Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση από δημοτική οδό


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θέλω να εκδόσω οικοδομική άδεια σε γήπεδο εκτός σχεδίου, άρτιο κατά παρέκκλιση, Ε=1.750 τ.μ, με πρόσωπο 43.00 μ σε χαρακτηρισμένη δημοτική οδό.Δεν γνωρίζω πόσο πρέπει να είναι η ελάχιστη απόσταση της οικοδομής μου απ΄τη δημοτική οδό.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΠΔ 347/1993 άρθρο 1 παρ 1η, η απόσταση από το όριο της οδού είναι 6 μέτρα.

Αφού όμως είσαι εκτός σχεδίου υπερισχύει η απόσταση από τα όρια του γηπέδου (15 ή 7.5 μ) ανάλογα με την περίπτωση της παρέκκλισης αρτιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε νομίζω ότι εφόσον πρόκειται για κύρια δημοτική οδό θα πρέπει να κρατήσει τα 15 από τον άξονα οπωσδήποτε (και όχι 6 από το όριο).

Στην συνέχεια θα ελέγξεις σε ποια περίπτωση εντάσσεται το αγροτεμάχιο (βάθος) και θα φέρεις και αυτήν την απόσταση από τα όρια σου. Στο τέλος κρατάς την δυσμενέστερη, που νομίζω ότι θα είναι η απόσταση από τον άξονα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 15 μέτρα από τον άξονα που αναφέρονται; Στο ΠΔ 347/93 δεν γίνεται διάκριση κύριας ή όχι οδού και δεν υπάρχει όριο 15 μέτρων σε καμμία από τις περιπτώσεις οδών.

 

Αν έχεις υπόψη σου άλλο νομοθέτημα από το 347/93 παρακαλώ ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

To 347 του 1993 δεν ισχύει. Εχει αντικατασταθεί με το ΠΔ 209 της 24-6/15-7-1998 ΦΕΚ 169 Α'.

 

Εκεί λοιπόν στο Αρθρο 2 παρ.1 περίπτωση ζ αναφέρονται τα 15 μ από τον άξονα δημοτικών ή κοινοτικών οδών για τα εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Μίλησα με υπάλληλο της Πολεοδομίας και μου έδωσε την ίδια απάντηση με τον avgoust.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.