Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό τζάκι και απλό τζάκι


Charlie

Recommended Posts

Νομίζω ότι σωστότερη απάντηση θα ήταν:

- Ναι, είναι επαρκές σε απόδοση ένα ενεργειακό τζάκι ώστε να αποτελέσει το κύριο και μοναδικό μέσο θέρμανσης μια κατοικίας.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν φθάνει το επίπεδο αυτοματισμού που έχει ένα συμβατικό σύστημα καλοριφέρ. Κάποιος θα πρέπει να ασχολείται και να το "χειρίζεται" ανάλογα με το επίπεδο θέρμανσης που επιθυμεί κάθε φορά.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

genesis, υπάρχει πάντα το συγκριτικό στοιχείο. Παρουσιάζει κάποιο πλεονέκτημα ως προς το κλασσικό λεβητοστάσιο πετρελαίου; Είναι φθηνότερο στην εγκατάσταση, απλούστερο στην λειτουργία, οικονομικότερο στην θέρμανση, καλύτερο όσον αφορά στους αυτοματισμούς, φιλικότερο στο περιβάλλον, ασφαλέστερο στην χρήση;

 

Η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα είναι όχι.

 

Μοναδικός λόγος για να το προτιμήσει κάποιος είναι "τα γούστα" που μπορεί να προσφέρει, κάτι που δεν υπάρχει στο πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

...250 ευρώ ο τόνος?

 

Και πολλά είναι - μπορείς να βρεις ελιά (από τα καλύτερα ξύλα...καίγεται αργά) αρκετά φθηνότερα. Βέβαια υπάρχει και το επιπλέον κόστος των μεταφορικών.

Link to comment
Share on other sites

ss-sk αυτή την εντύπωση έχω και γω. Η ερώτηση τέθηκε για λόγους σύγκρισης του να καίμε ξύλο ή πετρέλαιο.

Με τον βαθμό απόδοσης που είπε ο Alexpap , αν παίρνω 4,5 kWh/kg * 0.6 = 2,7 kWh/kg και κοστίζει το κιλό έστω 0,15 ευρώ/kg, έχω 0,056 euro/kWh.

Στο πετρέλαιο έστω παίρνω ανά λίτρο 7kWh. Τιμή λίτρου 0,7ευρώ.

Οπότε οπότε έχουμε 0,1 ευρώ/kWh στο πετρέλαιο.

Χοντρικά δηλαδή με το πετρέλαιο πληρώνουμε διπλάσια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να εξελιχθεί το νήμα σε μία άνευ ουσίας αντιπαράθεση... Απλά να σχολιάσω ότι η απόδοση που δίνουν για τα τζάκια είναι για κάποιον βέλτιστο ρυθμό καύσης, που δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί στην πράξη. Επιπλέον, όταν ανάβει και όταν σβήνει η φωτιά, καθώς και όταν η εστία λειτουργεί ανοιχτή η απόδοση είναι απελπιστικά χαμηλή. Τέλος η ονομαστική απόδοση είναι με τους αυλούς καθαρούς, κάτι που πολύ σύντομα παύει να ισχύει. Τέλος, βάλε στο κόστος την μεταφορά, την τοποθέτηση στην εστία, τον καθαρισμό, την αφαίρεση της τέφρας. Όσο για την τιμή, στην περιοχή μου δεν βρίσκω ξύλα κάτω από 0,28€/kg + ΦΠΑ.

Από 'κει και πέρα ο καθένας μπορεί να αξιολογήσει ανάλογα με τα γούστα τους και τις προτεραιότητές του αν θα επιλέξει για κεντρική θέρμανση το τζάκι ή το πετρέλαιο...

:)

Link to comment
Share on other sites

αν αγοραζεις τα ξυλα και θες να εχεις θερμανση μονο απο τζακι και το super αποδοτικο ενεργειακο τζακι να εχεις κατα την γνωμη μου δεν συμφερει .... μπορει να γλιτωνεις λιγα χρηματα αλλα ειναι μεγαλη η ταλαιπορια ... τωρα αν σκεφτεσε pellet τοτε μπορει σε συμφερει σιγουρα αν εχεις και εργοστασιο κατασκευεις pellets κοντα σου... υπαρχουν και τζακια και σομπες και λεβητες...

