Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ενίσχυση μπαλκονιού


stoukerman

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

 

Ελπίζω μέσα από το συγκεκριμένο forum να μπορέσετε να βοηθήσετε εμάς τους απλούς ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο, αλλά τους ανάγκασαν να αποκτήσουν, ώστε να πάρουμε απάντήσεις-λύσεις σε διάφορα θέματα που έχουν να κάνουν με την οικοδομή.

 

Πρόκειται για το μπαλκόνι μιας νεόδμητης οικοδομής διαστάσεων 2,50 Χ 7,30m το οποίο είναι οπλισμένο με Φ12 ή Φ14 (δεν είμαι σίγουρος).

 

Ο μηχανικός μου λοιπόν μας έδειξε κάποια σχέδια και ύστερα από μικρές αλλαγές καταλήξαμε ότι αυτό ήταν το σπίτι που ονειρευόμασταν να φτιάξουμε εγώ και η σύζυγός μου. Το μπαλκόνι είχε στις δύο άκρες του, δύο κολώνες οι οποίες έδεναν με 3 δοκάρια διαστάσεων 30Χ40cm. Είπαμε λοιπόν οκ και ξεκινήσαμε για αδειες κτλ. Εκ των υστέρων μας λέει ότι δεν γίνεται να γίνουν οι κολώνες και τα δοκάρια από μπετό γιατί δεν περνάνε από την πολεοδομία. Μου έλεγε δηλαδή να κάνω τις κολώνες χτιστές. Και τα δοκάρια...;;;;;;

Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ, γιατί αφού γνωρίζουν την νομοθεσία πολύ καλά, δείχνουν στον κόσμο σχέδια τα οποία δεν μπορούν να τα υλοποιήσουν;

Όπως καταλαβαίνετε τα προβλήματα ξεκίνησαν πρίν καν ξεκινήσει η οικοδομή.

 

Μετά από διάφορες σκέψεις σχετικά με την σκίαση του μπαλκονιού κατέληξα σε μια μεταλλική κατασκευή που αποτελείται από γαλβανιζέ σίδερο το οποίο ντύθηκε με νευρομετάλ και σοβατίστηκε. Με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να μην ξεφύγω από την αρχιτεκτονική μελέτη και αφού δεν ήταν φέρων στοιχείο, δεν είχα πρόβλημα και με την πολεοδομία. Σημειωτέων λόγω ανησυχίας υπολόγισα το βάρος της κατασκευής με τον σοβά και είναι γύρω στα 900κιλά. O μηχανικός μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ομως, από τότε που το έφτιαξα δεν μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος.

Φοβάμαι και δεν ξέρω τι πρόκειται να συμβεί σε περίπτωση σεισμού. Ήδη υπάρχουν ρωγμές στις ενώσεις του μπαλκονιού με τις κολώνες οι οποίες δεν ξέρω αν είναι από την διαφορετικότητα των υλικών ή από το βάρος. Μπορεί και από τα δύο. Δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να ενισχύσω την στήριξη του μπαλκονιού με σίδερα τύπου "Η" τα οποία θα τοποθετηθούν σε απόσταση 80cm με 1m από την ένωσή του, ώστε να μη χάσει την ταλάντωση σε περίπτωση σεισμού και προκληθεί τυχών ρηγμάτωση στη βάση του.

Πως σας φαίνεται; Να προχωρήσω ή δεν έχει νόημα; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο σαν πιο ειδικοί;

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

1/ κολωνάκια στα άκρα των προβόλων δεν μελετούνται ως φέροντα.

2/ τέτοια διακοσμητικά κολωνάκια δεν περνάνε πάντα από τον έλεγχο ΓΟΚ και στις διαστάσεις που θέλουμε

3/ για τα δοκάρια (αν είναι δοκάρια) δεν κατάλαβα τη διάταξη και τη σύνδεσή τους από τις περιγραφές

4/ για τις ρωγμές και την φέρουσα ικανότητα του προβόλου, δεν μπορούν να δοθούν απαντήσεις στον "αέρα"

5/ το ίδιο ισχύει και για την πιθανή ενίσυση της στήριξης, αν και πιθανολογόντας θα τη θεωρούσα υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

 

Σκέφτομαι λοιπόν να ενισχύσω ....

 

Καλή η σκέψη

αλλά εάν δεν συνοδεύεται και από αντίστοιχη μελέτη που να αποδεικνύει το ορθό

καλύτερα να παραμείνει ως σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για ολόκληρη πέργκολα - πατέντα!

Φαντάστηκα τα "κλασικά" διακοσμητικά κολωνάκια απο εξώστη σε εξώστη.

Που να πάει το μυαλό μου τόσο μακριά;

 

Η κατασκευή που μας δείχνεις, είτε σε συμφέρει είτε όχι, είναι φέρουσα και έτσι θα έπρεπε εξ΄αρχής να αντιμετωπιστεί.

 

Αν αυτός που συνέλαβε και εκτέλεσε αυτή την ιδέα έχει την αρμοδιότητα και μπορεί να το πιστοποιήσει (...) καλώς!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το αναθέτετε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας, τόσο για το αν χρειάζεται ενίσχυση όσο και για το τρόπο επέμβασης (αν χρειαστεί)

Link to comment
Share on other sites

χωρις αυτοψια και μελετη αλλα λογια ναγαπιομαστε....

 

θα μπορουσα να σας πω οτι κανονικα το φορτωσατε με βαρος αχρειαστο...θα μπορουσατε την ιδια κατασκευη να την κανετε με τσιμεντοσανιδα και χωρις τοσα σιδερα....θα μπορουσα να σας πω επισης οτι οι ρωγμες παρουσιαστηκανε γιατι πιθανοτατα πακτωσατε τις κολωνες επομενως κανατε επεμβαση στα μπετα που μετα τις ντυσατε με νευρομεταλ στο μπετο και δημιουργηθηκανε τριχοειδης ρωγμες επειδη δουλευει το ολο συστημα ασχετα απο σεισμο που εκει θα παρουσιασει αλλη μοντελοποιηση....

 

θαθελα να μαθω πως δεσατε τα δοκαρια με τα δοκαρια απο μπετο...

 

πολλα θα μπορουσα να πω αλλα δεν λεω γιατι πρεπει ναμαστε σοβαροι σε θεματα ασφαλειας...

 

 

οσο για τα κολωνακια αυτα που εχουν γινει τοσο της μοδας εγω ταποφευγω μονο προβληματα δημιουργουν....ειναι κατι σαν τις ζαρτινιερες στα μπαλκονια πουχαν γινει μοδα παλια και τωρα ολα τα μπαλκονια εχουν σαπια σιδερα...

 

 

πρωτα η λειτουργια και μετα το αισθητικο....

 

 

υγ σε καποιο σεισμο να μην ειναι ανθρωπος απο κατω..πιθανοτατα το νευρομεταλ θα πεταξει τον σοβα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.