε τον Αύγουστο του 1970.

Έτσι λοιπών, θέλω να μάθω εάν και εφόσον οι υδροροές επιτρεπόντουσαν όταν κτίστηκε η πολυκατοικία, αν είμαστε τώρα δεσμευμένοι οι κάτοικοι της, να κάνουμε τις επισκευές αυτές.

 

Σας παρακαλώ αν ξέρεται κάτι για το ερώτημα μου (το άρθρο του νόμου που αναφέρει για τα παραπάνω) απαντήστε μου.

 

Σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε με το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω :

Μένω στην ίδια πολυκατοικία με μια παράξενη , ιδιότροπη (τρελή) Ζωντοχήρα ή οποία δίχως να έχει κάτι άλλο να κάνει, αναλώνει τον χρόνο της φωνάζοντας την αστυνομία κάθε λίγο, για το παραμικρό (σκυλιά που την ενοχλούν, μουσική από διπλανές πολυκατοικίες κ.α).Έτσι λοιπόν το τελευταίο της ¨κατόρθωμα¨ ήταν να κάνει καταγγελία στην πολεοδομία σε όλη την πολυκατοικία για τις υδροροές που υπάρχουν στους εξώστες (μπαλκόνια) οι οποίες παροχετεύουν το νερό με ελεύθερη απορροή στον δρόμο και θέλει να τις επισκευάσουμε όλοι έτσι ώστε να καταλήγουν με σωληνώσεις στην αποχέτευση. Να σας ενημερώσω ότι βάση στοιχείων από την οικοδομική άδεια που έχω , η πολυκατοικία κτίσθηκε τον Αύγουστο του 1970.

Έτσι λοιπών, θέλω να μάθω εάν και εφόσον οι υδροροές επιτρεπόντουσαν όταν κτίστηκε η πολυκατοικία, αν είμαστε τώρα δεσμευμένοι οι κάτοικοι της, να κάνουμε τις επισκευές αυτές.

 

Σας παρακαλώ αν ξέρεται κάτι για το ερώτημα μου (το άρθρο του νόμου που αναφέρει για τα παραπάνω) απαντήστε μου.

 

Σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η αποχεύτεση των υδροροών επιτρέπεται να γίνεται στο ρείθρο του πεζοδρομίου-και απο εκεί από μόνα τους τα όμβρια καταλήγουν στο δίκτυο αποχετευσης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν έτσι το '70 αλλά πλέον απαγορεύεται η ελεύθερη πτώση των ομβρίων από οποιονδήποτε όροφο και φυσικά όλοι οι ιδιοκτήτες ανά την Ελλάδα οφείλουν να συμμορφωθούν προς τούτο. Δηλαδή και να μην σας την έκανε η συγκεκριμένη κυρία την παρατήρηση ο οποιοσδήποτε περαστικός εν ώρα βροχής θα μπορούσε να κάνει το ίδιο και να δικαιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει αναδρομικά ο νόμος, και ειδικά απο την στιγμή που δεν είναι πάντα εφικτό να οδηγηθούν τα νερά της βεράντας σε συγκεκριμένα σημεία διαφορετικά από τα αρχικά.

Πάντως σε άλλες σοβαρότερες περιπτώσεις (ανελκυστήρες, φεγγίτες σε πεζοδρόμια, φωτισμός/αερισμός υπάρχοντων, πυροπροστασία) δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

erling, Αυτο εχω ακουσει και εγω.Το θεμα ειναι αν μπορουμε να βρουμε το αρθρο του νομου που το αναφερει για να μπορεσω να αποδειξω τα λεγομενα μου.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επιτρέπεται κατά τη γνώμη σας να πέφτουν τα βρομόνερα στα κεφάλια των περαστικών.

 

Δεν νομίζω ότι θα τη γλιτώσετε αν σας κάνει μήνυση. Το δικαστήριο θα λάβει υπόψη του ότι είστε παράλογοι και θρασύτατοι.

Link to comment
Share on other sites

myri μπορεί να έχεις δίκιο για την φράση "Δεν νομίζω ότι θα τη γλιτώσετε αν σας κάνει μήνυση." αλλά το κατηγορητήριο δεν θα στηριχθεί στο ΓΟΚ. Προφανώς, στο ποινικό δίκαιο.

 

Αλλά επειδή μάλλον ο δικηγόρος που θα κάνει υπεράσπιση θα ζητήσει να προταθούν τα απαιτούμενα μέτρα (εργασίες) ώστε τα νερά να μπορούν να μην φεύγουν ελεύθερα, ποια θα είναι η απάντηση του δικαστηρίου?

 

Ιδίως όταν ο ΓΟΚ του 55 (μάλλον με αυτόν οικοδομήθηκε αφου είναι του 1970) έγραφε :

Άρθρον 37.

γ. Τα εκ των μονίμων προστεγασμάτων όμβρια ύδατα πρέπει να οδηγούνται προς την πρόσοψιν και να αποχετεύονται υπό το πεζοδρόμιον εις το ρείθρον αυτού.

 

 

Με τον ΓΟΚ73 μπήκε η φράση :

Άρθρον 97

1. Τα όμβρια ύδατα των ιδιοκτησιών συλλέγονται καταλλήλως και αποχετεύονται εις την προ των κτιρίων υπόνομον ομβρίων. Ελλείψει τοιαύτης, η αποχέτευσις δέον όπως γίνεται εις τα ρείθρα των πεζοδρομίων.

 

Ενώ στον ΓΟ85 γράφτηκε :

Άρθρο 18

Απομάκρυνση ομβρίων από εξώστες και δώματα.

Απαγορεύεται η ελεύθερη απορροή των ομβρίων από τα δώματα, ημιϋπαίθριους χώρους και τους εξώστες. Πρέπει τα όμβρια ύδατα να εγκιβωτίζονται με περιμετρικές κατασκευές ύψους τουλάχιστο 0,05 του μέτρου και να αποχετεύονται με αγωγούς σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 26 του κανονισμού αυτού

 

υ.γ. Αντιπαρέρχομαι τον χαρακτηρισμό σου (παράλογοι και θρασύτατοι), διότι θέλω να πιστεύω πως δεν τον εννοείς, αφού ποτέ δεν έγραψα ότι πρέπει τα νερά να πέφτουν στα κεφάλια των περαστικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.