Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά hkamp εννοεις να έχουμε 2 διαμερίσματα μαζί (2 θερμικές ζωνες) για ΠΕΑ.Τότε θα πρέπει να κάνουμε επιμερισμό?Σκεφτομαι τώρα σε ποια άλλη περίπτωση μπορεί να έχουμε 2 ζώνες.Εγώ στην μεζονέτα (σόγειο+Α' όροφος) έβαλα 1 ζώνη.Εκεί θα είχε λογική ο επιμερισμός του δικτύου στις ζώνες.

Πάντως έγω θεωρώ σωστή την αντιμετώπιση του επιμερισμού τόσο της ισχύος όσο και του δικτύου στην περίπτωση κεντρικού λέβητα που εξυπηρετεί παραπάνω από 1 διαμερίσματα σε πολυκατοικία.Υπάρχει η κοινή λογική ότι δεν γίνεται όλη η ισχύ του κεντρικού λέβητα να καταναλώνεται σε 1 διαμέρισμα.Επίσης το ίδιο ισχύει και στο δίκτυο διανομής.Και φυσικά να λαμβάνονται υπόψη και τα εγκατεστημένα καλοριφέρ του διαμερίσματος.Το θέμα είναι ότι ''άλλα'' μας λένε σύμφωνα με το post και το κάνουμε έτσι γιατί προφανώς γίνονται ''παραδοχές'' για να έχουμε εύκολους υπολογισμούς.

 

Μήπως ισχύει αυτό που μου είπες σε άλλο post '' ολοκληρες αποθήκες και λεβητοστάσιο δεν έβαλαν στο παράδειγμα του ΤΕΕ ''????Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ

στο ΤΟΤΕΕ 1: όταν έχεις πάνω από μία χρήση παίρνεις υποχρεωτικά διαφορετικές ζώνες.

Σε κτίριο με κατοικίες και κατάστημα θα πάρεις άλλη ζώνη για τις κατοικίες και άλλη για το κατάστημα. Στην διακριτική σου ευχέρεια είναι να πάρεις όσες ζώνες θέλεις. Αλλά δεν είναι δόκιμο να πάρεις πάνω από δύο. Μία για τις κατοικίες και μία για το κατάστημα.

Στο παράδειγμα του ΤΕΕ επιμερίζει την ισχύ των βοηθητικών μηχανημάτων, αυτό ορίζει και το ΤΟΤΕΕ1 στην 4.5. Αν θέλεις βάλε 10 ζώνες και επιμέρισε την ισχύ σε 10 κομμάτια. Δεν θα αλλάξουν ιδιαίτερα τα πράγματα στους υπολογισμούς. Απλώς θα παιδευόμαστε περισσότερο.

Καλό όμως είναι να ακολουθούμε σταθερές θεωρήσεις. Μας διευκολύνει.

Για το θέμα όμως της ισχύος λέβητα, δικτύου δεν έχουμε την δυνατότητα να θεωρήσουμε παραδοχές. Εκεί τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Λέβητας είναι ένας στην οικοδομή, άσχετα αν εξετάζεις διαμέρισμα ή όλη την οικοδομή. Η στήλη δικτύου που μεταφέρει ισχύ είναι αυτή που είναι, με την ισχύ της και την μόνωσή της. Αυτά δεν επιτρέπεται να επιμερίζονται ανάλογα με το αν εξετάζεις 1, 2 ή περισσότερα διαμερίσματα στην οικοδομή.

Το πρόγραμμα δεν επιμερίζει την ισχύ του λέβητα ή του δικτύου για να εξετάσει την συμπεριφορά του διαμερίσματος ούτε θεωρεί ότι όλη η ισχύς προσφέρεται σε ένα διαμέρισμα. Δεν δουλεύει έτσι.

Δεν ασχολείται με τις ισχύς τους καν. Μόνο με τους βαθμούς απόδοσης.

