Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή Τομέα για το Τμήμα Τοπογράφων Μηχανικών


Recommended Posts

Έιμαι ανάμεσα στους τομείς: 1)Γεωδαισίας και Τοπογραφίας και 2)Συγκοινωνιακά και Υδραυλικά Έργα. Θα ήθελα να μου πείτε την αποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι τρελαμένος με οδοποιία ή υδραυλικά προτίμησε την γεωδαισία...

ειδικά αν είσαι στη Θεσσαλονίκη...πολύ πιθανό να ζοριστείς περισσότερο να περάσεις τα μαθήματα τομέα αλλά σίγουρα θα το κάνεις με καλύτερους βαθμούς και πιο 'χρήσιμες' γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, θα σου έλεγα, αν δε σκοπεύεις να γίνεις να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή πορεία, δεν υπάρχει λόγος να πας 1ο Τομέα.... Είναι αλήθεια ότι βάζουν μεγαλύτερους βαθμούς από ό,τι στον 3ο, αλλά γιατί να μπλέκεσαι με Γεωδαισία,Στατιστική και όλα αυτά αν δε σου αρέσουν πολύ κιόλας;

ΑΠΘ είμαι, 3ο Τομέα, μόλις τελείωσα, απογοητεύτηκα όσον αφορά τους βαθμούς γιατί στους άλλους 2 τομείς έβαζαν μεγαλύτερους και πολύ πιο εύκολα (δεν κάνω καν λόγο για το 2ο τομέα και τις συμφωνίες με τους καθηγητές....), και η οδοποιία δε μου πολυαρέσει και μάλιστα μόνο το ΟΔΟΣ πήρα, μόνο και μόνο για να έχω μία ιδέα από το πρόγραμμα όταν το συναντήσω αργότερα δουλεύοντας σε κάποιο γραφείο.. Οι υδραυλικές παλεύονται! Θεωρώ ότι ο 3ος σου δίνει περισσότερες διεξόδους και επιλογές, και αυτό θα το στηρίξω λέγοντας ότι η Διπλωματική μου αφορά επεξεργασία αποβλήτων...

Άποψή μου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κοίτα να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει ανάλογα με τα μαθήματα.

Εγώ είχα πάρει 3ο λόγω οδοποιίας που μου άρεσε , αλλα απο τότε που άρχισα να δουλεύω είδα ότι αρκούσε ο οδοποιία που κάναμε πριν τους τομείς , τρίτο έτος νομίζω , γιατί σου δίνει τις βάσεις να κατανοήσεις τα προγράμματα που θα δουλέψεις στην συνέχεια.Πολύ καλός θεωρώ και εγώ οτι είναι ο πρώτος αν πάρεις τα μαθήματα κυρίως τοπογραφίας και GPS. Μην σε αγχώνει όμως όλα θα σου χρειαστούν κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά επειδή και εγώ αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο δίλημα ανάμεσα στον 1ο και τον 3ο τομέα, έχω ακούσει διάφορα για τους βαθμούς, ότι είναι μεγαλύτεροι στον 1ο τομέα κλπ...Το θέμα για μένα τελικά όμως είναι το εξής : επιλέγεις 1ο τομέα γιατί αποτελεί έναν καθαρά τοπογραφικό τομέα (χωρίς βέβαια να μπορείς να αποφύγεις τα καθαρά μαθήματα γεωδαισίας, που έχουν πιο ερευνητικό χαρακτήρα) ή παίρνεις 3ο τομέα επειδή σου αρέσουν και τα Συγκοινωνιακά έργα με τα οποία όμως ασχολούνται και άλλες ειδικότητες και κυρίως οι πολιτικοί μηχανικοί?::?:

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή πρέπει να είναι κυρίως με βάση τι αρέσει στον καθένα και όχι αν μπαίνουν μεγάλοι βαθμοί ή όχι ή πόσο δύσκολα είναι τα μαθήματα (και μη πεί κανείς για τη σχέση βαθμού πτυχίου με πρόσληψη στο δημόσιο γιατί αυτό πάει πέταξε).

Όσον αφορά την οδοποιία Καραμαζόφ ίσα ίσα που ποσοστιαία οι τοπογράφοι έιναι οι περισσότεροι οδοποιοί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσωπικά δεν το γνωρίζω από συζητήσεις όμως που έχω διαπιστώνω ότι οι πολιτικοί μηχανικοί εκπονούν μελέτη οδοποιίας ενώ στο τμήμα τοπογράφων εκπονούμε προμελέτη (στο πρόγραμμα σπουδών εννοώ πάντα) οπότε και αυτοί ασχολούνται εκτενώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή ο 1ος τομέας, αλλά από την εμπειρία μου ο 3ος τομέας προσφέρει πιο τεχνικά μαθήματα, όπως υδρεύσεις, αποχετεύσεις, αρδεύσεις, οδοποιία με την χρήση του οδός, κυκλοφοριακή τεχνική κ.α, γενικά αντικείμενα τα οποία είναι τεχνικής φύσεως.

Δηλ. είναι δύσκολο, αν δεν έχεις παρακολουθήσει ποτέ αρδεύσεις ή αποχετεύσεις ή υδρεύσεις να πάρεις ένα βιβλίο και να ασχοληθείς μόνος σου...

2)Το καλύτερο είναι, τουλάχιστον από τη δικιά μου εμπειρία να πάρεις 3ο τομέα και όποια μαθήματα πιστεύεις π.χ. GPS, κτηματολόγιο, GIS, από τους άλλους τομείς που θα σε βοηθήσουν στην μετ΄έπειτα επαγγελματική σου ζωή.

3) Όσο για τους βαθμούς, δε νομίζω ότι είναι χαμηλότεροι στον 3ο τομέα! το αντίθετο μάλιστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσωπικά δεν το γνωρίζω από συζητήσεις όμως που έχω διαπιστώνω ότι οι πολιτικοί μηχανικοί εκπονούν μελέτη οδοποιίας ενώ στο τμήμα τοπογράφων εκπονούμε προμελέτη (στο πρόγραμμα σπουδών εννοώ πάντα) οπότε και αυτοί ασχολούνται εκτενώς...

 

Επέτρεψε μου να αμφιβάλω για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.