Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχοινογέφυρα


 
Δασολόγος

Recommended Posts

@Archytas,

 

Το άνοιγμα είναι 17m, καμιά σχέση με τη φώτο που ανέβασες... Μην τρελαθούμε κιόλας...

Εγω προσωπικά όταν ήμουν στα προσκοπάκια... (:D:D:D:D:D) κάναμε γέφυρες με κορμούς δέντρων και απλά σχοινιά (οχι συνθετικά, τα απλά δηλαδή σχοινια) χρησιμοποιώντας απλούς κόμπους (καντηλίτσες κλπ)... άνοιγματα: 4-5 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να μπω στην (χιλιο-ειπομένη) κουβέντα του τι έχει διδαχθει ο καθένας στη σχολή του, εαν διστάζεις να να κάνεις αυτή τη μελέτη, τοτε μάλλον είναι επειδή δεν μπορείς... απευθύνσου σε ενα πολιτικό μηχανικό

 

Με «πείσμωσες» και αυτό είναι καλό, και ναι μάλλον θα έρθω σε επαφή με μηχανικό. Όσο δε για το τι έχει κάνει ο καθένας στη σχολή του, μην υποτιμάτε τους Δασολόγους, ειδικά αυτοί που διαλέγουν την κατεύθυνση των έργων έχουν αρκετά καλές γνώσεις σε αρκετά αντικείμενα.

 

Οι προβληματισμοί μου είναι άλλοι, μακάρι το πρόβλημα μου να ήταν να περάσουν τα λυκόπουλα απέναντι σε άνοιγμα 5μ.

Link to comment
Share on other sites

Οι προβληματισμοί μου είναι άλλοι, μακάρι το πρόβλημα μου να ήταν να περάσουν τα λυκόπουλα απέναντι σε άνοιγμα 5μ.

 

:P:p:p:p:p

 

 

Με «πείσμωσες» και αυτό είναι καλό, και ναι μάλλον θα έρθω σε επαφή με μηχανικό. Όσο δε για το τι έχει κάνει ο καθένας στη σχολή του, μην υποτιμάτε τους Δασολόγους, ειδικά αυτοί που διαλέγουν την κατεύθυνση των έργων έχουν αρκετά καλές γνώσεις σε αρκετά αντικείμενα.

 

Δεν υποτιμάω τίποτα και κανέναν. Σε πρώτη φάση τουλάχιστον ζήτα συμβουλή απο κανενα φιλο Πολ. Μηχ., εαν έχεις, για να ξέρεις τι πρεπει να κάνεις.

 

Πχ, αντε και την έκανες τη μελετη. Η γεφυρα πρέπει να αγκυρωθεί στα 2 άκρα της.

Υπάρχουν πολλές, άλλες απλές και άλλες ιδιάζουσες, παραμετροι που πρεπει να λάβεις υποψην.

 

Κατα τα άλλα, προχώρα και εαν θέλεις συμβουλές εδώ ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Από απόψεως στατικής ανάλυσης η γέφυρα είναι απλούστατη και ωραία. Αντιμετωπίζεται πλήρως με την στατική του 19ου αιώνα (γραφοστατική, σχοινοειδής φορέας - δυναμοπολύγωνα), γνώση που δεν υπερβαίνει ιδιαίτερα όσα διδασκόμαστε στο λύκειο. Αν υπάρχει κάποια δυσκολία, αυτή αφορά στην σωστή κατασκευαστική πρακτική, αν και υπάρχει και εδώ μία πεπατημένη... Μόνο, προσοχή στον άνεμο... :):):)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να το έχω πει αλλά ειδικά στους πολ. μηχανικούς δεν υπάρχουν δύσκολα μαθήματα.

Τα μαθηματικά είναι απλά και αυτά που διδάσκονται δεν θα χρησιμοποιηθούν σε σχέση με κάποιον που σπουδάζει φυσική ή μηχανική για παράδειγμα που τα χρησιμοποιεί συνεχώς (και δεν μιλάμε για τα απλά μαθηματικά του μηχανικού).

