Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί ιδιωτικών και δημοσίων σχολείων


spgirl

Recommended Posts

_________________________

(Μεταφορά από άλλο θέμα).

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

 

Αλλά βρε παιδιά, θα με πείσει ο Παπανδρέου ή η Διαμαντοπούλου ότι θέλουν αναβάθμιση της Ελληνικής Παιδείας όταν ο γιός του πρώτου σπούδασε στην Άγγλια και ο γιός της δεύτερης πάει σε ιδιωτικό λύκειο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΛΕΟΣ με αυτό το θέμα... Κι εγώ δημόσιο πήγαινα, το παιδί μου το έχω στο ιδιωτικό και μακάρι να είμαι άξιος να το συνεχίσω εκεί... Δεν θα σου αναλύσω τους λόγους, είναι off-topic αλλά φαντάζομαι είναι σχεδόν προφανείς... Ασφάλεια, ασφαλής μεταφορά,καθαριότητα -κτιρίων, χώρων, τήρηση υγιεινής, δυνατότητα επικοινωνίας, ενημέρωση, υπολογιστές, θέατρο, εκδηλώσεις κλπ...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει γονιος που ενω μπορει απο οικονομικη αποψη να στειλει το παιδι του σε ιδιωτικο σχολειο, δεν το κανει? και το στελνει σε δημοσιο απο αποψη?

 

με την εξαιρεση του βαρβακειου και του πειραματικου δεν νομιζω - που ουτε εκει ισχυει 100%....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε howard_roark

δεν υπάρχουν παντού ιδιωτικά σχολεία και σε αρκετές περιπτώσεις είναι "κατώτερα" των δημοσίων

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Θεοχάρη, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο θέμα των ιδιωτικών σχολείων, υπήρξα πολέμιος της λογικής του ιδιωτικού και γενικά κάθε ιδιωτικοποίησης της εκπαίδευσης. Οπως είδες δεν ανέφερα πουθενά ζητήματα μαθημάτων... αλλά δεν μπορείς να διαφωνήσεις με τα ζητήματα ασφάλειας και υποδομών, που τα θεωρώ αν όχι σοβαρότερα, ίσης βαρύτητας...

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ με αυτό το θέμα... Κι εγώ δημόσιο πήγαινα, το παιδί μου το έχω στο ιδιωτικό και μακάρι να είμαι άξιος να το συνεχίσω εκεί... Δεν θα σου αναλύσω τους λόγους, είναι off-topic αλλά φαντάζομαι είναι σχεδόν προφανείς... Ασφάλεια, ασφαλής μεταφορά,καθαριότητα -κτιρίων, χώρων, τήρηση υγιεινής, δυνατότητα επικοινωνίας, ενημέρωση, υπολογιστές, θέατρο, εκδηλώσεις κλπ...

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι αυτοί που αποφασίζουν για την δομή, οργάνωση και λειτουργία της δημόσιας, δωρεάν Ελληνικής Παιδείας (σε όλες τις βαθμίδες της) δε καταδέχονται τα παιδιά τους να πηγαίνουν σε δημόσια...

Εγώ μεγάλωσα στον Κορυδαλλό, το λυκειό μου ήταν απέναντι από τις Φυλακές, σε κάθε απόδραση γινόνταν πανικός αλλά εμείς οι μαθητές ποτέ δε παραπονεθήκαμε...Ναι, οι εγκαταστάσεις και η όλη υποδομή του λυκείου μου ήταν τουλάχιστον αθλιες... Υπάρχουν άλλα σχολεία στην χώρα που είναι σε κονταίνερς... Και επειδή οι εκάστοτε ιθύνοντες έχουν την οικ.δυνατότητα, δε τα βλέπουν αυτά...Πηγαίνουν στο Αρσάκειο κτλ

Εγώ τα παιδιά μου θα τα στείλω στο δημόσιο, ακόμα και αν έχω την οικ.δυνατότητα, γιατί εκεί θα μάθουν να σέβονται την διαφορετικότητα που θα υπάρχει μεταξύ τους (από το να κάνει παρέα μόνο με πλουσιόπαιδα)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα παιδιά μου θα τα στείλω στο δημόσιο, ακόμα και αν έχω την οικ.δυνατότητα, γιατί εκεί θα μάθουν να σέβονται την διαφορετικότητα που θα υπάρχει μεταξύ τους (από το να κάνει παρέα μόνο με πλουσιόπαιδα)...

