Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ξεμπαζωμένα υπόγεια


akispm

Recommended Posts

Πρωτη ερωτηση: Αν προχωρησει στην πολεοδομια το φακελο και παρει αριθμο πρωτοκολλου και μετα σταματησει τη διαδικασια (αν αυτο εννοεις), αναφερεται σε εγκυκλιο οτι θα του γινει αυθαιρετο αλλα με μειωμενα προστιμα(νομιζω το 30%) και μειωμενο προστιμο διατηρησης.

Για το δευτερο, παλι αναφερεται σε εγκυκλιο οτι και στο Ε9 και οπουδηποτε αλλου θα αναφερεται με την αρχικη του χρηση ο τακτοποιημενος χωρος.Επιφυλασομαι για τις εγκυκλιους αυριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Για το δεύτερο ερώτημα κάτι τέτοιο διάβασα και εγώ αλλά πο΄τε δεν ξέρεις όντως τι θα ισχύσει.

Για την ερώτηση για την μεταβίβαση, εννοώ αν δεν ξεκινήσεις καθόλου την τακτοποίηση. Δηλ. έχω εγώ ένα υπόγειο που το έκανα διαμέρισμα ενώ έχει άδεια αποθήκης και ενώ δεν το έχω τακτοποιήση, θέλω μετά απο χρόνια να το μεταβιβάσω. Τουλάχιστον σαν αποθήκη που γράφει στην άδεια μπορώ να το μεταβιβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γραψε λαθος για την πρωτη απαντηση, δε θυμομουν καλα.Δεν μειωνονται τα προστιμα ανεγερσης αλλα αυξανονται κατα 30% και το διατηρησης ειναι σταθερο και ισο με 5% της τιμης ζωνης.(Εγκυκλιος 5)

Για την αποθηκη τωρα, μπορεις παντα να τη μεταβιβασεις με τα δεδομενα της αδειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω να εξετάσω την ακόλουθη περίπτωση. Αφορά μία μεζονέτα η οποία αναπτύσσεται σε δύο επίπεδα. Η μεζονέτα εντάσσεται σε ένα τριόροφο κτίριο κατοικιών με υπόγειο και στέγη.

 

Το 1ο επίπεδο (ισόγειο σύμφωνα με την οικοδομική άδεια) έχει έναν ημιυπαίθριο ~7μ2 ο οποίος έχει κλείσει και ο οποίος εντάσσεται ξεκάθαρα στις προβλέψεις του Νόμου 3843.

 

Στο επίπεδο αυτό το εξωτερικό περίγραμμα ταυτίζεται επακριβώς με την οικοδομική άδεια, αλλά εσωτερικά οι διαρρυθμίσεις είναι αρκετά έως πολύ διαφορετικές.

 

Ο ιδιοκτήτης θα προβεί στην ρύθμιση του ημιυπαίθριου χώρου.

 

Το 2ο επίπεδο (υπόγειο ενιαίος χώρος σύμφωνα με την οικοδομική άδεια) έχει νόμιμη χρήση αποθήκης (επιφάνειας 60μ2) και γκαράζ (δείχνονται στην κάτοψη 2 θέσεις αυτοκινήτων επιφάνειας 24μ2). Ουσιαστικά έχει κατασκευαστεί ως κατοικία με διαρρύθμιση τριών δωματίων, αποθήκης και τουαλέτας. Η επιφάνεια του επιπέδου είναι >85μ2. Επίσης η εξωτερική διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου είναι διαφορετική από την άδεια.

 

Σε ότι αφορά τον περιβάλλοντα χώρο, προβλεπόταν μία ράμπα εισόδου ΙΧ προς το υπόγειο. Η ράμπα αυτή δεν κατασκευάστηκε ποτέ και αντί για αυτή έχει διαμορφωθεί κήπος στο επίπεδο του ισογείου.

 

Τα ερωτήματα που θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος το γνωρίζει είναι:

- Εφόσον στο σχέδιο φαίνονται θέσεις στάθμευσης, οι οποίες λογικά (μιας και δεν έχω δει τα εγκεκριμένα από την πολεοδομία σχέδια ακόμη) είναι δεσμευμένες ως απαιτούμενες κατά το νόμο με συμβολαιογραφική πράξη γκαράζ, είναι δυνατόν να ενταχθεί ο υπόγειος αυτός χώρος στο Νόμο 3843;

 

- Οι αλλαγές που αφορούν τον περιβάλλοντα χώρο είναι ικανές να του δημιουργήσουν πρόβλημα αυθαιρέτου ακόμη και εάν τακτοποιήσει τον ημιυπαίθριο των 7μ2 και το υπόγειο των 85μ2;

 

- Οι αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση του ισογείου ή και του υπογείου είναι ικανές να του δημιουργήσουν πρόβλημα αυθαιρέτου ακόμη και εάν κάνει χρήση του Νόμου 3843;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια έκφραση άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά θεώρησα ότι δεν είναι σωστό να ανοίξω καινούργιο και από την άλλη προσπάθησα να βρώ μια πρόσφατη "κουβέντα" για τον νόμο 3843/10 για να πάρω και εγώ μια γνώμη και να λύσω κάποιες απορίες.