 

Με λίγα λόγια δηλαδή ο καθένας που έχει απολυτήριο γενικού είναι σε θέση να σπουδάσει και να βγάλει οποιαδήποτε σχολή (ανάλογα και την κλίση του καθενός στα μαθήματα).

 

Τώρα για την σχοινογέφυρα να το πω αλλιώς για να γίνω κατανοητός.

 

Δεν πιστεύω στην Ελλάδα να έχει κάνει κανείς σχοινογέφυρα τέτοιων μεγεθών της τάξης των 17 μέτρων.

Θέλω να πω δεν υπάρχει συνεργείο-εταιρία που κάνει τέτοιες κατασκευές.

 

Θεωρητικά η μελέτη είναι εύκολη σε σχέση με την κατασκευή. Δηλαδή το δύσκολο σε αυτήν την περίπτωση είναι η κατασκευή και όχι η μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Archytas κοίταξε...συμφωνώ εν μέρει...αν υπήρχε συνεργείο στην Ελλάδα που να ασχολείται αποκλειστικά με την κατασκευή σχοινογεφυρών μεγάλου ανοίγματος...θα είχε φαληρίσει...μια δουλειά τη δεκαετία θα έπαιρνε...

 

Από κει και πέρα όμως, ξαναλέω ότι ακόμα κι αν δεν έχει κανείς την τεχνογνωσία δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να την αποκτήσει...

 

Σαν παράδειγμα από τη δική μου εμπειρία φέρνω τη μελέτη-κατασκευή τελεφερίκ...που δεν είναι βέβαια το ίδιο...αλλά δεν είναι και τόοοοσο διαφορετικό...

 

@Δασολόγος: Είναι άλλο πράγμα να προτείνεις μια σχοινογέφυρα και άλλο να κάνεις τη μελέτη αυτής...Χωρίς παρεξήγηση, η συμμετοχή Πολ. Μηχ. πρέπει να θεωρείται επιβεβλημένη...

Link to comment
Share on other sites

Μα γι’ αυτό έχω και προβληματισμούς γιατί πρέπει να την εντάξω σε μελέτη, όχι να την προτείνω… όπως λέει και ο Topap “αντε και την έκανες τη μελέτη. Η γέφυρα πρέπει να αγκυρωθεί στα 2 άκρα της.Υπάρχουν πολλές, άλλες απλές και άλλες ιδιάζουσες, παραμετροι που πρεπει να λάβεις υποψην.”

 

Αν είχα άγνοια επί του θέματος θα το έβλεπα πιο εύκολο… :P και δεν θα το “postara” κιόλας. Σκοπεύω να το συνεχίσω γιατί πιστεύω ότι θα μου τύχουν και ανάλογες περιπτώσεις στο μέλλον, οπότε η διερεύνηση του θέματος θα πιάσει τόπο

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κάθεται καλά...

 

Έχω αναλάβει μια μελέτη για τη χάραξη ενός μονοπατιού

 

Ωραία...έχεις αναλάβει τη μελέτη για τη χάραξη του μονοπατιού.

 

σχοινογέφυρα περίπου πλάτους 1μ , αντί της κλασσικής λύσης της ξύλινης γέφυρας.

 

Είτε ξύλινη είτε από σκυρόδεμα-χάλυβα-πέτρα κτλ. μιλάμε πλέον για γέφυρα. Άλλο η χάραξη κι άλλο η γέφυρα. Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να τα κάνει όλα;

 

εδώ εμείς στο πανεπιστήμιο κάναμε «μελέτη» για σχοινιογερανό

 

Επειδή είναι μέσα σε εισαγωγικά το δέχομαι...ΟΚ...αλλά ελπίζω να μην πιστεύεις πραγματικά ότι στο πανεπιστήμιο κάνατε έστω και μία ολοκληρωμένη μελέτη...δεν γίνονται τέτοια πράγματα...τουλάχιστον στο ΕΜΠ δεν κάναμε...

 

Με «πείσμωσες» και αυτό είναι καλό, και ναι μάλλον θα έρθω σε επαφή με μηχανικό. Όσο δε για το τι έχει κάνει ο καθένας στη σχολή του, μην υποτιμάτε τους Δασολόγους, ειδικά αυτοί που διαλέγουν την κατεύθυνση των έργων έχουν αρκετά καλές γνώσεις σε αρκετά αντικείμενα.

