Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Νομίζω ότι υπάρχει σύγχυση. Μπερδεύουμε κύριους και βοηθητικούς χώρους, με κύριες και βοηθητικές χρήσεις. Ο καθορισμός της χρήσης ενός χώρου, σταματάει σε επιπέδο ιδιοκτησίας. Μια ιδιοκτησία μπορεί να έχει χρήση κατοικίας, γραφείου, καταστήματος, καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος, αποθήκης κλπ. Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση θα διαθέτει και τουλάχιστον, WC, κουζίνα, διάδρομο κλπ.! Αν ήταν έτσι όπως τα λέτε, πρακτικά δε μπορεί να ρυθμιστεί κανένας αυτόνομος χώρος (που προέκυψε από κλεισμένες θέσεις στάθμευσης, σε υπόγεια, κάτω από στέγες κλπ.)! Είναι δυνατό να υπάρχει τέτοιος χώρος χωρίς WC ή χωρίς κουζίνα; Ή θα "τακτοποιείται" π.χ. το καθιστικό και το Υ/Δ και θα παραμένει σε καθεστώς παρανομίας το WC και η κουζίνα;

Ακόμα και το υπόδειγμα αίτησης του ΥΠΕΚΑ αναφέρει σε κάποιο σημείο: "Ακολουθεί απαρίθμηση χώρων & περιγραφή χρήσης τους (Α’ κατοικίας, άλλης κατοικίας, άλλης χρήσης)). Δε νοείται ως χρήση συνεπώς το "υπνοδωμάτιο", η "κουζίνα". το "λουτρό", αλλά η "κατοικία" το "κατάστημα", το "γραφείο", η "αποθήκη" (το 1ο ως Α' ή "άλλη" κατοικία τα υπόλοιπα ως "άλλη χρήση").

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν πρέπει να συγχέουμε τις έννοιες

δηλαδή έχουμε αρχικά τον διαχωρισμό

 

  • κύρια χρήση (κατοικίες, γραφεία καταστήματα κτλ)

 

  • βοηθητική χρήση (γκαράζ, αυτόνομες αποθήκες, κοινόχρηστος χώρος άνω της εισόδου κτλ )

 

και ένας χώρος κύριας χρήσης έχει κύριους χώρους και βοηθητικούς που δεν παύουν όμως να έχουν κύρια χρήση.ε?

 

Συμφωνώ μαζί σου, αν μία αποθήκη για παράδειγμα την μετατρέψεις σε κατοικία έχει γίνει από βοηθητικός χώρος,κύριας χρήσης. Είναι σαν τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (σαν παράδειγμα το αναφέρω αν και εκτός συζήτησης εδώ) ζητάνε να είναι το κατάστημα κύριας χρήσης, άσχετα τους χώρους που έχει μέσα, τουαλέτες κλπ. Και στην τοπική πολεοδομία κανείς δεν έχει κάνει διαχωρισμό αν μία σοφίτα έγινε σαλόνι ή υπνοδωμάτιο απλά έχει ιδιότητα κύριας χρήσης.

 

Όπως τα λέει και ο tpanag παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν πρέπει να συγχέουμε τις έννοιες

δηλαδή έχουμε αρχικά τον διαχωρισμό

 

  • κύρια χρήση (κατοικίες, γραφεία καταστήματα κτλ)

  • βοηθητική χρήση (γκαράζ, αυτόνομες αποθήκες, κοινόχρηστος χώρος άνω της εισόδου κτλ )

και ένας χώρος κύριας χρήσης έχει κύριους χώρους και βοηθητικούς που δεν παύουν όμως να έχουν κύρια χρήση.ε?

 

Συμφωνω με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Λοιπόν το κοίταξα σχετικά με την τιμή ζώνης (πολεοδομία, εφορία) και έχουνε πάρει γραμμή να ορίζονται τα εκτός σχεδίου με την ελάχιστη τιμή εκκίνησης (Κ1,Κ2,Κ3) και αν είναι κατοικία, μονοκατοικία κλπ το καθορίζουν από το πως είχε εκδοθεί η άδεια και όχι τελικά από το τι προέκυψε. Άρα για εδώ που είμαι εγώ έχω Τ.Ζ. αν μπορείς να το πεις έτσι 410€.