 

Βγάζει τις απαιτήσεις από τα δομικά στοιχεία και τις κλιματολογικές συνθήκες, έπειτα χρησιμοποιεί τους βαθμούς απόδοσης (λέβητα, δικτύου) για τις καταναλώσεις και τις συγκρίνει με αυτές του κτιρίου αναφοράς.

Δεν έχει να κάνει με το τι μας φαίνεται λογικό . Ακολουθούμε τις ΤΟΤΕΕ.

Αν μπερδευτείς και βάλεις επιμερισμένη ισχύ λέβητα, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μπερδέψεις το πρόγραμμα που θα πάρει τον βαθμό απόδοσης ενός μικρότερου λέβητα από αυτόν που πραγματικά υπάρχει.

Τέλος στα posts εκφράζονται προσωπικές γνώμες. Δεν σημαίνει ότι είναι σωστές. Καμιά φορά παρασυρόμαστε και έχουμε απόλυτο ύφος. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε δίκαιο. Ολοι λίγο πολύ ψαχνόμαστε.

Εφόσον δεν υπάρχει helpdesk σ' αυτό το χάος του ΚΕΝΑΚ, με τις απορίες και τις απόψεις ο ένας βοηθά τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ηkamp ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σου σε ότι ρώτησα.Μου ξεκαθαρίζεις αρκετά πράγματα σε ότι αφορά την λειτουργία του προγράμματος.Και εγώ έχω καταλάβει ότι πειράζοντας τον Β.Α. αλλάζουν οι καταναλώσεις.Απλά για να βγουν Β τα ΠΕΑ μας κατευθυνει να τοποθετήσουμε 10ΚW λέβητα.Είναι δυνατόν αυτό???Στο εξοικονομώ κατ'οίκον τι θα γίνει...Θα προτείνονται τέτοια σενάρια??

 

Hkamp εγώ Πολ/κός Μηχ/κός είμαι και προσπαθώ να βγάλω άκρη με τους λέβητες.Ευτυχώς που υπάρχεται εδώ εσείς και μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα ή αν οχι τουλάχιστον να πάρω μία εικόνα του τι συμβαίνει.Διαβάζω όλα τα post και όπως πολυ καλα λες δυστυχώς το πολυ σοβαρό και απόλυτο ύφος μας κάνει να πιστεύουμε αυτά που γράφονται.Γι αυτό και λέμε να γράφεται με υπευθυνότητα ότι γράφεται και όχι ότι ''νομίζει'' κάποιος.Αν δεν είναι σίγουρο κάτι να διευκρινίζεται και να αναλύεται και με άλλες απόψεις για να έχουμε κάτι όσο το δυνατόν κοντά στην πραγματικότητα τόσο του προγράμματος όσο και των ΤΟΤΕΕ.

 

Ναι αυτό με τις χρήσεις το είχα διαβάσει.Οπότε λογικά εκεί θα έχουμε επιμερισμό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κουτάκι της μόνωσης στην θέρμανση->δίκτυο διανομής θέρμανσης μέσου (προκειμένου για τύπο παραγωγής Λέβητα) γιατί δεν επιλέγεται βγάζοντας μύνημα "μη ενεργή επιλογή για δίκτυο διανομής θερμού μέσου";

Link to comment
Share on other sites

zxgr

Εχεις δίκιο.

Κάνε αν θέλεις τριπλάσια τα μεγέθη που έβαλα και βάλε 2 στήλες.

Το παράδειγμά ισχύει.

 

ΜΑΡΙΑ

α) Μπορείς και να το υπολογίσεις όπως στη ΜΕΑ του παραδείγματος για τα μη θερμομονωμένα στοιχεία. Αλλά απ' ότι φαίνεται από το παράδειγμα της ΠΕΑ μπορείς να πάρεις τους συντελεστές των πιν. 3.4

β) ναι

γ) Η θερμική σου ζώνη είναι ένα κουτί. Συμπεριλαμβάνει και το δάπεδο του κλιμακοστασίου στο υπόγειο. Προφανώς σε προβληματίζει το ότι μάλλον δεν είναι θερμομονωμένο. Εγώ πάντως από εδώ που το βλέπω θα έπαιρνα όρκο ότι είναι θερμομονωμένο στην κάτω παρειά. Οπότε το βάζεις οριζόντιο αδιαφανή δομικό στοιχείο της ζώνης.