 

Λοιπόν, στήν περίπτωση ενός υπογείου που από την άδεια φαίνεται σαν ένας ενιαίος χώρος (αποθήκη) στην πράξη έχουν γίνει δυο διαμερισματάκια όπου το ένα ιδιοκατοικείται και το άλλο νοικιάζεται σε φοιτητή, κατανοώ ότι θα καταθέσω στην πολεοδομία 2 ανεξάρτητους φακέλους.

 

 

αν του γίνει καταγγελία ή έλεγχος η τακτοποίηση με τον νομο 3843/10 δεν θα μετράει...δηλ θα είναι σαν να έκανε μια τρύπα στο νερό...φανταζομαι είναι ξεμπαζωμένα....

 

και θα γίνει ότι είναι να γίνει και τώρα σε περίπτωση καταγγελίας ή ελέγχου.....

Link to comment
Share on other sites

αν του γίνει καταγγελία ή έλεγχος η τακτοποίηση με τον νομο 3843/10 δεν θα μετράει...δηλ θα είναι σαν να έκανε μια τρύπα στο νερό...φανταζομαι είναι ξεμπαζωμένα....

 

και θα γίνει ότι είναι να γίνει και τώρα σε περίπτωση καταγγελίας ή ελέγχου.....

 

συνάδερφε διαφωνώ κάθετα μαζί σου...το γεγονός ότι εντάχθηκε στο νόμο και τακτοποίησε το υπόγειο του και τους Η/Χ δεν μετράει τι σχέση μπορεί να έχει το υπόγειο και ο Η/Χ με το ΤΙ γίνετε στις διαμορφώσεις ενδεχομένως να του επιβληθεί πρόστιμο για το ξεμπάζωμα, εσωτερικά έχεις το δικαίωμα να μην επιτρέψεις την είσοδο σε τυχόν έλεγχο εφόσον φυσικά είσαι οκ με τις όψεις δεν μπορούν να ξέρουν τι έχεις κάνει εσύ μέσα στα συν ότι θα έχεις και τακτοποιημένους Η/Χ ... για το υπόγειο δε το συζητώ καθώς έχει αλλάξει η χρήση του ξεμπαζώνοντας το...και πες μου ποιος υπάλληλος θα καθίσει με τον πίνακα κατα αποκοπή να εκτιμήσει κυβικά χώματος κλίμακες που δεν έγιναν και να βγάλει το πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μόνο απάντηση για τις θέσεις στάθμευσης και τη διαρρύθμιση έχω. Για το αν οι εργασίες του περ. χώρου που δεν υλοποιήθηκαν σύμφωνα με την οικοδ. άδεια κι εγώ το ψάχνω.

στην πρώτη περίπτωση pilotis που έκανα και άλλαξα χρήση σε δύο κλειστές θέσεις στάθμευσης, ρώτησα στην πολεοδομία Αιγάλεω, πως θα τα δηλώσω αφού έτσι θα υπολείπονται δύο υποχρεωτικές θέσεις από την οικοδομή. Μου απάντησαν πως δεν έχει σημασία και αυτό νοείται μέσα στο πλαίσιο "καθ΄ υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης" που λέει ο ν.3843/10.

για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις, εννοείται ότι έχουν γίνει από τη στιγμή που σου επιτρέπει να αλλάξεις τη χρήση. Εννοείται ότι σε ένα υπόγειο που το δηλώνεις κατοικία θα έχεις βάλει λουτρό. Όπως επίσης και στους ημιυπαίθριους, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις βάζω κούφωμα και το κάνω δωμάτιο. έχω περιπτώσεις που επεκτάθηκε ο χώρος του μπάνιου και του δωματίου, επεκτάθηκε η υπάρχουσα κουζίνα και το σαλόνι με προσθήκη τζακιού κ.λ.π.

Βέβαια δεν αποκλείεται μετά από καιρό, ανάλογα με τα οικονομικά του κράτους, να βγάλουν μια νέα "ρύθμιση" για αλλαγές διαρρύθμισης, αυθαίρετες οικοδομικές εργασίες κλπ.

έχει ο καιρός γυρίσματα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Να θέσω και ένα ερώτημα ακόμη... Με δεδομένο ότι ο χώρος του υπογείου είναι μεγάλος (~85μ2) άρα και το σχετικό πρόστιμο διατήρησης υψηλό, θα συνιστούσατε στον ιδιοκτήτη (ή και στον μηχανικό που θα υπογράψει την αίτηση) να δηλώσει μετατροπή σε μέρος του υπογείου (πχ στο 50~60%) και όχι στο σύνολό του; Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να εμφανισθεί περίγραμμα χώρων;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν φαίνεται καθαρά το επίμαχο μέρος.

Κάντε μεγέθυνση

 

Λέει ότι τα ξεμπαζώματα πάνε για πρόστιμο με αναλυτικό

post-2562-131887275383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει να πεσει πολυ γελιο...

 

Αλλα πως θα ξερει η πολεοδομια οτι προκειται για "ξεμπαζωμενο" υπογειο??

 

Αναφερεται καπου στη δηλωση????

 

'Η οσα πιασουν απο τις αυτοψιες???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.