Επίσης εδώ δέχονται, για μένα π.χ. που οι δικοί που μετέτρεψαν 2 ημιυπόγειες αποθήκες σε 2 ξεχωριστά διαμερίσματα (στο ίδιο κτίριο) και τοποθέτησαν και σοφίτα (μέσα στο επιτρεπόμενο ύψος, επίσης ξεχωριστό διαμέρισμα) και όλο το κτίριο μου το έγραψαν πριν κάποια χρόνια, μία αίτηση με το παράβολο των 350€. Εγώ πίστευα ότι θα χρειαζόταν 3, γιατί είμαι 1 ιδιοκτήτης με 3 ιδιοκτησίες στο ίδιο κτίριο. Ίσως επειδή μου ανήκει ολόκληρο δέχονται ένα φάκελο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον tpanag και ο ορος που του λειπει απ το ποστ του για γινει πιο κατανοητος ειναι οι ΧΡΗΣΕΙΣ ΓΗΣ.

 

Υπαρχουν λοιπον χρησεις γης : Κατοικιας, αποθηκης, καταστηματος και παει λεγοντας...

 

Οσον αφορα τον 3843 αυτες οι χρησεις γης μπαινουν ΜΟΝΟ εκει που συμπληρωνουμε στην αιτηση αν προκειται για κατοικια ή αλλον χωρο...π.χ καποιο καταστημα.

 

ΟΛΑ τα υπολοιπα ομως, εχουν να κανουν με τον ΧΩΡΟ αν ειναι κυριος ή βοηθητικος.

Οταν μιλαει ο 3843 για αλλαγη χρησης.....δεν εννοει χρηση γης προφανως....αλλα χρηση του ΧΩΡΟΥ...και ο διαχωρισμος στους χωρους ειναι σαφεστατος..( σχετικα...)

 

Κυριοι χωροι : Σαλονι, Υ/Δ , κουζινα

 

Βοηθητικοι χωροι : Αποθηκη, μηχανοστασιο, διαδρομοι, λουτρα κτλ κτλ...

 

Επιμενω λοιπον οτι οταν εχεις ενα υπογειο σ ενα σπιτι με χρηση βοηθητικη....π.χ αποθηκες, και το μετατρεψεις σε αυτονομη κατοικια...

Απο το συνολο των τετραγωνικων που τακτοποιεις, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ τυχον διαδρομους, τα μπανια την κουζινα κτλ.....

Ειναι οξυμωρο και ολιγον χαζο, αλλα ετσι το βλεπω εγω....

Διαφωνειτε καπου?

Link to comment
Share on other sites

κατανοώ το σκεπτικό σου salpigoal (να βάλει και κανένα γκολ όμως ε?:P )

αλλά κάτι δεν μου κολλαει καλά.

δεν νομίζω ότι ο νόμος δεν μιλούσε για κύριους και βοηθητικούς χώρους όπως τους διαχωρίζεις.

 

επίσης για το παράδειγμα σου tpanag με τον Η/Χ που γίνετε π.χ κουζίνα

νομίζω ότι ο νόμος βλέπει 2 διαφορετικές περιπτώσεις (γι’ αυτό και τα 2 παράβολα)

1 να κλείσεις έναν Η/Χ

2 να έχεις μετατρέψει έναν βοηθητικό χώρο σε κύριο (που εδώ είναι το όλο μπέρδεμα και η συζήτηση που ξεκινήσαμε με τον salpigoal)

 

πάντως εύγε στους νομοθέτες μας (μας?)