***** Συγγνώμη για την έντονη φρασεολογία, ειδικά λόγω φύλλου...*********

Εντελώς ειλικρινά μιλώντας, έχεις ελλιπέστατη πληροφόρηση αν νομίζεις ότι τα ιδιωτικά είναι πολυτέλεια και συνήθεια των πλουσίων... Μερικά είναι αλλά πολύ λίγα....Για πές μου αγαπητή φίλη, πού και πώς δουλεύεις; Τα παιδιά σου (Μιλάω για 6άχρονο αγοράκι όπως έχω εγώ) πώς θα γυρίζουν από το σχολείο που βρίσκεται μετά από 3 λεωφόρους χωρίς καν φανάρι πεζών - δεν μιλάω για διάβαση- και ποιός θα τα παραλαμβάνει στις 12:00 το μεσημέρι; Από γιαγιάδες δεν έχουμε κοντά και επειδή έχω και μια μικρούλα 16 μηνών, πληρώνω και γυναίκα για να τη κρατάει... για να μπορούμε να δουλεύουμε και οι δύο... Ας μην υπήρχε η γυναίκα μου με σταθερή δουλειά και θα σού' λεγα εγώ τι θα κάναμε... Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου υποαπασχολούμενο εδώ και μήνες... και για τα δίδακτρα του σχολείου, ούτε κουβέντα για να βγαίνουν από τις δουλειές... Οτι βγαίνει από τις δουλειές, φεύγει αμεσως για τις υποχρεώσεις... Δεν ξέρω καν αν θα μπορώ να τον στείλω του χρόνου... Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου αλλά ανήκουν σε άλλη εποχή, ίσως όταν πηγαίναμε εμείς στο σχολείο... Τώρα, το ιδιωτικό είναι απλώς μια πολυτέλεια, προσιτή όμως γιαυτούς που δεν ανήκουν στην εργατική τάξη, ή σε αυτούς που δεν έχουν να πληρώσουν και ενοίκιο... και βέβαια για μερικούς δεν είναι καν επιλογή....

 

Τα περί Κορυδαλλού όπως αντιλαμβάνεσαι τα ξέρω, αλλά για ρώτα και τους γονείς σου τί περνάγαν...Εσύ τί να παραπονεθείς...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξερω αν υπαρχει δημοσιο σχολειο που ειναι "καλυτερο" απο ιδιωτικο (καλυτερο σε τι?) αλλα στο ερωτημα μου δεν μου απαντησες φιλτατε Θεοχαρη: αν ειχες την επιλογη, θα εστελνες το παιδι σου σε δημοσιο σχολειο, ενω μπορουσες να το στειλεις σε ιδιωτικο?

 

για την αποψη της φιλης (υποθετω) spgirl εχω να πω οτι μου δινει την εντυπωση οτι δεν εχει παιδια - γιατι αν εχει παιδια και αποφασισει σε ποιο σχολειο θα τα στειλει με κριτηριο το να μαθουν να ανεχονται τη διαφορετικοτητα και οχι με κριτηριο να αποκτησουν μορφωση, τοτε μαλλον εχουμε μπερδεψει το ρολο του σχολειου.

 

Οταν εφυγα στο εξωτερικο ημουν ο μονος αποφοιτος δημοσιου σχολειου μεταξυ 450 ελληνων, αποφοιτων κολλεγιου, μωραιτη κλπ. Και εχω ακομη φιλους απο αυτα τα σχολεια που πηραν απο τις οικογενειες τους αγωγη, κι ας ηταν "πλουσιοπαιδα".

 

Και για να ξεκαθαρισω τη θεση μου, δυστυχως δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να στελνω τα παιδια μου σε ιδιωτικο σχολειο και πανε στο δημοσιο - το αθλιο, βρωμικο, απαραδεκτο, αφυλακτο, μονιμως κλειστο απο απεργιες και στασεις δημοσιο σχολειο, που κανεις δεν υπολογιζει οτι και οι δυο γονεις δουλευουν, και που εχει εναν (1) σοβαρο δασκαλο αναμεσα στους 10. Που η εισοδος του ειναι πανω σε ενα κεντρικο δρομο που εχουν χτυπησει 2 παιδακια περυσι.

 

Και επειδη εγω δεν μπορω να προσφερω αυτα που θα ηθελα, θεωρω αυτον που μπορει αλλα δεν το κανει, εγκληματια κατα των παιδιων του. Αγωγη απο το σπιτι, μορφωση απο το σχολειο.

 

επι των πρακτικων με καλυψε ο JTB με τον οποιο τραβαμε το ιδιο κουπι απ΄οτι καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα παιδιά μου -όταν κάνω και αν κάνω- ΔΕΝ τα στέλνω δημόσιο. Γιατί εκεί είναι που δεν θα μάθουν τρόπους και όποιους τρόπους μάθουν σπίτι εκεί θα τους ξεχάσουν.

Είναι τραγικές καταστάσεις τα δημόσια σχολεία. Δεν υπάρχει αξιολόγηση και δεν τον ενδιαφέρει τον δημόσιο υπάλληλο.

 

Ούτε μουσική παιδεία, ούτε σοβαρή άθληση, ούτε θέατρο...μιλάμε για τριτοκοσμικές καταστάσεις.

 

Δεν κάνει η δημόσια παιδεία όπως είναι. Πως να το κάνουμε. Με το ζόρι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.