Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος Εφαρμογής ΚΕΝΑΚ


lefterism

Recommended Posts

....Good news

Πράγματι η μελέτη είναι απλή όπως λες και πρέπει να είναι η παράγραφος 5.5 του παραδείγματος της 6οροφης.

Σ' ευχαριστώ ξανά για την άμεση και εμπεριστατωμένη ανταπόκρισή σου.

 

Μακάρι να είναι έτσι απλά τα πράγματα. Όμως να ρωτήσω λίγο; Λέει ας πούμε στο παράδειγμα ότι η εγκατάσταση συστήματος Σ.Η.Θ. κρίνεται ως οικονομικά μη βιώσιμη και επίσης ότι αν γινόταν εγκατάσταση συστήματος γεωθερμίας, θα καλύπτονταν μόνο το 14% των ενεργειακών απαιτήσεων του κτιρίου. Αυτά κάπως υπολογίστηκαν. Δεν μου φαίνεται και τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βγήκαν οι Προσωρινοί Ενεργιακοί Επιθεωρητές

http://et.diavgeia.gov.gr/

 

Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού στο κρατίδιο. Την άποψή μου την έχω πει σε προηγούμενο post το #32 νομίζω.

Ρωτώ κάθε σκεπτόμενο συνάδελφο

1) Άκουσε τίποτα για σεμινάρια?

2) Άκουσε τίποτα για τις εξετάσεις?

3) Πόσες δουλειές έχει χάσει από επιθεωρήσεις?

4) Παγιώνεται μια κατάσταση για τους άνω τις δεκαετίας το έχει πάρει κανείς χαμπάρι?

5) Ήδη όταν οι συμβολαιογράφοι θα στέλνουνε κόσμο στους προσωρινούς που θα έχουνε γίνει γνωστοί στην πιάτσα ότι κάνουνε την δουλειά οι υπόλοιποι θα ψαχνόμαστε για κανα διακοσάευρω.

6) Παρακαλώ να μην βγει ο/η γνωστός ενεργειολόγος του φόρουμ να μου πει ότι κάποιοι έπρεπε να γίνουν για να δουλέψει το σύστημα όπως μου είχε ξαναπεί (τότε ας γινόντουσαν όλοι)

 

Το γιώργο, το μπιρμπίλω και το τεεσπιρτζούλι μου προκαλούνε εμετό,

ειλικρινά σκέφτομαι αν υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους και δεν τηρηθούνε οι ημερομηνίες λήξης των προσωρινών να προσφύγω/γουμε δικαστικά για διαφυγόντα κέρδη και επειδή δεν θα βγάλω άκρη με τους πολιτικούς θα την πληρώσει το τεεσπιρτζούλι δίκαια κιόλας γιατί από εκεί έγινε η μπινιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ο επαγγελματικός αποκλεισμός που υπεστήκαμε ήταν το λιγότερο επαίσχυντος και στοχευμένος. Ήταν ο μόνος τρόπος να αποκτήσουν κάποιοι πλεονέκτημα και να αποκλειστούν οι νέοι από μια νέα εργασία. ήδη οι προσωρινοί έχουν συνεργασίες με μεσίτες , δικηγόρους.

 

Ενώ οι εταιρείες ήδη έχουν στήσει βιομηχανία πιστοποιητικών. Ελπίζω το ΤΕΕ να ελέγχει αν κάνουν σωστά την δουλειά τους και όχι με ένα πτυχίο να εκδίδουν εκατοντάδες πιστοποιητικά.

το χειρότερο ήταν η σιωπή μηνών από ΤΕΕ όπου ούτε καν αναφερόταν το θέμα.

αλλά αφού δεν ψηφίζουμε με σωστά κριτήρια καλά , να πάθουμε.

πρέπει να διεκδικήσουμε την προτεραιότητα πιστοποίησης στους αποκλεισμένους μηχανικούς γιατί φοβάμαι μήπως μας παίξουν παιχνίδι και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

SOS

 

Σε φάκελο αδείας που έχει κατατεθεί για τρίτη φορά επειδή έχουν περάσει δυο φορές τα εννιάμηνα η τελευταία φορά είναι μετά τις 1-10-10 θα πρέπει να υπάρχει και ΜΕΑ;

Επίσης η πληροφόρηση που έχω από τον διεκπεραιωτή της άδειας (γιατί είνια εκτός Αθήνας και την τρέχει κάποιος ντόπιος) είναι ότι σε κάποια προηγούμενη φάση είχε περάσει ΕΠΑΕ (είναι απαραίτητη στην περιοχή) αλλά τώρα από ότι καταλαβαίνω για κάποιο λόγο ξαναπερνάμε από την αρχή πάλι ΕΠΑΕ, παίζει ρόλο αυτό για τη ΜΕΑ;

 

(πρόκειται για δικό μου σπίτι-εξοχικό, και όχι για δουλειά που έχω αναλάβει, δεν ασχολούμαι με άδειες γι'αυτό ρωτάω).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες θα ητανε η μαγαλυτερη πατεντα για να αποφευγουμε τις αλλαγες που γινονται στο μελλον.Θα καταθεταμε σε ολα τα οικοπεδα μια υποτιθεμενη αδεια και μετα το 9μηνο θα την ξανακατθεταμε οποτε μας βολευε και θα τους λεγαμε για τον πρωτο αριθμο πρωτοκολλου που ειχαμε παρει?Κανονικα η πολεοδομια με την επιστροφη φακελου σου κραταει την αιτηση και τις αναθεσεις-αναληψεις.Οποτε θεωρειται κατι νεο γι αυτους γιατι μπορει για το ιδιο οικοπεδο να κατατεθει παλι απο αλλο μηχανικο.Νεα αιτηση νεο πραμα!!(δυστυχως)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.