Μετάβαση στο περιεχόμενο

Nastran


jackson

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι το MIDAS. Το έχω δοκιμάσει για pushover analysis (Το Midas Gen). Έχει πολλές δυνατότητες εκεί. Τώρα αν σου δίνουν και το Nastran (όπου όπως σου είπα αυτός είναι "απλά" ο solver) δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα εργαλεία είναι πανίσχυρα -τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από την μικρή επαφή που είχα μαζί τους-

 

Που μπορεί όμως να τα χρειαστεί ο πολιτικός μηχανικός; Οι δυνατότητες αυτές -έχω την αίσθηση- είναι για έρευνα, όχι για μελέτη...

 

Για την ελληνική δε πραγματικότητα, ακόμη και το SAP είναι εργαλείο "άλλου τεχνολογικού επιπέδου"...

Link to comment
Share on other sites

Pappos να ξέρεις, ότι στο Femap with NxNastran που έχεις μπορείς αφού προσομοιώσεις ό,τι θες, να τρέξεις ανάλυση όχι μόνο με solver το NxNastran, αλλά και με πολλούς άλλους solver. Έχει δυνατότητα να κάνεις "translate" το μοντέλο σου και να τρέξει με έναν από τους εξής solver:

- MSC/MD NASTRAN

- ANSYS

- ABAQUS

- NEiNASTRAN

- FEMAP STRUCTURAL

- MSC MARC

- LS-DYNA

αρκεί να τους έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου.

 

Pappos με το solid edge δεν το έχω δουλέψει. Πάντως ειλικρινά η μόρφωση του φορέα στο Femap μου φαίνεται πολύ εύκολη, εννοώντας τα 3d solid μοντέλα. Δεν ξέρω πόσο το έχεις δουλέψει αλλά έχει τρομερές ευκολίες επεξεργασίας, ειδικά η τελευταία έκδοση 10.2. Ποιά έχεις εσύ?

 

Αλέξη μόνο για έρευνα είναι αφού είναι αποκλειστικά προγράμματα ανάλυσης και όχι διαστασιολόγησης (πάντως το ABAQUS έχει δυνατότητα όπλισης από ό,τι ξέρω).

 

Γενικά είναι εκπληκτικά εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

- MSC/MD NASTRAN

- ANSYS

- ABAQUS

- NEiNASTRAN

- FEMAP STRUCTURAL

- MSC MARC

- LS-DYNA

αρκεί να τους έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου.

Τα έχω αυτά όλα στην εγκατάσταση μου. Μάλιστα έχω και extra το πακέτο της Adina.

 

Δεν ξέρω πόσο το έχεις δουλέψει αλλά έχει τρομερές ευκολίες επεξεργασίας, ειδικά η τελευταία έκδοση 10.2. Ποιά έχεις εσύ?
Την 10.1.1

 

Τέτοια εργαλεία είναι χρησιμα για μένα προσωπικά όταν κάνω περίεργες συνδέσεις στις σιδηρές. Μπορώ να δω την συμπεριφορά της σύνδεσης με ενισχύσεις για παράδειγμα ή χωρίς και άλλα πολλά και μπορώ να βγάλω χρήσιμα συμπερασματα. Δεν μιλώ φυσικά για απλές συνδέσεις αλλά και εκεί αν δεν είσαι σίγουρος από το πρόγραμμα σου π.χ. για μια σύνδεση μπορείς να την προσομειώσεις στο Nastran

 

edit: Έχεις και το FatigueWizard ή το winLIFE επάνω στο FEMAP ???

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω αυτά όλα στην εγκατάσταση μου. Μάλιστα έχω και extra το πακέτο της Adina.

 

edit: Έχεις και το FatigueWizard ή το winLIFE επάνω στο FEMAP ???

 

Όταν λες του ADINA εννοείς προφανώς τα Αdvanced Nonlinear Static και Transient Exlpicit/Implicit έτσι (τα SOL 601,701)? Καλά αυτά είναι τούμπανα, ειδικά για τα στοιχεία επαφής των συνδέσεων που θες.

 

ΝΑ βρεις την έκδοση 10.2, την τελευταία. Έχει τρομερές εντολές επεξεργασίας του mesh και άλλα πολλά. Δες εδώ.

 

Δεν έχω τα FatigueWizard και winLIFE.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τι κάνουν, αλλά δεν νομίζω ότι θα μπω στη διαδικασία να τα δοκιμάσω κάποια στιγμή. Γενικά όλα αυτά θέλουν χρόνο που τώρα δεν έχω καθόλου. Εδώ δεν προλαβαίνω να κάνω αυτά που θέλω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.