Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογικό Σχέδιο


absolute1

Recommended Posts

Συνήθως 1:50.

Αν δεν χωράει το σχέδιο στο χαρτί μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλες κλίμακες, αλλά καλό είναι να είναι ευδιάκριτο.

Link to comment
Share on other sites

Κλίμακα χρησιμοποιούμαι στην κάτοψη, όπως και στα αρχιτεκτονικά.

Επίσης κλίμακα χρησιμοποιούμε στα κατακόρυφα για τις αποστάσεις των επιπέδων.

Οι πίνακες και τα μονογραμμικά δεν έχουν κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο sdim. Γιαυτό καλό είναι όσοι δουλεουν autocad να φτιάξουν τα μπλοκάκια τους για 1:50 που είναι η συνηθέστερη κλίμακα αρχιτεκτονικών. Για το μονογραμμικό, κάνουμε ότι μας αρέσει :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά θέλω να ασχοληθώ με την δημιουργία block ηλεκτρικών συμβόλων αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει πως δουλεύει το όλο πράγμα. Θα παρακαλέσω θερμά όποιος έχει την καλή διάθεση να κάνει στο AutoCad την κάτοψη ενός δωματίου (4 τοίχους) 5x4m με κλίμακα 1:50 και να μου το στείλει στο mail. Το θέλω έτσι απλά για να δω το AutoCad πως θα το ανοίξει.. εσείς στείλτε και θα δείτε τις επόμενες απορίες μου.

 

Το μέγεθος των συμβόλων πόσο πρέπει να είναι για να ταιριάζει στο σχέδιο με κλίμακα 1:50;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά θέλω να ασχοληθώ με την δημιουργία block ηλεκτρικών συμβόλων αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει πως δουλεύει το όλο πράγμα. Θα παρακαλέσω θερμά όποιος έχει την καλή διάθεση να κάνει στο AutoCad την κάτοψη ενός δωματίου (4 τοίχους) 5x4m με κλίμακα 1:50 και να μου το στείλει στο mail. Το θέλω έτσι απλά για να δω το AutoCad πως θα το ανοίξει.. εσείς στείλτε και θα δείτε τις επόμενες απορίες μου.

 

Το μέγεθος των συμβόλων πόσο πρέπει να είναι για να ταιριάζει στο σχέδιο με κλίμακα 1:50;

 

stefdim help :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ.

Αλλά υπάρχει κάποιος κανονισμός για το μέγεθος των συμβόλων;

Ποιος είναι αυτός και που τον βρίσκω;

Πόσο πρέπει να είναι για να ταιριάζει στο σχέδιο με κλίμακα 1:50;

Link to comment
Share on other sites

κανένας κανονισμός δεν υπάρχει

 

Σε ότι αφορά τα ηλεκτρολογικά, φτιάχνεις φώτα, μηχανήματα (ups, H/Z, κλιματιστικά κλπ) σε κλίμακα και ότι αφορά τα σύμβολα όπως θες αρκεί να φαίνονται στο σχέδιο.

 

Διευκρινίζω ότι όταν λέω φτιάχνεις σε κλίματα, δεν εννοώ σχεδιάζεις ακριβώς π.χ. το φωτιστικό. Αν έχεις για παράδειγμα ένα φωτιστικο 60x60cm μπορείς να φτιάξεις ένα τετράγωνο 60x60. Αυτό περισσότερο για τα μηχανήματα ώστε να βλέπεις αν χωροθετούνται σωστά στα αρχιτεκτονικά σχέδια που ειναι 1:50.

 

Τώρα για τα σύμβολα, άνοιξε ένα οποιοδήποτε βιβλίο ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και κάπου θα βρεις έναν πίνακα με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.