 

Μάλλον;:!: Tι εννοείς "μάλλον"; Επιβάλλεται να έρθεις σε επαφή με Πολ. Μηχ. Το θέμα δεν είναι να πεισμώσεις...

 

Από κει και πέρα, κανείς δεν υποτιμά κανέναν...αλλά λογικοί ανθρώποι είμαστε...

 

Από προσωπική εμπειρία: Δασολόγος ασχολήθηκε με μελέτη λιμνοδεξαμενής...ο εν λόγω κύριος "εκπόνησε" και τη "μελέτη" του αναχώματος...τα εισαγωγικά τονίζουν ότι προφανώς η μελέτη αστόχησε...

 

Με το παραπάνω παράδειγμα δεν υποτιμώ τις ικανότητες κανενός, αλλά έκαστος στο είδος του...ειδικά όταν παίζονται ανθρώπινες ζωές...το να απευθυνθεί κανείς στους "ειδικούς" δεν είναι υποτιμητικό...

 

Μα γι’ αυτό έχω και προβληματισμούς γιατί πρέπει να την εντάξω σε μελέτη, όχι να την προτείνω… όπως λέει και ο Topap “αντε και την έκανες τη μελέτη. Η γέφυρα πρέπει να αγκυρωθεί στα 2 άκρα της.Υπάρχουν πολλές, άλλες απλές και άλλες ιδιάζουσες, παραμετροι που πρεπει να λάβεις υποψην.”

 

Εδώ μάλλον πρόκειται για φραστικό λάθος...

 

Η μελέτη της γέφυρας περιλαμβάνει, αναλύει και επιλύει αυτές τις "πολλές, άλλες απλές και άλλες ιδιάζουσες, παραμετροι που πρεπει να λάβεις υποψην". Η αγκύρωση στα άκρα για παράδειγμα δεν είναι "άλλο θέμα"...περιλαμβάνεται στη μελέτη της γεφύρας...όπως και όλα εκείνα τα στοιχεία που απαιτούνται για να γίνει η κατασκευή της...

Link to comment
Share on other sites

...τα εισαγωγικά τονίζουν ότι προφανώς η μελέτη αστόχησε...

Πάλι καλά που δεν αστόχησε το ανάχωμα... :):):)

 

Καλέ τον πήρες μονότερμα τον άνθρωπο, προφανώς και θα την κάνει την μελέτη πολιτικός μηχανικός, γέφυρα είναι! Κι εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι με την ανθοκομία, αλλά τις δενδροστοιχίες στις μελέτες διαμόρφωσης (πλατείες) που εκπονώ τις κάνει δασολόγος... (Μη σου πω ότι συνεργάζομαι ΚΑΙ με αρχιτέκτονα!) :):):)

 

- χωρίς παρεξήγηση για το ύφος, χιούμορ κάνω... -

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναλάβει μια μελέτη για τη χάραξη ενός μονοπατιού

Ωραία...έχεις αναλάβει τη μελέτη για τη χάραξη του μονοπατιού…

και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Πρέπει να διαβώ ένα ποτάμι, και για το “extreme” της υπόθεσης, αφού το γύρω περιβάλλον είναι ιδιαίτερα «άγριο», θέλω αυτό να γίνει με σχοινογέφυρα περίπου πλάτους 1μ , αντί της κλασσικής λύσης της ξύλινης γέφυρας. Με λίγα λόγια που μπορώ να βρώ πληροφορίες ή καμία εταιρία που κατασκευάζει τέτοιες κατασκευές. Απευθύνθηκα σε φίλους μηχανικούς ε και το ψιλοδιασκεδάσαμε τελικά το θέμα αφού ναι μεν λένε ότι γίνεται αλλά ότι είναι μπερδεμένο κτλ. Πήρα τηλέφωνο σε εταιρίες που ασχολούνται με κατασκευές αναψυχής και μου είπαν, όταν άκουσαν για άνοιγμα 17μέτρων, «δεν γίνεται φίλε θα πάμε φυλακή κτλ». Τελοσπάντων μου μπήκε στο μυαλό στη μελέτη η διάβαση του ποτάμιου-ρέματός να γίνει με γέφυρα με σχοινιά-συρματόσχοινα, όποτε μέχρι την ημερομηνία παράδοσης θα το ζορίσω λίγο ακόμα. Κάθε βοήθεια-γνώμη-γνώση είναι ευπρόσδεκτη και θεμιτή *(έτσι άνοιξα το θέμα)

