Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλημέρα έχω το εξής ερώτημα και θα ήθελα τα φώτα σας: Σε διόροφη κατοικία με υπόγειο, θέλω να τακτοποιήσω το υπόγειο 29,58τ.μ. που μετατράπηκε σε κατοικία. Στο οικόπεδο εμβαδού 1261,18τ.μ. ισχύει ο κλιμακωτός Σ.Δ. "τα πρώτα 100 1,6, τα επόμενα 100 0,8, τα επόμενα 100 0,4 και πέραν των 300 0,4 με max συντ.επιφ.ορόφων 400τ.μ. Πως θα υπολογίσω το εμβαδόν της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

από το διάγραμμα κάλυψης θα διαιρέσεις την επιτρεπόμενη δόμηση με το εμβαδό του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ. διαιρώ τα 400/1261,18 = 0,317. Μετά χρησιμοποιώ αυτό το συντελεστή και κάνω 29,58/0,317 = 93.31 τ.μ. για να βρω το εμβαδόν της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αναζητηση -> "κλιμακωτός ΣΔ" -> αποτελέσματα: Ν.3843/10 ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού -> ποστ #42

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=201337&postcount=42

 

κανε ααα!

Link to comment
Share on other sites

steve100: θα το τακτοποιήσεις ως πατάρι (όχι επέκταση παταριού) επάνω από την είσοδο, και θα το δείξεις ως προβολή στην κάτοψη της εισόδου

 

Ευχαριστώ παιδιά, χιλιοστά έχει, θα καταθέσω και συμβόλαιο που το αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

θα καταθέσω και συμβόλαιο που το αναφέρει;

 

Όχι. Δεν προβλέπει ο νόμος κατάθεση συμβολαίου σε οποιαδήποτε περίπτωση. Εφόσον το δηλώνει ο ιδιοκτήτης, έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το είχα αναρτήσει σε άλλη κατηγορία (Αλλαγή χρήσης απο υπόγειο σε κατοικία τίτλος συναδέλφου & Υπόλοιπο Σ.Δ. νομιμοποίηση υπογείου & τακτοποίηση) αλλά το βάζω και δώ γιατί πρόκειται και για τακτοποίηση και εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί ο πελάτης βρίσκεται εξωτερικό και πρέπει να του στείλω τα έγγραφα με email να τα υπογράψει σε πρεσβεία και μετά με courier σε μένα. Πρέπει να είμαι σίγουρη για τα τετραγωνικά που θα τακτοποιήσω...και προβληματίζομαι γιατί δεν είμαι σίγουρη.

 

Άδεια του 2003 για 2 κατοικίες σε οικόπεδο που έχει επιτρεπόμενη δόμηση 215,50τ.μ.

Το πρώτο κτίριο χτίζεται (115τμ δόμησης) και αποπερατώνεται,παίρνει ρεύμα κανονικά. Το δεύτερο κτίριο δεν φτιάχτηκε ποτέ και ούτε πρόκειται. Έχει γίνει αναθεώρηση της ισχύουσας άδειας μέχρι το καλοκαίρι του 2011.(άλλος μηχανικός). Έχω δηλαδή υπόλοιπο δόμησης 100τ.μ. το οποίο θέλω να μεταφέρω στο πρώτο κτίριο για να καλύψω το ισόγειο γκαράζ το οποίο έχει γίνει κατοικία.

 

Που έγκειται το θέμα:

1.Γκαράζ (υπάρχει στο σχέδιο) μετατράπηκε σε οικία (70τμ) είμαι ΟΚ

2.Αποθήκη ισόγεια (υπάρχει στο σχέδιο) μετατράπηκε σε γκαράζ (25τμ), το μεγάλωσαν όμως (κάτω από βεράντα ορόφου) κατά 20τ.μ. ακόμα.

3.Δεξαμενή & Υπόγεια αποθήκη (υπάρχουν στο σχέδιο) που έχουν μετρήσει στην κάλυψη έχουν γίνει κατοικία.(20&25τ.μ.)

 

Ήδη εάν βάλω το γκαράζ-δεξαμενή & υπόγεια αποθήκη (που όλα έγιναν κατοικία) φτάνω τα 115τ.μ και ξεπερνάω το υπόλοιπο δόμησης που έχω. Επίσης ανακάλυψα ότι το σπίτι στο υπόγειο έχει προεκταθεί επιπλέον 20τ.μ περίπου (κάτω από βεράντες) για να γίνει ένα μικρό μπάνιο, χωλάκι και αποθηκούλα, τα οποία όλα αυτά θα πρέπει να μετρήσουνε στη δόμηση κανονικά.

 

Άρα σύνολο έχω 135 τ.μ. κατοικίας συν 45τ.μ ισόγειο γκαράζ, το οποίο γκαράζ περνάει χωρίς να μετρήσει στα τετραγωνικά δόμησης παρά μόνο στην κάλυψη αφού η άδεια είναι εν ισχύει ακόμη και πάει με την προηγούμενη νομοθεσία.

 

Σκέφτομαι να του τακτοποιήσω τα 36τ.μ που μετατράπηκαν σε κατοικία ώστε να μου μείνουν τα υπόλοιπα για νομιμοποίηση. Τι λέτε γίνεται δεν γίνεται?

 

Το ότι προστέθηκαν επιπλέον τ.μ. πέραν αυτών που φαίνονται στην άδεια αφού πάω για νομιμοποίηση/αλλαγή χρήσης ίσως, πειράζει εάν αλλάξουν τα σχέδια του υπογείου?Του έχει τύχει κάποιου συναδέλφου? Τουλάχιστον για την νομιμοποίηση ή αλλαγή χρήσης & νομιμοποίηση πως πρέπει να κινηθώ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά εάν κάποιος γνωρίζει το θέμα έστω και με ΠΜ αν θέλει κάποιος να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι,θελω τη γνωμη σας. Μονοκατοικια (Α κατοικία) με υπογεια αποθηκη. Εχει και ημιυπαιθριους στον όροφο και την αποθηκη που εγινε κατοικια, ανεξαρτητη ομως (για τους γονεις). Σύμφωνα με ένα πρότυπο υπολογισμού του προστίμου από το υπεκα προσθέτουμε συνολικά τα τ.μ. και ετσι υπολογιζεται το πρόστιμο (πληρώνοντας βέβαια παράβολα και 250€ και 350€). Αυτό όμως στην περίπτωση που η αποθήκη άλλαξε χρήση και έγινε κατοικία αλλά παραμένει σαν ενιαία κατοικία με το υπόλοιπο σπίτι. Τώρα που η αποθήκη έγινε ξεχωριστή κατοικία? Δεν μπορώ να τα δηλώσω όλα μαζί σαν Α κατοικία. Αν πάλι τα δηλώσω ξεχωριστά πρέπει να καταθέσω 2 φακέλους (2 αμοιβές, 2 ΦΕΜ κτλ...)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.