Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Αν υπάρχει αποθήκη εντός διαμερίσματος αλλά έχει υπολογιστεί στο ΣΔ τη τακτοποιούμε; Πιθανολογώ οτι βαπτίστηκε αποθήκη γιατί βλέπει σε φωταγωγό.

 

Μα αφού έχει υπολογιστεί στο Σ.Δ. γιατί να την τακτοποιήσεις???Είναι ακόμα αποθήκη ή την μετέτρεψαν σε κάτι άλλο? Όπως και να έχει όμως αποτελεί χώρο κύριας χρήσης (αφού είναι μέσα στο διαμέρισμα) και κουζίνα να την έκαναν πάλι κύρια χρήση είναι? Άρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Απο αποθήκη έχει γίνει δωμάτιο.

Το αν έχει υπολογιστεί στο ΣΔ θα το δω σύντομα που θα έχω τα σχέδια, οπότε:

 

1) Αν έχει υπολογιστεί στο ΣΔ δεν χρειάζεται τακτοποίηση παρότι έγινε δωμάτιο;

2) Αν δεν έχει υπολογιστεί στο ΣΔ ;

 

@An_Arch είχα ξαναθέσει το θέμα http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=19345&page=133 και τότε είχες απαντήσει πάλι αλλά διαφορετικά :P

Link to comment
Share on other sites

Απο αποθήκη έχει γίνει δωμάτιο.

Το αν έχει υπολογιστεί στο ΣΔ θα το δω σύντομα που θα έχω τα σχέδια, οπότε:

 

1) Αν έχει υπολογιστεί στο ΣΔ δεν χρειάζεται τακτοποίηση παρότι έγινε δωμάτιο;

2) Αν δεν έχει υπολογιστεί στο ΣΔ ;

 

@An_Arch είχα ξαναθέσει το θέμα http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=19345&page=133 και τότε είχες απαντήσει πάλι αλλά διαφορετικά :P

 

Κάτσε να δω να σου πω, γιατί δεν μου θύμισε κάτι μήπως κατάλαβα κάτι λάθος τότε ή τωρα...:D

 

ΟΚ τότε κατάλαβα ότι η αποθήκη ήταν υπόγεια (δεν ξέρω γιατί) οπότε ίσχυε αυτό που σου είπα, μπορούσε να τακτοποιήσει αλλά υπήρχε και το οικονομικό στη μέση.

Αφού είναι στο διαμέρισμα μέσα...Αν

1. έχει υπολογιστεί, κάνει αλλαγή χρήσης, θα είναι νόμιμο για πάντα και το κάνει όποτε έχει τα χρήματα...

2. εάν δεν έχει υπολογιστεί (που δύσκολο το βλέπω να μην είχε υπολογιστεί αν υπάρχει στα σχέδια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) ναι μεν υπάρχει στα σχέδια αλλά είναι αποθηκάκι μέσα στην κύρια κατοικία, οπότε για μένα είναι κύρια χρήση μεταβολή σε κύρια χρήση.

 

@jbosdas: Αυτό εννοούσες όταν έλεγες σε καμία περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω εγώ όμως... :)

 

Απο τη στιγμή που βλέπει σε φωταγωγό πως θεωρείται κύρια χρήση;

 

Αντιγράφω και απο τον κτιριοδομικό:

 

Όλοι οι χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων και δομικών έργων πρέπει να έχουν επαρκή φυσικό φωτισμό και αερισμό, άμεσο ή έμμεσο σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.

 

3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων: Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο.

 

Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες, τα γραφεία κ.λ.π.

 

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:

 

- οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια)

 

- οι χώροι υγιεινής

 

- τα μηχανοστάσια

 

- οι αποθήκες

 

- οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων

 

- τα κτίρια παραμονής ζώων (σταύλοι, βουστάσια κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εμενα μου έχει τύχει το εξής :

 

Ιδιοκτήτης που σε κτίριο που το ανήκουν 2 όροφοι και το ισόγειο έχει κλείσει τον φωταγωγό και στους 2 ορόφους ενώ στο ισόγειο έχει κλειστεί χώρος του οποίου δεν προσδιορίζεται η χρήση του από τα αρχιτεκτονικά σχέδια και επιθυμεί να νομιμοποιηθεί. Το θέμα είναι ότι για τους ορόφους έχουμε κατα τα γνωστά 2 ανεξάρτητες τακτοποιήσεις , με ανεξάρτητα πρόστιμα και ανεξάρτητη αμοιβή. Στο ισόγειο χώρο όμως που δεν γνωρίζω εάν έχει καταβάλει τα 350Ε τίθεται ένα ζήτημα εάν ο χώρος μπορεί να ρυθμιστεί ή όχι.Σας έχει τύχει ανάλογη περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

@maximos75 είναι δηλαδή κοινόχρηστος χώρος ; Σε δικιά μου περίπτωση που σε κατάστημα είχα πατάρι και είχε πάρει και χώρο απο το κοινόχρηστο απλά έγραψα "εσοχή" :D και το δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

@nrg

Δεν έχεις άδικο, αλλά μήπως αντί να πηγαίνουμε θεωρητικά, να δεις πρώτα έαν έχουν προσμετρηθεί στα τετραγωνικά της δόμησης. Γιατί σκέψου να είχαν κλείσει διάδρομο σπιτιού και να είχε γίνει ενιαίος με ένα δωμάτιο, τι θα έκανες τότε? Σίγουρα όχι τακτοποίηση .

Έχει ξανασυζητηθεί και πρέπει να ψάξω να βρω το post αν μιλάμε για κάθε ένα δωμάτιο για το τι χρήση έχει και εάν μιλάμε για 'Κυρια'χρήση κατοικίας ευρύτερα και από ότι θυμάμαι έχει επικρατήσει το τελευταίο.

Όπως και να ΄χει δες το και το συζητάμε γιατί και εγώ σπάω το κεφάλι μου με μία περίπτωση που έχω (τακτοποίηση - νομιμοποίηση - αλλαγή χρήσης ??? κάτι απ'όλα) και μάλλον με βλέπω πολεοδομία αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.