Μάλλον θα πρέπει να κάνουμε και κάποιες παραδοχές, αρκεί να ξέρουμε το σωστό τους βάρος και πως επηρεάζουν το αποτέλεσμα. Εδώ ολόκληρες αποθήκες και λεβητοστάσιο εξαφανίστηκαν στο παράδειγμα του ΠΕΑ.

 

Hkamp να ρωτήσω και κάποια άλλη απορία που μου προέκυψε στο ίδιο ΠΕΑ.Σε ότι αφορά το κλιμακοστάσιο στο υπόγειο στην διαχωριστική επιφάνεια έχω τους εσωτερικούς τοίχους (μέσα στο υπόγειο) και τους εξωτερικούς (στην περίμετρο του υπογείου, 1,50 σε επαφή με αέρα και 1,15 μέσα στο έδαφος).Τους εσωτερικούς τους έβαλα στην διαχωριστική.Τους εξωτερικούς σκέφτομαι να τους βάλω στην θερμική ζώνη (στα αδιαφανή το τμήμα που είναι σε επαφή με τον αέρα και σε επαφή με το έδαφός το υπόλοιπο τμήμα).Νομίζω είναι πιο καλή προσέγγιση από ότι να βάλω τους εξωτερικούς στα αδιαφανή της διαχωριστικής επιφ. γιατί εκεί δεν φαίνεται αν είναι σε επαφή με έδαφος κάποιο τμήμα τοιχοποιίας ή τοιχείου.Τι λες?Δεν κλείνει έτσι καλύτερα το ''θερμικό κουτί'' ή κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρέπει να το κάνεις.

Τους εξωτερικούς του κλιμακ. στα αδιαφανή της ζώνης. Το μέρος πάνω από το έδαφος στην καρτέλα αδιαφανείς επιφάνειες και το υπόλοιπο τμήμα στο έδαφος στην καρτέλα <<Σε επαφή με το έδαφος>>.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μου προέκυψε το εξής παράδοξο! Τρέχοντας το ίδιο (πανομοιότυπο) αρχείο xml σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές προέκυψαν διαφορετικά αποτελέσματα προκειμένου για την ενεργειακή απόδοση! Δηλαδή με τα ίδια input στον ένα υπολογιστή το κτίριο βγήκε Δ κ στον άλλο Ε!!! Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μερικές φορές μπορεί να κολλήσει. Ακόμα και στον ίδιο υπολογιστή μπορεί να σου βγαλει για το ιδιο αρχεια αλλα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, στην περίπτωση που έχουμε σε ένα διαμέρισμα απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, όσον αφορά τις τιμές για τους μηνιαίους βαθμούς κάλυψης (απο 0-1) για τους 12 μήνες αν για κάποιους μήνες θεωρούμε ότι δεν χρησιμοποιείται ο θερμοσίφωνας (πχ στην Κρήτη για το καλοκαίρι) είναι σωστό να βάλουμε την τιμή μηδέν; Γιατί αν έχω καταλάβει απο το manual πρέπει το άθροισμα όλων των συσκευών ΖΝΧ να είναι 1 για κάθε μήνα, άρα αν έχω μόνο ηλεκτρικό θερμοσίφωνα θα πρέπει να βάλω 1 υποχρεωτικά σε όλους τους μήνες; Ευχαριστώ για κάθε απάντηση μέχρι στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 1 σε όλα. Αν υπερκαλύπτεσαι απο τους ηλιακούς το πρόγραμμα θα βάλει μόνο του 0 στο ηλεκτρικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.