Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει η μόνωση σωληνώσεων θέρμανσης;


corsakias

Recommended Posts

Ρε παιδιά, γιατί ο λέβητας στους 90 βαθμούς κελσίου? Τσάμπα θερμική καταπόνηση στις σωληνώσεις, υλικά κλπ κλπ...

Εγώ πάνω απο 75 βαθμούς ποτέ δεν δουλεύω έναν λέβητα..

 

corsakias το συγκεκριμένο

 

http://i992.photobucket.com/albums/af45/mechatron-1/Losses.jpg

 

το έχω υπολογίσει εγώ προσωπικά..

 

Πάρε

Φ28=8m * 57,17= 457,36 Watt

Φ22=24m * 35,94= 862,56 Watt

Φ18=10m * 29,4 = 294 Watt

Φ15=2m * 24,5 = 49 Watt

 

Αθροίζοντας: 1663 Watt

 

Με 15 ώρες λειτουργίας * 150 μέρες λειτουργίας έχεις απώλειες

 

 

3.742 kWh

 

Σε πετρέλαιο αν δεχτούμε πως καίγοντας ένα λίτρο πετρελαίου έπαιρνες 7kWh ωφέλιμη ισχύ έχεις:

 

534 λίτρα πετρελαίου..Τιμή πετρελαίου 0,7 ευρώ / λίτρο = 374 ευρώ / έτος..

 

Τα συγκεκριμένα ισχύουν αν έχεις μέσο όρο διαφορά θερμοκρασίας 40 βαθμούς κελσίου μεταξύ αέρα και επιφάνειας χαλκοσωληνών..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
καταρχας να τη βάλεις τη μώνωση και θα σου κάνει απόσβεση σύντομα.

 

θεωρόντας οτι έχεις σώματα να ρώτήσω γιατί βάζεις στην έξοδο 65C??

 

και εγώ τώρα το ψάχνω το ζήτημα "γιατί να μονώνουμε τις σωλήνες"

 

και απο όσο ξέρω το νερό απο τον καυστήρα πρέπει να φευγει με 85-90 C, τώρα το πόσο θα γυρίζει είναι αλλο θέμα...

 

μια μέτρηση θα βοηθούσε να έχουμε ποιο σωστά δεδομένα

 

65 έβαλα μιας και προσπάθησα να το θεωρησω μαι μεση τιμη. Οταν δουλευει ο καυστηρας το νερό εξόδου εχει θερμοκρασια ~75C. Όταν δεν δουλευει όμως μεχρι να ζητηθει να λειτουργήσει ξανα, μπορει να φτασει και τους 50~C προσπάθησα να έχω μια μέση τιμη. Αντιστοιχα και για το νερο επιστροφής κατα κάτι μειωμένο.

 

 

 

Ρε παιδιά, γιατί ο λέβητας στους 90 βαθμούς κελσίου? Τσάμπα θερμική καταπόνηση στις σωληνώσεις, υλικά κλπ κλπ...

Εγώ πάνω απο 75 βαθμούς ποτέ δεν δουλεύω έναν λέβητα..

 

corsakias το συγκεκριμένο

 

http://i992.photobucket.com/albums/af45/mechatron-1/Losses.jpg

 

το έχω υπολογίσει εγώ προσωπικά..

 

Πάρε

Φ28=8m * 57,17= 457,36 Watt

Φ22=24m * 35,94= 862,56 Watt

Φ18=10m * 29,4 = 294 Watt

Φ15=2m * 24,5 = 49 Watt

 

Αθροίζοντας: 1663 Watt

 

Με 15 ώρες λειτουργίας * 150 μέρες λειτουργίας έχεις απώλειες

 

 

3.742 kWh

 

Σε πετρέλαιο αν δεχτούμε πως καίγοντας ένα λίτρο πετρελαίου έπαιρνες 7kWh ωφέλιμη ισχύ έχεις:

 

534 λίτρα πετρελαίου..Τιμή πετρελαίου 0,7 ευρώ / λίτρο = 374 ευρώ / έτος..

 

Τα συγκεκριμένα ισχύουν αν έχεις μέσο όρο διαφορά θερμοκρασίας 40 βαθμούς κελσίου μεταξύ αέρα και επιφάνειας χαλκοσωληνών..

