Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Τι εννοείς "που έχει πλάκα και στέγη (όχι κατοικήσιμη).......";

Έχει ένα τμήμα πλάκα και ένα τμήμα στέγη, αμόνωτη πλάκα κάτω από μονωμένη στέγη ή το αντίθετο; Αν είναι το πρώτο τότε δηλώνεις σαφώς δύο είδη οροφών αφού είναι διαφορετικά δομικά στοιχεία. Αλλιώς ότι λέει στην ΤΟΤΕΕ-1. Οι σκιάσεις θα είναι 1 αν δεν έχεις καθόλου σκιάσεις. Έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "που έχει πλάκα και στέγη (όχι κατοικήσιμη).......";

Έχει ένα τμήμα πλάκα και ένα τμήμα στέγη, αμόνωτη πλάκα κάτω από μονωμένη στέγη ή το αντίθετο; Αν είναι το πρώτο τότε δηλώνεις σαφώς δύο είδη οροφών αφού είναι διαφορετικά δομικά στοιχεία. Αλλιώς ότι λέει στην ΤΟΤΕΕ-1. Οι σκιάσεις θα είναι 1 αν δεν έχεις καθόλου σκιάσεις. Έχεις;

 

Εννοω πάνω από όλο το διαμέρισμα μονωμένη πλάκα και από πάνω από την πλάκα στέγη μονωμένη.Απο ότι είδα και στην ΤΟΤΕΕ 2 θεωρούμε την στέγη μόνο και παραλείπουμε την πλάκα.Ισχύει και στο ΠΕΑ όμως??Σκιάσεις δεν έχω στην στέγη.Μόνο από διπλανά κτίρια αλλά γύρω γύρω τα διπλανά κτίρια έιναι χαμηλότερα ή δεν έχει καθόλου κτίρια.Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

@imarkou

Προς το παρόν και μέχρι να λύσουν το πρόβλημα στο λογισμικό, θα βάλεις μόνο το λέβητα σαν πηγή ενέργειας, με μηνιαίο βαθμό κάλυψης 1 για όλους τους μήνες. Αγνόησε την εφεδρική ηλεκτρική αντίσταση. Έτσι το έχει και στο παράδειγμα ΜΕΑ της 6οροφης. Αν θες δοκίμασε να βάλεις τους καλοκαιρινούς μήνες κάλυψη από τον λέβητα 0 και δες τι σου βγάζει.

 

Χωριστή κατάταξη θα γίνει λόγω διαφορετικής χρήσης. Μια για τα δύο καταστήματα (μαζί) και μια για τις κατοικίες.

 

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις απαντήσεις σας.

Θα ήθελα μια διευκρίνηση ακόμα: το πρόγραμμα θα μου βγάλει από μόνο του διαφορετική κατάταξη ή θα πρέπει να κάνω εγώ δύο διαφορετικές ΜΕΑ μία για τα καταστήματα και μία για τις κατοικίες;

 

Στην μελέτη που προσπαθώ να κάνω αντιμετωπίσω όλο το κτίριο μαζί με διαφορετικές χρήσεις για τα καταστήματα και τις κατοικίες. Το Πρόγραμμα μου βγάζει καταταξη για όλο το κτίριο. Μάλλον θα πρέπει να τρ΄ρξω τη μελέτη σε δύο διαφορετικά αρχεία ένα για τις κατοικίες και ένα για τα καταστήματα σωστά;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν μπορώ να επιλέψω φωτισμό στο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν τρέξεις το πρόγραμμα με χρήση "καταστήματα" θα έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις το κουτάκι για φωτισμό. Στις κατοικίες είναι ανενεργό.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν έκαναν το πρόγραμμα με ένα τρόπο που να δέχεται στα γενικά στοιχεία κτιρίου να δηλώσεις μεικτή χρήση. Και μετά να κάνει την κατάταξη χωριστά για καθεμία. Δέχεται μεν να δηλώσεις διαφορετικές διαφορετικές χρήσεις από την γενική για κάθε θερμική ζώνη, αλλά κατατάσσει ενεργειακά το κτίριο βάση της χρήσης που έχεις δηλώσει στα γενικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ panos-vicious. Εγώ έτσι νόμιζα οτι ήταν. Η λογική αυτό λέει. Τώρα πρέπει να κάνω διπλό κόπο για να το διορθώσω.:) Κάθε αρχή και δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

