Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχοινογέφυρα


 
Δασολόγος

Recommended Posts

Ναι...αυτό:

 

Σε όσα δασικά μονοπάτια έχουν κατασκευαστεί ξύλινες γέφυρες καλώς ή κακώς τις έχουν κάνει Δασολόγοι είτε ιδιώτες είτε του Δημοσίου.
Link to comment
Share on other sites

Για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα.

Εννοείται ότι δεν μπορεί ένας Δασολόγος/Περιβαλλοντολόγος να εκπονήσει τέτοια μελέτη.

Και ούτε φυσικά ένας Μηχανικός περιβάλλοντος.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Εξάλλου στην Ελλάδα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τη γέφυρα που είναι τμήμα της μελέτης γτ μελέτη αυτή καθ'αυτη είναι καθαρά υπόθεση Δασολόγου, εκτός και αν αυτό είναι αμφισβητήσιμο..

 

@cv98019

Χαίρομαι ιδιαίτερα που από τα έξι πράγματα που δεν σου κάθονταν καλά τα πέντε τελικά σου κάθισαν, χωρίς να χρειάστηκε καν να επιχειρηματολογήσω…Γιατί άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Έξι; Ποια έξι; Γιατί έξι; Που είναι τα έξι;

 

Ειδικά εγώ, αν ήταν έξι, θα είχα βάλει κι αρίθμηση 8-)

 

Κοίταξε...

 

Από την αρχή του θρεντ, σε παρότρυνα να προχωρήσεις με την ιδέα σου...πράγματι, αν ήμουν κι εγώ μπλεγμένος με τη συγκεκριμένη δουλειά, δεν θα πρότεινα μια λύση σαν τη σχοινογέφυρα που πρότεινες εσύ...δεν θα πήγαινε καν το μυαλό μου...

 

Βλέποντας ότι είναι "καλή" λύση σου είπα και στο ξαναλέω, προχώρα την...

 

Ξεκάθαρα όμως, αν είναι να κάνει τη στατική μελέτη γέφυρας (οποιουδήποτε τύπου) ένας δασολόγος (ή οποιοσδήποτε άλλος εκτός από πολ. μηχ.), γράψε και που είναι να μην τύχει και περάσουμε από πάνω (ή από κάτω)...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για μελέτη γέφυρας που δασολόγος δεν μπορεί να εκπονήσει διότι πολύ απλά δεν είναι το αντικείμενό του.

Δεν είναι το αντικείμενο του δασολόγου η στατική και η δυναμική των κατασκευών.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τα βάζουμε σε τάξη τα πράγματα. Αρίθμηση δεν έχουν αλλά δεν χρειάζεται να έχουν για να μετρηθούν

 

Ακόμα, χαίρομαι που με ενθαρρύνεις, και ξεκάθαρα σου λέω ότι δεν θα κάνω οτιδήποτε αν δεν συνεννοηθώ με μηχανικό, οπότε να περάσεις άφοβα.

 

«Μιλάω για μελέτη γέφυρας που δασολόγος δεν μπορεί να εκπονήσει διότι πολύ απλά δεν είναι το αντικείμενό του.

Δεν είναι το αντικείμενο του δασολόγου η στατική και η δυναμική των κατασκευών.»

Μάλλον με παρεξήγησες. Την όλη μελέτη θα υπογράψω, άλλωστε είναι και αντικείμενο μου (Μελέτη μονοπατιού στο δάσος) Η γέφυρα θα γίνει, κατόπιν επαφής με μηχανικό, πολλές φορές το κάνω και για άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το θέμα για να βρω πληροφορίες για σχοινογέφυρα, για να κάνω, κάτι παραπάνω από τα συνηθισμένα. Καταλήξαμε να μιλάμε στην ουσία για επαγγελματικά δικαιώματα. Τυχαίο? Δεν νομίζω…

 

Εφόσον μου έχει γίνει ανάθεση της δουλείας, η μελέτη θα ολοκληρωθεί, είτε έχει μέσα γέφυρα είτε δεν έχει, είτε χρήζει υπογραφής-συνυπογραφής, δεν κάνω για πρώτη φορά μελέτη.

 

Το συμπέρασμα, είναι ότι όσον αφορά τις σχοινογέφυρες, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε εταιρίες να τις κατασκευάζουν, ούτε κανείς έχει ασχοληθεί με κάτι τέτοιο.

 

Καλό Σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

Μα είμαι ο πρώτος που το είπα ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια εταιρεία που να κάνει τέτοιες σχοινογέφυρες (στην Ελλάδα έχουμε οικοδομή και ξανά μανά οικοδομή).

 

Τα υπόλοιπα είναι όλα θεωρητικά. Μελέτη και ιστορίες...το θέμα είναι η κατασκευή.

Καλό Σ/Κ.

Link to comment
Share on other sites

@Δασολόγος

 

Επειδή όπως είπες το θέμα τείνει να πάει σε επαγγελματικά δικαιώματα κλπ, ας βάλουμε τελεία και ας δούμε μόνο το κυρίως θέμα σου: "Σχοινογέφυρα".

 

Λοιπόν, ρίξε μια ματιά στο site αυτό, που είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά, για να πάρεις μια ιδέα του τι πρέπει να προσέξεις και να λάβεις υπόψην:

http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://www.thetreehouseguide.com/bridges.htm

 

Από εκεί και πέρα, όπως είπε και ο φίλος cv98019, δεν παίζει να βρεις εταιρία που να ειδικεύετε στις σχοινογέφυρες, διότι θα έκαναν μία στα 10 χρόνια και θα το είχαν κλείσει.

Επίσης, μην κάνεις το λάθος και περιμένεις να βρεις εταιρίες που κάνουν τέτοιες κατασκευές ψάχνοντας στο google...

 

Σου προτείνω 2 πράγματα:

 

1. Κοίτα αυτή τη σελίδα από το "Κέντρο Εναλλακτικού Τουρισμου Ά Βροντου". Πάρε τηλέφωνο και ρώτα τους: είδα στο site σας οτι έχετε σχοινογέφυρες, ποιος σας τις έκανε? Ζήτα τους πληροφορίες, όλο και κάτι θα βγάλεις.

 

2. Πάρε τηλέφωνο σε εταιρίες που φτιάχνουν ξύλινες κατασκευές, (πχ Eurococo) και ρώτα: θέλω να κάνω μια γέφυρα με ξύλο και σχοινιά, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι?

 

Αυτά και καλό ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.