Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονόχωρη επιπλωμένη κατοικία βάσει ΕΟΤ


andreaspele

Recommended Posts

Υπάρχει το εξής πρόβλημα που μου δημιουργουν στον ΕΟΤ. Έχω ενα συγκρότημα απο επιπλωμένες καοικίες 52 μ2 σε σχήμα Γ ισόγειου σπιτίου.Με μια μικρή τουαλέτα μόνο και χωρίς κανένα χώρισμα για να είναι μονόχωρη. Στον ΕΟΤ μου λέει μια , οτι αυτο το σχήμα είναι δίχωρη! Πως γίνεται αυτο? Πρέπει να τα φτιάχνουμε τετράγωνα κουτιά τα σπίτια για να λέγονται μονόχωρα? Αυτό είναι καθαρά τρέλα για μένα. Έχει κανείς σχετική εμπειρία?

 

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το λες φαίνεται να έχεις δίκηο. Βάλε αν μπορείς κάποιο σχέδιο να το δούμε καλύτερα.

Αλλον υπάλληλο ρώτησες; Συνήθως εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις.

Μου έχουν περάσει σε μια μελέτη για μονόχωρο 'πονηρή' κάτοψη με την τουαλέτα σε θέση που χώριζε το χώρο του κρεβατιού από το χώρο της κουζίνας (χωρίς πόρτα φυσικά) και σε επόμενη μελέτη με παρόμοια διάταξη είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με θέση τουαλέτας που να φαίνεται οτι είναι στη μέση του χώρου, αυτό θετικό δεν είναι? πρέπει να είναι όλα μαζί ενωμένα λες και είμαστε στρατώνας? Τι ποιοτικό τουρισμό να φέρεις έτσι? Κρεβάτια σαλόνι κουζίνα όλα μαζί? Αλλά το μονόχωρο πως ερμηνεύεται στο σχήμα?Δεν μπορεί να σε περιορίζει στην αρχιτεκτονική σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ΑΥτό πρέπει να προέρχεται από τα δωμάτια μεγαλύτερων μονάδων, που υπήρχαν προδιαγραφές, πχ δωμάτιο 3,5 χ 4,5. Δεν κατάλαβα, 52τμ έχεις ένα δωμάτιο ή περισσότερα μαζί είναι 52?

Η κάτοψη, αν θυμάμαι καλά η μεγαλύτερη κατηγορία στα studio, χώρους χωρίς 2 ο δωμάτιο, ήταν 19μ. Οπότε αν έχεις πιο μεγάλο, κόψε. Αν εσύ, τι πρόβλημα έχεις να το αφήσεις μεγαλύτερο με 2 δωμάτια?

Link to comment
Share on other sites

Δίχωρη επιπλωμένη τουριστική κάτοικια είναι τουλάχιστον 60μ2 και μονοχωρη τουλαχιστον 40 μ2.Αυτό λέει ο ορισμός.Οπότε??

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά έγγραφα αναφέρεσαι? ?

Μιλάω για την υπουργική απόφαση Αριθμ. 27715 αρ. φύλλου 3118/9-12-2013 που έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ

και καθορίζει τις τεχνικές και λειτουργικές προδιαγραφές για την αδειοδότηση αυτοεξυπηρετούμενων καταλυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.