Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κομμένη αναμονή θεμελιακής γειωσης


harristheo

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

σε έργο φίλου κάποιος έκοψε την την αναμονή της θεμελιακής γείωσης (φημολογείται ότι κλάπηκε...) και το μπάζωμα έγινε χωρίς να υπάρχει πια αναμονή.

η οικοδομή ξανασκάφτηκε αλλά η αναμονή δεν βρέθηκε..

 

τι κάνει ο φίλος μου τώρα?

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο... Κι εγώ έχω κόψει καλώδια, αλλά τα ξαναβρήκα... :)

Ειδικά αν... κλάπηκε, θα έπρεπε να βρεθεί εύκολα το άκρο. Ο εγκαταστάτης δεν θυμάται από έβγαινε; Ο μπετατζής; κάποιος μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

και ο μπετατζής

και ο ηλεκτρολόγος και ο μηχανικός αλλά και εγώ που φιλικά πήγαινα στην οικοδομή είχαμε σημαδέψει το σημείο που έβγαινε η γείωση....

αλλά.....τίποτα....

 

 

τι μπορεί να γίνει τώρα?

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα κομπρεσέρ... Δεν μπορεί, κάπου εκεί θα είναι... Να δούμε βέβαια μήπως έχουν καμία λιγότερο βάρβαρη λύση οι ηλεκτρολόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός απο το να βρεθεί η αναμονή,διαφορετικά δεν θα υπάρχει θεμελιακή.

Link to comment
Share on other sites

και στην περίπτωση που δεν υπάρχει θεμελιακή γείωση τι άλλο μπορούμε να κάνουμε?

τι πρόβλημα πέραν του κατασκευαστικού μπορεί να υπάρξει από πλευράς νόμων?

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω χάσει θεμελιακή. Από νομική πλευρά δεν ξέρω. Πάντως κατασκευάστηκε θεμελιακή, άσχετα αν "χάλασε" στην πορεία.

 

Alexis, ξέρεις κάποιον τρόπο να βρω την αναμονή της θεμελιακής (λάμα γαλβανιζέ) που ανεβαίνει από ένα τοιχείο, μέσα από τα τσέρκια? Εννοώ χωρίς να το γκρεμίσω:D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάτε πόσοι φτιάχνουν θεμελιακή γείωση?

Θα μου πεις αφού την έφτιξα γιατί να μην την χρησιμοποιήσω?

Αλλά στη τελική θα κάνεις ότι έκαναν πριν γίνει υποχρεωτική η θεμελελιακή γείωση και ότι εξακολουθούν να κάνουν ορισμένοι....

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ χωρίς να το γκρεμίσω:D

 

Μέσα από τα τσέρκια δύσκολα. Σίγουρα με ακτινογραφία και ίσως με υψίσυχνο γεωραντάρ... Μάλλον σε συμφέρει το κομπρεσέρ. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.