Εγω τις απωλειες μου τις υπολογισα σε 2,4kw/h όπως προήπα με τις μισες σωληνες με ΔΤ=45oC και τις αλλες μισες ΔΤ=25oC. Οι τιμες ειναι παραπλήσιες με τα δικά σου αποτελεσμα και όπως και να έχει κερδος φαίνεται να υπάρχει. Δεν ξερω ποιο είναι ποιο σωστο μιας και για να εχουμε περισσότερο ακριβη αποτελεσματα πρεπει να αναλυθει καθε μετρο σωλήνας ξεχωριστα. Αναρωτιεμαι όμως επίσης, γιατι πρέπει να λαμβάνουμε ώρες λειτουργιας 15/μερα. Εφοσον ο λέβητας δεν λειτουργει συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν θα σου απαντησω με νουμερα, μιας και δεν τα παω και πολυ καλα με δαυτα, απλα με λιγο πιο "πρακτικο" τροπο.

εναν χαλκοσωληνα, αν τον κοψεις εγκαρσια και τον "ανοιξεις" και τον ξανακανεις παλι "χαλκο"-λαμαρινα, θα δεις οτι εχει μια επιφανεια, οχι αμελητεα. να υπολογισεις λοιπον, οτι ερχεται ο κρυος αερας σε επαφη με τον σωληνα σου, και σου "κλεβει" λιγη απο την ενεργεια που εχεις πληρωσει σε πετρελαιο για να αποκτησεις. αν συνυπολογισεις και το πραγματικα αστειο κοστος του armaflex, ακομα και σε 9mm παχος μονωσης, νομιζω ειναι ξεκαθαρο...

να εισαι καλα, και καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

σε πλαστικη σωληνα Φ18 μαζι και με το κοκκινο πλαστικο καλυμα που εχει, αξιζει να καλυψεις ολοκληρη τη σωληνα μαζι με το καλυμ με αρμαφλεξ των 9mm?

απο θεμα υψους με περνει, θα πεσουν 7-8 ποντους τσιμεντοκονια

Link to comment
Share on other sites

Οχι είναι περιπέτεια....Και πολλές φορές δεν καλύπτετε.....Αλλά και η χασούρα που θα πάει;...Στο διαμέρισμα δεν θα πάει η περισσότερη αρα δεν είναι χασούρα;.Τοπική ενδοδαπέδια είναι.... :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Για ακριβέστερο υπολογισμό των θερμικών απωλειών πρέπει να λάβουμε υπόψη και την μεταφορά θερμότητας λόγω ακτινοβολίας από τα τοιχώματα.

Άρα και οι διαστάσεις του δωματίου που περιέχει τους σωλήνες καθώς και το χρώμα των τοίχων επηρεάζουν τα τελικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

σε πλαστικη σωληνα Φ18 μαζι και με το κοκκινο πλαστικο καλυμα που εχει, αξιζει να καλυψεις ολοκληρη τη σωληνα μαζι με το καλυμ με αρμαφλεξ των 9mm?

απο θεμα υψους με περνει, θα πεσουν 7-8 ποντους τσιμεντοκονια

Aν μιλαμε για διελευση απο θερμαινομενο χωρο δεν χρειαζεται ή καλυτερα απαιτειται να μονωσεις τους σωληνες. Απο εκει και περα οπως ειπε ο Γρηγορης η θερμοτητα δεν θα παει χαμενη, στο δωματιο θα καταληξει.

Αν μιλαμε για μη θερμαινομενο χωρο πρεπει να μονωσεις

Link to comment
Share on other sites

Aν μιλαμε για διελευση απο θερμαινομενο χωρο δεν χρειαζεται ή καλυτερα απαιτειται να μονωσεις τους σωληνες. Απο εκει και περα οπως ειπε ο Γρηγορης η θερμοτητα δεν θα παει χαμενη, στο δωματιο θα καταληξει.

 

 

Αλλα αν μιλαμε για μηκος σωληνα πχ 20μ απο το συλλεκτη μεχρι το σωμα, δεν θες να θερμανει τη "διαδρομη" αλλα τον προορισμο.

Δεν χανονται βεβαια μεγαλες ποσοτητες θερμοτητας.

Εξαλλου ο ΚΕΝΑΚ επιβαλλει τη μονωση και των εσωτερικων σωληνωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ δες κ εδω http://www.michaniko...A7/page__st__20

Στα σεμιναρια μας ειπαν οτι για διελευση απο ΘΧ δεν υποχρεουμαστε να μονωσουμε..οπως επισης υποστηριζουν μερικοι στο πιο πανω λινκ

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.