Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδοντιατρείο και σφηνοειδείς βαθμίδες


Recommended Posts

Παρακαλω πολυ μηπως γνωριζει καποιος συναδελφος αν μπορει να γινει αλλαγη χρησης απο διαμερισμα κατοικιας σε οδοντιατρειο σε πολυκατοικια του 2003 με σφηνοειδεις βαθμιδες σε ολο το κλιμακοστασιο? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

κανονικα δεν μπορει....

 

αλλα επειδη τα γραφεια μηχανικων-ιατρων-δικηγορων-οδοντιατρων κτλ ΔΕΝ εχουν χαρτι απο φορεα τους για καταλληλοτητα του χωρου σαν χρηση εχουν γεμισει κτιρια ΜΟΝΟ με κατοικιες με γραφεια...

 

η μοναδικη περιπτωση να μην σας επιτραπει ειναι αν αναγραφεται στο καταστατικο του κτιριου οτι δεν επιτρεπεται η μετατροπη τους σε γραφεια....

Link to comment
Share on other sites

Γτ να κανεις αλλαγη χρησης?? Μπορει κανεις να μη στο ζητησει...Για ψαξτο λιγο.

 

 

ΥΓ. Διορθωσε τα κεφαλαι, ΔΕΝ επιτρεπονται...

Link to comment
Share on other sites

δεν σου χρειάζεται η αλλαγή χρήσης

παίρνεις μόνο ΒΚΧ πως το διαμερισμα τάδε που οικοδομληθηκε νόμιμα με τη ταδε οικ άδεια μπορεί να χρησιμοποιηθει ως οδοντιατρείο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το ιδιο ισχυει και για φυσιοθεραπευτηριο? Επειδη στην πολεοδομια μου το ξεκαθαρισαν πως για να δωσουν Βεβ Χ Κ Χρ θελουν πρωτα αλλαγη χρησης. Τι να πω? Ο πελατης περιμενει να τον κατευθυνω, και τα εχω κι εγω χαμενα.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που ΔΕΝ χρειαζεται χαρτι καταλληλοτητας χωρου απο φορεα...οπως πχ τα φροντιστηρια ...παρατυπως μεν λειτουργουν πληρως δε δεν υπαρχει προβλημα....

δηλωνεις εδρα μηχανικου σε 5 οροφο στην ΔΟΥ...σου ζητανε χαετι καταλληλοτητας χωρου? οχι...οπως και ιατρειο κτλ

 

αλλαγη χρησης δεν μπορεις να κανεις γιατι δεν πληρουνται οι προυποθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν σου χρειάζεται η αλλαγή χρήσης

παίρνεις μόνο ΒΚΧ πως το διαμερισμα τάδε που οικοδομληθηκε νόμιμα με τη ταδε οικ άδεια μπορεί να χρησιμοποιηθει ως οδοντιατρείο

 

Γιατί δε χρειάζεται? Πρόσφατα για διαμέρισμα που θέλουν να μετατρέψουν σε γραφείο-διαιτολογίο ζήτησαν από τη διεύθυνση υγειονομικού βεβαίωση από πολεοδομία και από πυροσβεστική. Στην πολεοδομία που πήγαν με παλαιά κάτοψη και με την οικοδομική άδεια (όπως αρχικά τους ζητήθηκε) η οποία είναι του 75, είπαν πως χρειάζεται τελικά αλλαγή χρήσης γιατί το διαμέρισμα είναι άνω των 60τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, γι'αυτο εγραψα "μπορει" να μη σου ζητησουν...Γενικα οτι θελουν κανουν...

Εμενα σε πνευμονολογικο-οδοντιατρειο (συστεγαση) συνολικου εμβαδου 55τμ δεν μου ζητησαν..Σε κεντρο αισθητικης παλι κοντα στα 60τμ παλι δεν μου ζητησαν...

Link to comment
Share on other sites

...Το ιδιο ισχυει και για φυσιοθεραπευτηριο? ...

 

Στην κατηγορία των Ιδιωτών υπάρχει μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με επαγγελματίες του χώρου και πώς αντιμετώπισαν (ή δεν έβγαλαν άκρη, αναλόγως) το ζήτημα με αυτούς τους χώρους. Μπείτε στον κόπο και διαβάστε το!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.