Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυγωνική κάτοψη χωρίς ενδιάμεσα υποστυλώματα


 
Γιάννης

Recommended Posts

...πάντα με οπή στο κέντρο για φως...

 

A! να εχουμε και οπή στο κέντρο! Ε! τότε είναι που θα χρειαστεί να συνεταιριστώ με φαρμακοποιό (για τα παυσίπονα...)

 

Θέλω το ξύλινο διότι η ταβέρνα θα είναι παραδοσιακή (με προβατίνες κλπ) με επένδυση με πέτρα κλπ. Μου ταιριάζει πάρα πολύ το ξύλο.

Επίσης, έχω κάνει κάτι παρόμοιο (ημικυκλικό με δαχτυλίδι στην μέση). Τα σχέδια εφαρμογής και η κατασκευή ήταν μανίκι αλλά το τελικό αποτέλεσμα μέτρησε πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βγαίνει με ξύλινες διατομές. Και μια χαρά θα φαίνεται και σαν αισθητική (καθότι αρχιτέκτονας, έχω γνώση τα περί αισθητικής...)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

και στην περιοχή μου έχουμε 8/γωνική ακτίνας 30 μ, μεταλλική, με δικτύωμα και με κυκλικό κύλινδρο δακτύλιο στο κέντρο, αλλά δυστυχώς δεν έχω φώτο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σε τέτοιες μελέτες είναι η σύνδεση.

Η σύνδεση με δακτύλιο είναι πολύ καλή λύση.

Αλλά, πρέπει να έχεις πρόγραμμα με περασμένα, να περάσεις τον δακτύλιο με volumetric πεπερασμένα και μετά να εφαρμόσεις τις δυνάμεις για να δεις τι διαστάσεις και τι πάχος θα χρειαστείς στον δακτύλιο.

Για τα μέλη δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα συγκεκριμένο από τους απαραίτητους ελέγχους που προτείνει ο EC5.

Αλλά το ξαναλέω, δεν είναι πρόβλημα τα μέλη όσο οι συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λάβαμε απόφαση να βάλουμε ενδιάμεσες κολόνες.... Δεν θέλουμε να ξεφύγουμε πολύ στο κόστος, οπότε ...

Ευχαριστώ πάντως όλους για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

πολυγωνική κάτοψη

holz039.jpg

Καλησπέρα σε όλους-ες.

Επειδή εξετάζω μια ανάλογη περίπτωση, μήπως γνωρίζετε πώς υπολογίζονται οι συντελεστές (ανεμό)πίεσης για μιά τέτοια γεωμετρία στέγης; Έψαξα στον Ευρωκώδικα 1, αλλά δεν βρήκα ακριβώς αυτήν την περίπτωση (το πιο "κοντινό" που βρήκα είναι η κατηγορία που αναφέρεται στον ΕΚ 1 ως "θόλος").

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πολυγωνικό είτε θα αντιμετωπιστεί ως θόλος, είτε ως τριγωνική προβολή, ανάλογα με τι προσομοιάζει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Γιάννη. Με τον όρο:

ως τριγωνική προβολή

, εννοείς να αντιμετωπισθεί η στέγη ως δικλινής για τον υπολογισμό των φορτίων ανέμου κατά ΕΚ1;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για τον υπολογισμό της φόρτισης χιονιού σε τέτοια "κωνική" κατασκευή, το πιο "κοντινό" που βρήκα στον ΕΚ 1 είναι οι "Κυλινδρικές Στέγες". Δεν έχει δηλαδή στις φορτίσεις χιονιού την περίπτωση "θόλου" που υπάρχει στις φορτίσεις ανέμου του ΕΚ1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.