imarkou

Προτείνω να μην διορθώσεις. Καλύτερα να περάσεις τα στοιχεία από την αρχή. Από προσωπική εμπειρία στο λέω.

 

panos-vicious

Για το ΖΝΧ στο help του προγράμματος υπογραμμίζει ότι όλοι οι μήνες πρέπει να έχουν 1 σε μηνιαία βάση.

Link to comment
Share on other sites

@hkamp

Το ξέρω αυτό που λες για το ΖΝΧ, απλώς αυτό που είπα για μηδενική συμμετοχή του λέβητα τους καλοκαιρινούς μήνες μου το πρότεινε συνάδελφος απ' το ΤΕΕ ο οποίος το δοκίμασε και δουλεύει. Ξαναλέω ότι προσωπικά δεν το δοκίμασα να δω τι βγάζει. Πάντως μου φαίνεται λογικό, για χώρα σαν την Ελλάδα, να έχεις 0 συμμετοχή του λέβητα τους καλοκαιρινούς μήνες όταν υπάρχουν εγκατεστημένοι ηλιακοί συλλέκτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα πειραματικά. Αν θυμάμαι καλά, βγάζει μικρότερες καταναλώσεις αν βάλεις 0 το καλοκαίρι και είναι λογικό.

Αυτή όμως η υπογράμμιση στο help είναι που με προβληματίζει.

 

Εδώ που έχουμε τηλεθέρμανση, να δεις μπέρδεμα στο ΠΕΑ. Η τηλεθέρμανση δεν δουλεύει το καλοκαίρι. Πρέπει να συμπληρώσεις όλους τους μήνες με 1. Για το καλοκαίρι δεν μπορείς να βάλεις και ηλεκτρική αντίσταση γιατί το πρόγραμμα παθαίνει TILT. Αναγκαστικά βάζεις την χειρότερη περίπτωση δηλαδή όλο το χρόνο ηλεκτρική αντίσταση μόνο (καταβαράθρωση της κατηγορίας).

Αυτό μου το πρότεινε επίσης συνάδελφος από το ΤΕΕ. Τελικά ΔΕΝ υπάρχει helpdesk, ο καθένας ότι καταλαβαίνει.

Δεν παίζει ρόλο υποτίθεται η κατηγορία για το υφιστάμενο αλλά να βλέπεις ένα ωραίο κτίριο να παίρνει Δ κατηγορία.... είναι απογοητευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το πες hkamp: "Τελικά ΔΕΝ υπάρχει helpdesk, ο καθένας ότι καταλαβαίνει". Όπως συμφωνώ και για τα υπόλοιπα που λες.

Και να συμπληρώσω κι εγώ τα παρακάτω. ΟΛΑ έγιναν βουρ-βουρ και τσάτρα-πάτρα. Αντί να είχαν έτοιμα δυο χρόνια πριν τόσο τον ΚΕΝΑΚ και τις ΤΟΤΕΕ όσο και το λογισμικό και σ' αυτό το διάστημα να υπήρχε προαιρετική εφαρμογή και δοκιμή του λογισμικού για λάθη, ελλείψεις κλπ, που λογικό είναι να υπάρχουν, έπιασαν τα σαΐνια του ΥΠΕΚΑ και τα βγάλανε όλα στη φόρα και "βγάλτε τα μάτια σας οι μηχανικοί να βγάλετε άκρη". Φτάνει Παναγιά μου να πάψουν να πέφτουν πρόστιμα από την ΕΕ και "έχει ο θεός".....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.