Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείδωμα αρχείου PDF


agrotopo

Recommended Posts

Μήπως κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να "κλειδώσω" ένα αρχείο PDF , έτσι ώστε όταν θελήσει κάποιος άλλος να κάνει copy και paste στο WORD να μην αντιγράφεται το κείμενό μου, αλλά να εμφανίζονται οι γνωστοί "ακαταλαβίστικοι" χαρακτήρες;

Link to comment
Share on other sites

Οι "ακαταλαβίστικοι" χαρακτήρες έχουν αν κάνουν με την κωδικοσελίδα του εγγράφου και δεν αφορούν το κλείδωμα.

Μπορείς να κλειδώσεις το copy - paste (και όχι μόνο) στο pdf από τις ρυθμίσεις του προγράμματος (ή του driver του εικονικού εκτυπωτή) που χρησιμοποιείς για την δημιουργία του αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές , αυτό έχει να κάνει με την εφαρμογή που δημιούργησε το PDF και φυσικά η διαδικασία αλλάζει.

 

Ρίξε μια ματιά και στη βοήθεια του προγράμματος για protected / locked PDF file creation .

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως σε ορισμένα pdf δεν είναι εφικτή η αναζήτηση λέξης στα ελληνικά, είται μέσα από το acrobat είτε μεσω indexing των windows. Απ'ό,τι κατάλαβαίνω οφείλεται στην κωδικοποίηση των ελληνικών (ακαταλαβίστικα που λέτε και παραπάνω). Υπάρχει απλός τρόπος να αλλάξει η κωδικοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν έχω άνα pdf το οποίο το ξεκλείδωσα με διάφορα προγράμματα και με το παραπάνω link Πως μπορω να ξεπεράσω το πρόβλημα της κωδικοποίησης όμως και εξηγούμαι:

Ïé ìç÷áíÝò åóùôåñéêÞò êáýóåùò (ÌÅÊ) (Internal

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει και η λύση ανάγκης: Ανάγνωση του pdf (είτε "ακαταλαβίστικου" είτε κλειδωμένου) με κάποιον scan/ocr reader (πχ abbyy finereader).

 

Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να κλειδώνω τα pdf μου...

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα λύνεται εν μέρει με τη χρήση προγραμμάτων μετατροπής του PDF σε εικόνα και μετά με δωρεάν μικροπρογράμματα σε EXE.

Υπάρχει επίσης και πρόγραμμα PDF2ΕΧΕ το οποίο δεν είναι δωρεάν ή αν θυμάμαι καλά έχει και μια shareware έκδοση...

Πάντως αυτό που δεν λύνεται είναι το ότι εφόσον θα ανοιχτεί στην οθόνη θα μπορεί και να εκτυπωθεί με screen capture και μετά με OCR να μετατραπεί σε κείμενο... (Βιτσιόζικο, μαζοχιστικό αλλά γίνεται).

 

Δοκίμασε και αυτό...

http://www.pdfill.com/pdf_tools_free.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.