Link to comment
Share on other sites

Να τα βαλουμε λιγο σε σειρα. Το τζακι ειναι πρωτογονη κατασκευη σ σχεση με τα αλλα συστηματα θερμανσης, οσο και να εξελιχθει, αν προκειται να παραμεινει τζακι θα υστερει. Ομως. Με τις σημερινες τιμες καυσιμων ενα αποδοτικο τζακι (ενεργειακο επι της.. μοδος) συμφερει. Οχι παντου ομως, δηλαδη σ ενα διαμερισμα πολης που υπαρχουν μειωμενες θερμικες απαιτησεις δεν συμφερει. Διοτι. Ο καυστηρας θα ανναψει και θα κλεισει αυτοματα μολις ζεσταθει ο χωρος, το τζακι θα συνεχισει να τρωει τα ξυλα η.. θα σβησει. Σ ενα σπιτι ομως με αυξημενες θερμιδικες αναγκες και ιδιαιτερα στα πολλα κρυα μπορει να φανει.. και θα ειναι.. σωτηριο οικονομικα! Μην λετρε ο καθ ενας συμφωνα με τα δικα του δεδομενα. Επισης να επισημανω οτι δεν μετραμε την θερμογονο δυναμη καποιου καυσιμου στην μοναδα του χρονου, δεν μετραμε ανα ωρα δηλαδη, σκετες θερμιδες λεμε. Αλλιως προκειται για ισχυ η αποδοση. 3500 θερμιδες να υπολογιζετε για το ξυλο. Ειναι ενας λογικος-καθαρος μεσος ορος αυτος γιατι πρακτικα τα ξυλα σας θα εχουν υγρασια πανω απο 20-25% σιγουρα.

Ακομη.. οταν ενας καστηρας εχει αποδοση 90% (αυθαιρετο το νουμερο, δεν το ξερω) αυτο αφορα τον καυστηρα σε ιδανικες συνθηκες. Το ιδιο ισχυει και για τον λεβητα βεβαια. Απ το λεβητοστασιο λοιπον (ολα ειναι θερμοτατα και συνηθως εκτος σπιτιου) εως την θερμοτητα ποπυ θα παρουμε καθαρη τελικα υπαρχει τεραστια αποσταση και διακυμανσεις απο σπιτι σ σπιτι. Αντιθετα ενα αποδοτικο συγχρονο τζακι βρισκεται ΕΝΤΟΣ του χωρου και οι μονες ουσιαστικες απωλειες ειναι στην καμιναδα. Καταλαβαινετε την διαφορα σ αυτο που λεω?

Επισης μην ακουτε παραμυθια για τα τζακια, οτι τοση αποδοση κ μπλα μπλα μπλα! Εχουν αποδοση και σ ενα σπιτι ενεργοβορο μπορει νξα αποδειχθει ενα τζακι σωτηριο οικονομικα στα καυσιμα, αλλα.. δεν μας λενε οι κατασκευαστες τζακιων ποτε τους.. το εξης- σε τι καυση αναθερεται αυτη η αποδοση? χαμηλη? μετρια? δυνατη? Στ αυτοκινητο πχ σου λεει οτι.. νμεγιστη ροπη στις τοσες στροφες! Στα τζακια.. τιποτα πραγματικο. Μονο λογια για εντυπωσεις. Αν διαβασει κανεις τα διαφημιστικα τους και δεν εχει γνωση, θα πιστεψει οτι θα αποδιδει το τζακι του 20000 θερμιδες με καταναλωση 1 κιλο ξυλα την ωρα!

Σ μια μονοκατοικια προαστειου συμφερει σιγουρα! Σε διαμερισμα σαντουιτς πανω κατω ειναι μονο για γουστο..

 

αν αγοραζεις τα ξυλα και θες να εχεις θερμανση μονο απο τζακι και το super αποδοτικο ενεργειακο τζακι να εχεις κατα την γνωμη μου δεν συμφερει .... μπορει να γλιτωνεις λιγα χρηματα αλλα ειναι μεγαλη η ταλαιπορια ... τωρα αν σκεφτεσε pellet τοτε μπορει σε συμφερει σιγουρα αν εχεις και εργοστασιο κατασκευεις pellets κοντα σου... υπαρχουν και τζακια και σομπες και λεβητες...

 

Στην Λαρισα εχει εργοστασιο πελετ, 210 ο τονος εκει. Εχεις δικιο για ορισμενες περιπτωσεις (εξηγησα παραπανω) για αλλες οχι. Εγω ηθελα 4 τονους πετρελαιο, τωρα καιω 8 τονους ξυλα κ εναν πετρελαιο για τα δωματια κυριως στ πολλα κρυα. Τα νουμερα ειναι αληθινα κ απολυτα! Για μενα ομως, για αλλον οχι.

 

Δεν θέλω να εξελιχθεί το νήμα σε μία άνευ ουσίας αντιπαράθεση... Απλά να σχολιάσω ότι η απόδοση που δίνουν για τα τζάκια είναι για κάποιον βέλτιστο ρυθμό καύσης, που δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί στην πράξη.

 

( αυτο το αναφερω κ εγω παρα πανω αλλα και το οτι το κεντρικο συστημα θερμανσης εχει επι πλεον απωλειες σε σχεση μ ενα τζακι που πρεπει να συνυπολογιστουν κ αυτες. Η μηπως οχι?? Ολα θα τα σκεφτεστε και θα τα λετε..)

