Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Για την ερώτηση που έκανα στο #334 μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνουμε;

 

 

Επίσης, από που βρίσκουμε τα Fhor που έχει στο παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Η οριζόντια γωνία σκίασης HSA δίνεται από τον τύπο:

HSA=ABS(γs-γ)<90 (δηλαδή απόλυτη τιμή)

 

Στα σχέδια του παραδείγματος του ΚΕΝΑΚ έχει τιμές αρνητικές

 

π.χ. σχέδιο ΚΕΝΑΚ 5

γραμμή: 21ης Ιουνίου/9:00

στήλη: δυτικός προσανατολισμός HSA=-160;;

 

Εννοεί ότι αν είναι >90 βάζουμε αρνητικό πρόσημο; Δεν το καταλαβαίνω! Ή είναι λάθος του παραδείγματος;

 

Φιλε Γιαννη τα σχεδια του παραδειγματος εχουν πολλες ηλιθιοτητες.

Στις 21 Ιουνιου ωρα 9 το πρωι ο ηλιος ειναι ανατολικα και ασχολεισαι μονο με την ανατολη.

 

Απλα να θυμασαι οτι το ηλιακο αζιμουθιο ειναι οριζοντια γωνια με αρχη την τον Νοτο και εχει θετικες γωνιες τις ωρολογιακες. Δηλαδη χοντρικα +90 για δυση και -90 για ανατολη αν και ποτε δεν παιρνουν τοσο μεγαλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Το ξέρω ότι δεν χρησιμοποιείται η συγκεκριμένη γωνία αλλά σκέφτομαι αν μου τύχει άλλη φορά που να χρειάζεται (?) τι θα πάρω; θετική ή αρνητική

 

Το Fhor που ρωτάω παραπάνω το βρήκα για όποιον ενδιαφέρεται...είναι στην ΤΟΤΕΕ/1 στην σελίδα 68 περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Το HSA ειναι η απολυτη τιμη της διαφορας δυο γωνιων (δυο αζιμουθιων με αφετηρια το Νοτο και θετικη την ωρολογιακη φορα) & με την συνθηκη <90.

Βαζεις τις γωνιες οπως πρεπει προσημασμενες και παντα εχεις Θετικη Τιμη λογω του απολυτου. Τωρα το τι γραφει το σχεδιο ΚΕΝΑΚ 5 μην το κοιτας καθολου, κανονικα στο αρχειο Excel που φτιαξανε επρεπε να ειχαν βαλει συναρτηση απολυτης τιμης στα πεδια και τον περιορισμο <90.

 

Οσο περναει ο καιρος τοσο μα τοσο πολυ απαξιωνεται το επισημο παραδειγμα του ΤΕΕ... Οσο το ψαχνουμε πετυχαινουμε πραγματα το λιγοτερο απαραδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θέμα είναι το σωστό ποιο είναι! Εγώ έχω φτιάξει ένα excelaki με τις εξισώσεις της ΤΟΤΕΕ.

 

Επειδή, η μελέτη μου ταιριάζει με το παράδειγμα (απόκλιση νότιου προσανατολισμού -13 αντί για -10) βγάζω αντίστοιχα νούμερα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση (φωτό) όπως φαίνεται σε διάφορες τιμές του πίνακα >90, δεν λαμβάνονται υπόψη. Τι τιμή πρέπει να βάζουμε όμως; 90; ή τίποτα διότι δεν θα χρειαστεί ποτέ ν α ληφθεί υπόψη;

 

28751432.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, γιατί μπήκες στην διαδικασία να περάσεις τις εξισώσεις στο excel; Χωρίς έγκριση του λογισμικού δεν επιτρέπεται να καταθέσεις μελέτη με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς έγκριση του λογισμικού δεν επιτρέπεται να καταθέσεις μελέτη με αυτό.

 

Απο ότι καταλαβαίνω, χωρίς έγκριση λογισμικού απλώς δεν μπορείς να το πουλήσεις ως εγκεκριμένο.

Μελέτες μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε μελετητής μπορεί να υπογράψει για την αρχιτεκτονική μελέτη.

Είτε την κάνεις με μολύβι και χαρτί, είτε την κάνεις με excel, είτε με ειδικό πρόγραμμα η μελέτη έχει σημασία όχι ο τρόπος που παράχθηκε.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανολόγος που συνεργάζομαι έχει κανονικά ένα πρόγραμμα, αλλά αυτούς τους υπολογισμούς (απ' ότι έχω καταλάβει) τους κάνει ο αρχιτέκτονας/πολιτικός μηχανικός.

 

Ελπίζω να μην είναι άχρηστη η δουλειά που έχω κάνει γιατί κυριολεκτικά έχω ξεσκιστεί όλες αυτές τις μέρες με τον ΚΕΝΑΚ...

Link to comment
Share on other sites

Με τις τέντες τι γίνεται τελικά? Θεώρησα ένα σενάριο ότι βάζεις τέντα τελείως κάθετη στο άκρο του μπαλκονιού. Έβαλα συντελεστή σκίασης 0 μόνο για την περίοδο ψύξης, ωστόσο στα αποτελέσματα άλλαξε και η κατανάλωση για τη θέρμανση (και στο πολύ δυσμενέστερο).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις νότιο προσανατολισμό;

Δηλαδή έβαλες Fov=1,00 για περίοδο θέρμανσης και Fov=0,24 για περίοδο ψύξης και σου βγάζει δυσμενή αποτελέσματα στη θέρμανση;

Τι πρόγραμμα δουλεύεις;

Δοκίμασες να παίξεις με συντελεστή π.χ. 0.90 στην θέρμανση; Να δεις γίνεται ακόμα δυσμενέστερο;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.