Παράθεση:

σχοινογέφυρα περίπου πλάτους 1μ , αντί της κλασσικής λύσης της ξύλινης γέφυρας.

Είτε ξύλινη είτε από σκυρόδεμα-χάλυβα-πέτρα κτλ. μιλάμε πλέον για γέφυρα. Άλλο η χάραξη κι άλλο η γέφυρα. Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να τα κάνει όλα;

Σε όσα δασικά μονοπάτια έχουν κατασκευαστεί ξύλινες γέφυρες καλώς ή κακώς τις έχουν κάνει Δασολόγοι είτε ιδιώτες είτε του Δημοσίου.

Παράθεση:

εδώ εμείς στο πανεπιστήμιο κάναμε «μελέτη» για σχοινιογερανό

Επειδή είναι μέσα σε εισαγωγικά το δέχομαι...ΟΚ...αλλά ελπίζω να μην πιστεύεις πραγματικά ότι στο πανεπιστήμιο κάνατε έστω και μία ολοκληρωμένη μελέτη...δεν γίνονται τέτοια πράγματα...τουλάχιστον στο ΕΜΠ δεν κάναμε...

*Για αυτό και μπήκαν τα εισαγωγικά

Παράθεση:

Με «πείσμωσες» και αυτό είναι καλό, και ναι μάλλον θα έρθω σε επαφή με μηχανικό. Όσο δε για το τι έχει κάνει ο καθένας στη σχολή του, μην υποτιμάτε τους Δασολόγους, ειδικά αυτοί που διαλέγουν την κατεύθυνση των έργων έχουν αρκετά καλές γνώσεις σε αρκετά αντικείμενα.

Μάλλον; Tι εννοείς "μάλλον"; Επιβάλλεται να έρθεις σε επαφή με Πολ. Μηχ. Το θέμα δεν είναι να πεισμώσεις...

*έχω ήδη έρθει, άλλωστε δεν είναι και πρώτη φορά που συνεργαζόμαστε

 

»Από κει και πέρα, κανείς δεν υποτιμά κανέναν...αλλά λογικοί ανθρώποι είμαστε...

 

Από προσωπική εμπειρία: Δασολόγος ασχολήθηκε με μελέτη λιμνοδεξαμενής...ο εν λόγω κύριος "εκπόνησε" και τη "μελέτη" του αναχώματος...τα εισαγωγικά τονίζουν ότι προφανώς η μελέτη αστόχησε...

 

Με το παραπάνω παράδειγμα δεν υποτιμώ τις ικανότητες κανενός, αλλά έκαστος στο είδος του...ειδικά όταν παίζονται ανθρώπινες ζωές...το να απευθυνθεί κανείς στους "ειδικούς" δεν είναι υποτιμητικό...

*Δεν θα απολογηθώ για το συνάδελφο, άλλωστε σε αυτό το forum υπάρχει και topic με αστείες φωτογραφίες και αστοχίες μηχανικών, με μελέτη τα είχαν κάνει και αυτοί…

Παράθεση:

Μα γι’ αυτό έχω και προβληματισμούς γιατί πρέπει να την εντάξω σε μελέτη, όχι να την προτείνω… όπως λέει και ο Topap “αντε και την έκανες τη μελέτη. Η γέφυρα πρέπει να αγκυρωθεί στα 2 άκρα της.Υπάρχουν πολλές, άλλες απλές και άλλες ιδιάζουσες, παραμετροι που πρεπει να λάβεις υποψην.”

Εδώ μάλλον πρόκειται για φραστικό λάθος...* Σωστός

 

Εξακολουθεί να μην σου κάθεται κάτι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.