 

Επιπλέον, όταν ανάβει και όταν σβήνει η φωτιά, καθώς και όταν η εστία λειτουργεί ανοιχτή η απόδοση είναι απελπιστικά χαμηλή.

 

(Οχι. Εγω μπορω να παραδωσω εστια χωρις πορτα με αποδοση αντιστοιχη με την καλυτερη πορτας που μπορεις να βρεις! Πως?? Δινω τον εξωτερικο αερα για την καυση ακριβως κατω απ το γεισο (την ταζερα) κ αυτος οπως ειναι κρυος, βαρυς, δημιουργει φυσικη αερτοκουρτινα και <φραζει> σε μεγαλο βαθμο την εισροη αερα απ τ χωρο στην εστια. Ολα ειναι θεμα χεδιασμου, φυσικης και σωστης πρακτικης)

 

 

Τέλος η ονομαστική απόδοση είναι με τους αυλούς καθαρούς, (ποιος σου ειπε για αυλους?? και τι αυλους?? αεραυλοι οχι φλογαυλοι! οι δευτεροι ναι μπορει να φραξουν οι αεραυλοι οχι ποτε! Καταλαβα που αναφερεσαι, σ καποια πατεντα που διαβασες. Ενεργειακα τζακια υπαρχουν κυριως χωρις αυτα, μαλλον δεν ξερεις το θεμα καλα)

 

κάτι που πολύ σύντομα παύει να ισχύει. Τέλος, βάλε στο κόστος την μεταφορά, την τοποθέτηση στην εστία, τον καθαρισμό, την αφαίρεση της τέφρας. Όσο για την τιμή, στην περιοχή μου δεν βρίσκω ξύλα κάτω από 0,28€/kg + ΦΠΑ.

 

(Με ενοχλει αφανταστα η υπερβολη! Εγω αγαπητε (θεσσαλονικη ειμαι) πηρα ξυλα με 100 ο τονος. Οποιος δεν πιστευει ας επιβαρυνθει την μεταφορα απο δω στο σπιτι του και θα του βρω με 100 οσα θελει! Αν τα θες τριμενα γυαλισμενα σε συσκευασια ωραια κτλ ειναι αλλο θεμα αυτο. Ναι Αθηνα μπορει να φτασει η τιμη για μικροποσοτητες μεχρι και 200 ο τονος αλλα οχι και 280 συν φπα και τελος παντων με μια ακραια τιμη (ψευτικη σιγουρα) δεν ειανι δυτνατρον να καταληγεις και σ αποφθευμα.. ΑΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ..)

 

Από 'κει και πέρα ο καθένας μπορεί να αξιολογήσει ανάλογα με τα γούστα τους και τις προτεραιότητές του αν θα επιλέξει για κεντρική θέρμανση το τζάκι ή το πετρέλαιο...

:)

 

Τα λογια τα προχειρα ειναι προχειρα, οποιος θελει ξυλεια (οξια-δρυς) εδω κανει 100 ο τονος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στελιος1, δεν μίλησα για φλογαυλούς. Στους γνωστούς αεραυλούς αναφέρομαι και στην μείωση του ρυθμού συναλλαγής θερμότητας λόγω των επικαθήσεων. Όπως και να 'χει δεν νομίζω ότι διαφωνούμε στην ουσία του θέματος. Με εντυπωσίασες με την τιμή που αναφέρεις, αν θες πες μου με πμ τον προμηθευτή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στελιος1, δεν μίλησα για φλογαυλούς. Στους γνωστούς αεραυλούς αναφέρομαι και στην μείωση του ρυθμού συναλλαγής θερμότητας λόγω των επικαθήσεων. Όπως και να 'χει δεν νομίζω ότι διαφωνούμε στην ουσία του θέματος. Με εντυπωσίασες με την τιμή που αναφέρεις, αν θες πες μου με πμ τον προμηθευτή.

 

 

Σωληνες που περνα αερας εσωτερικα χρησιμοποιω εγω σε ευρεσιτεχνια μου κατοχυρωμενη εως το 2027, ειναι ομως στην φωτια και καιγεται η καπνα δεν συσωρευεται. Αλλα και παλι ειναι στην εστια και οποια στιγμη θες του καθαριζεις. Τα συνηθισμενα ενεργειακα δεν εχουν αυλους δεν εχω δει ουτε ακουσει πουθενα και θεωρησα οτι το συγχεεις με τους λεβητες..

Στο νομο Πελλας βρισκεις ροδακινιες (πολυ καλο ξυλο) και πιο φθηνα ακομη, σ 2-3 μερες (απο νυχτα σε νυχτα ερχομαι σπιτι αυτο τ καιρο) θα σου στειλω τηλ με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.