Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάρκο 2MW και επιλογή καλωδίων


jimmyz

Recommended Posts

Γεια σε ολους σας.

θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την επιλογη καλωδιων για την συνδεση των πανελ σε ενα παρκο ισχυος 2mw που σχετιζεται με την πτυχιακη μου.

Το συνολικο ρευμα καθε ομαδας (string) ειναι 8.1 Α.

προκειται για 8 strings των 25 Φ/Β πλαισίων συνδεδεμένα μεταξύ τους σε σειρά.

Ενας γνωστος μου , μου ειπε οτι πρεπει να βαλω διατομη 6μμ αλλα δεν μου εξηγησε τον λογο..καμια βοηθεια??

επισης το καθε πανελ ειναι ισχυος 175w με Impp 7,4 A, Umpp 23,6 V και Isc 8.1 A μεγιστη ταση λειτουργιας σε σειρα 1000V

οτι εξτρα στοιχεια χρειαζονται μπορω να τα παρεχω.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα πάρκα χρησιμοποιούν 4mm. Αλλά δεν είναι τόσο απλό το τι καλώδιο θα επιλέξεις.

 

Θα σε συμβούλευα να φτιάξεις πρώτα το χωροταξικό στο autocad. Μετά και εφόσον αποφασίσεις τι αντιστροφείς θα επιλέξεις(μεγάλους κεντρικούς αντιστροφείς ή πολλούς μικρούς) , κάνεις τη διαστασιολόγηση σου και μετράς μήκη καλωδίων. Και απο κει και πέρα αν δεις οτι οι απώλειες με 4mm δεν είναι αποδεκτές πας σε 6mm . Έτσι είναι ο σωστός τρόπος.

 

Το θέμα θα λεγα είναι και οικονομοτεχνικό...Τι είναι διατεθειμένος κάποιος να πληρώσει για να μειώσει τις απώλειες σε solar καλώδια. Γιατί μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα καλώδια :)

 

Αν θες απλά να ξεμπερδεύεις και δεν κάνεις και οικονομοτεχνική μελέτη τότε προτείνω 6αρι.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ μαρκο για την απαντηση σου..βασικα εγω 6μμ εχω βαλει απλα εχασα τα αυγα και τα πασχαλια με την πτωση τασης και ετσι δεν μπορουσα να τεκμηριωσω ακριβως τον λογο επιλογης της διατομης..

Link to comment
Share on other sites

2MW είναι μεγάλη υσχύς. Μην επαναπαυτείς σε δεδομένα στο forum μόνο, ψάξε τους πίνακες σε βιβλία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.