μας κρατανε «ζεστούς» :smile:

Link to comment
Share on other sites

An_Archi πάλι καλά. Η ελάχιστη Τ.Ζ. της περιοχής σου πρέπει να είναι 850Ε πράγμα το οποίο θα οδηγούσε σε τεράστιο πρόστιμο, οπότε συμφέρει αφού δέχονται την τιμή εκκίνησης η οποία είναι πολύ χαμηλότερη. Μου κάνει εντύπωση πάντως. Φοβάμαι μήπως έχουν παρανοήσει και τα γυρίσουν αργότερα στο μέλλον και ζητάνε τα επιπλέον...

Link to comment
Share on other sites

κατανοώ το σκεπτικό σου salpigoal (να βάλει και κανένα γκολ όμως ε?:P )

αλλά κάτι δεν μου κολλαει καλά.

δεν νομίζω ότι ο νόμος δεν μιλούσε για κύριους και βοηθητικούς χώρους όπως τους διαχωρίζεις.

 

επίσης για το παράδειγμα σου tpanag με τον Η/Χ που γίνετε π.χ κουζίνα

νομίζω ότι ο νόμος βλέπει 2 διαφορετικές περιπτώσεις (γι’ αυτό και τα 2 παράβολα)

1 να κλείσεις έναν Η/Χ

2 να έχεις μετατρέψει έναν βοηθητικό χώρο σε κύριο (που εδώ είναι το όλο μπέρδεμα και η συζήτηση που ξεκινήσαμε με τον salpigoal)

 

πάντως εύγε στους νομοθέτες μας (μας?)

μας κρατανε «ζεστούς» :smile:

 

Δεν ειναι 2 περιπτωσεις....μια ειναι....

Οταν λεμε να κλεισεις εναν Η/Υ χωρο ειναι η μιση αληθεια..

ΓΙα την τακτοποιηση δεν φτανει μονο αυτο...το να κλεισεις δηλαδη εναν Η/Υ

Για παραδειγμα αν τον κλεισεις και τον κανεις κουζινα οπως ειπε ο παναγιωτης ΔΕΝ τακτοποιεται...

Μην κοιτας που στις περισσοτερες περιπτωσεις γινεται Υ/Δ ή σαλονι οποτε ολα ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

An_Archi πάλι καλά. Η ελάχιστη Τ.Ζ. της περιοχής σου πρέπει να είναι 850Ε πράγμα το οποίο θα οδηγούσε σε τεράστιο πρόστιμο, οπότε συμφέρει αφού δέχονται την τιμή εκκίνησης η οποία είναι πολύ χαμηλότερη. Μου κάνει εντύπωση πάντως. Φοβάμαι μήπως έχουν παρανοήσει και τα γυρίσουν αργότερα στο μέλλον και ζητάνε τα επιπλέον...

 

Φαντάζομαι ότι έγινε έτσι γιατί στα εκτός σχεδίου γενικώς σε 4άρι στρ. οικόπεδο, για κατοικία 200 τ.μ. οι αιθαιρεσίες (Η/Υ που κλείνουνε, υπόγεια ή γκαράζ που γίνονται κύριας χρήσης κλπ.) αντιστοιχούν σε πολύ περισσότερα τ.μ. από το να κλείσεις απλά έναν μικρό Η/Υ σε εντός ζώνης περιοχή. Αν λοιπόν η Τ.Ζ. ήταν όπως αυτή που έχει η περιοχή, με χαμηλότερη τα 800€, θα ήτανε απαγορευτικές οι 'τακτοποιήσεις' από τους ιδιοκτήτες. Αυτό νομίζω τουλάχιστον θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου έχω πολυκατοικία με μεζονέτα στους 2 ελευταίους ορόφους όπου υπάρχει σαλόνι-κουζίνα στον κάτω όροφο και στον πάνω όροφο έχει κλείστει το κενό – αίθριο (όπου έβλεπες κάτω το σαλόνι ) και έγιναν δωμάτια.

  • Εγώ τακτοποιώ χώρο από αίθριο σε κατοικία;
  • Στην περίπτωση που έχει αλλάξει η θέση της σκάλας για να ανεβείς επάνω, τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.