Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ξεμπαζωμένα υπόγεια


akispm

Recommended Posts

δεν δικαιολογεί τίποτα

Για να πάρεις ρεύμα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει την διαμόρφωση ΠΧ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρη οκ για ΟΑ της τελευταιας 5ετιας αντε με το ζορι 10ετιας...

 

Εχω 2 περιπτωσεις με ξεμπαζωμενα υπογεια που η ΟΑ ηταν η μια το 1978 και η αλλη το 1984....

 

Πες μου τωρα εσυ που θα βρω φυσικο εδαφος...Οταν εχουν περασει δρομοι κτλ....

 

"....εδραζεται στην σωστη θεση...."

 

Αυτο ειναι λαθος διατυπωση...Επρεπε να γραψει "εδραζεται στη σωστη σταθμη"

 

Δεν γράφει στην σωστή θέση σκέτο, λέει στην σωστή θέση σύμφωνα με την φυσική στάθμη του εδάφους, όπως περιγράφει η οα. Αφού έχεις τις οικοδομικές άδειες, όπως λές, δύσκολο είναι να δείς που απεικονίζεται το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυσκολο εινια...

1. Γτ στις τομες δεν εχει γραμη ΦΕ και ΔΕ

2. Γτ στο τοπογραφικο δεν εχει υψομετρα...

3. Γτ στο ΔΚ δεν εχει υψομετρα..

 

Εγω το τακτοποιω (που δεν καιγομαι κιολας) αλλα το θεμα ειναι τι κανει ο ιδιοκτητης μετα...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σε νοιάζει κιόλας, αν το κτίριο δεν φαίνεται καθαρά "που εδράζεται", ούτε η πολεοδομία μπορεί να το ελέγξει...

Link to comment
Share on other sites

στις παλαιές άδειες ναι

Να ξέρεις όμως ότι και έτσι βγάζουν μάτι και δύσκολα θα βγάλεις άκρη με τέτοια δικαιολογία

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για "υπογειο" + ενα οροφο....

 

Δεν εχω υπερβαση υψους, δεν εχω προβλημα με πλαγιες αποστασεις κτλ..

 

Αλλα το "υπογειο" ειναι ενα θεμα.... Ειναι στο -0.80 απο το δρομο...

 

Δεν μπορει η πολεοδομια να ξερει τι εγινε μεσα στα 30χρονια που εχουν περασει...

 

Οι ιδιοκτητες μου λενε πως περασε ο δρομος και κατεβηκε ο εδαφος πιο χαμηλα και αλλα τετοια...

 

Αυτα...

Κατα τη γνωμη μου τετοιοι χωροι δεν επρεπε να τακτοποιουνται....

Link to comment
Share on other sites

terry η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Το σπίτι δεν έχει μόνο μια πλευρά και σίγουρα καταλαβαίνεις τι έγινε.

Δεν κατεβαίνει ο δρόμος 1,2 μ για πλάκα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει ένα ξεμπαζωμένο υπόγειο - βοηθητικών χώρων 33 τ.μ. Έγινε τακτοποίηση - αλλαγή χρήσης με τον 3843.

Αν, λέμε αν, γίνει καταγγελία και φτάσουμε στο σημείο υπολογισμού προστίμων, τότε πώς θα γίνει αυτός ο υπολογισμός; Αφού το πρόστιμο για την αλλαγή χρήσης θα έχει πληρωθεί. Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο για την υπέρβαση ύψους κατά ένα μέτρο;

Και επιπλέον, σε ανοιχτή άδεια, φαντάζομαι πως ο ιδιοκτήτης μπορεί να μπαζώσει μέσα στην προθεσμία που θα του τάξουν και να λυθεί το πρόβλημα. Σε κλειστή άδεια, τί γίνεται; Θα πληρώσει πρόστιμο ανέγερσης και θα το μπαζώσει μετά; Πώς θα υπολογιστεί το πρόστιμο αυτό (δεδομένου ότι έχει ήδη βεβαιωθεί το πρόστιμο του ν. 3843);

Ευχαριστώ

 

Συνάδελφε, καλώς ήλθες στο φόρουμ!

Γνώριζε ότι αποφεύγουμε τα κεφαλαία σε τίτλους και κείμενα. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά θεώρησα ότι δεν είναι σωστό να ανοίξω καινούργιο και από την άλλη προσπάθησα να βρώ μια πρόσφατη "κουβέντα" για τον νόμο 3843/10 για να πάρω και εγώ μια γνώμη και να λύσω κάποιες απορίες.

 

Λοιπόν, στήν περίπτωση ενός υπογείου που από την άδεια φαίνεται σαν ένας ενιαίος χώρος (αποθήκη) στην πράξη έχουν γίνει δυο διαμερισματάκια όπου το ένα ιδιοκατοικείται και το άλλο νοικιάζεται σε φοιτητή, κατανοώ ότι θα καταθέσω στην πολεοδομία 2 ανεξάρτητους φακέλους.

Αυτό που δεν κατανοώ είναι, αν στην περίπτωση που ο πελάτης θεωρήσει τσουχτερό αυτο το πρόστιμο και δεν προβεί στην τακτοποίηση, θα μπορεί στο μέλλον να μεταβιβάσει ή πωλήσει ή ενοικιάσει το υπόγειο; Εννοώ να το πουλήσει όπως φαίνεται στην άδεια σαν αποθήκη φυσικά, όχι σαν διαμέρισμα ή θα υπάρχει κάποιος τρόπος που το κράτος θα μπορεί να τσεκάρει αν το οποιοδήποτε οίκημα είναι εντάξει απέναντι στον νόμο 3843/10.

Αυτό το ρωτάω και για κλειστούς Η/Χ, σε περίπτωση μή τακτοποίησης δεν θα μπορεί να πωληθεί το σπίτι έστω και με τα τετραγωνικά που φαίνονται στην άδεια και όχι με αυτά που προκύπτουν από το κλέισιμο.

 

Και δεύτερον αν και έκανα μια έρευνα όσον αφορά τα φορολογικά που προκύπτουν για τους τακτοποιημένους χώρους, τελικά τι θα γίνετε θα φορολογούνται όπως πριν ή θα ενημερώνονται οι εφορείες τα ΕΤΑΚ κτλ σύμφωνα με τα νέα δεδομένα.

 

 

Θα εκτιμούσα μια γνώμη μιας και η ημερομηνίες στενεύουν και ελπίζω να μην ενόχλησα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.