Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όμορα εκτός σχεδίου ενός ιδιοκτήτη συνενούνται αυτόματα;


Recommended Posts

Θεωρώντας τα ως ένα ενιαίο πάλι είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Αυθαιρεσίες έχω και στα δύο, ανεξάρτητες μεταξύ τους. Κοινή αυθαιρεσία είναι μόνο η κοινή τους περίφραξη. Από την αρμόδια πολεοδομία μου είπαν ότι εφόσον υπάρχει ένας τίτλος κτήσης και μία μεταγραφή θεωρούνται ως ένα. Ο πελάτης μου όμως θέλει να έχει τη δυνατότητα να τα πουλήσει ξεχωριστά, αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

τοτε πες τους οτι,

αφου αγορασα με ενα  συμβολαιο και μια μεταγραφη

διαφορα γηπεδα στην ιδια περιοχη...

να τα θεωρησουν  και αυτα  -λογω μιας μεταγραφης και ενος συμβολαιου- σαν ενα και να μου αποδωσουν και τα "ενδιαμεσα" γηπεδα..  [διαγραφονται 38 λεξεις...]

 

Η απαντηση εχει δοθει

 

Μονον ο ιδιοκτητης  δικαιουται να τα θεωρησει συνενωμενα..

Κανενας αλλος.

 

αρα,

εσυ  θα κανεις την τακτοποιηση σε καθε ενα ξεχωριστα

 

το τι θεωρουν στην πολεοδομια...δεν σε αφορά...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

γι  αυτο και διεγραψα τις 38 λεξεις...

 

απλα  τις αφησα για να φανει η υπερβολη της απαιτησης της Πολεοδομιας..

 

Η γνωμοδοτηση του ΝΣΚ  σε καλυπτει πληρως.

 

Κανε καθε τακτοποιηση ξεχωριστα...

Ουτε σου ζηταει ο νομος να αναφερεις τον..."διπλανο "σου...

 

κρατω μια επιφυλαξη μην τυχον στην περιγραφη του συμβολαιου δεν γραφει "δυο" ανεξαρτητα αγροτεμαχια...

αλλα μηπως  τα περιγραφει  σαν "ενα"

 

εκει...χανουμε εμεις...κερδιζουν οι "αλλοι"... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο τα περιγράφει ξεχωριστά: αγροτεμάχιο 1 και αγροτεμάχιο 2, ενώ στο τοπογραφικό που το συνοδεύει η δήλωση του μηχανικού περιγράφει και την ενιαία έκταση αλλά και τις επιμέρους. Σε ποια γνωμοδότηση αναφέρεσαι; Όσες έχω διαβάσει κάνουν αναφορά σε άρτια οικόπεδα/γήπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει αυτή την γνωμοδότηση.Απλά με ξενίζει το γεγονός ότι αναφέρεται σε άρτια οικόπεδα/γήπεδα. Γι'αυτό επιμένω,μήπως δεν καλύπτει τη δική μου περίπτωση... Το συμβόλαιο αναφέρει ότι "οι αγοραστές αποδέχονται την πώληση και μεταβίβαση σε αυτούς των παραπάνω περιγραφόμενων ακινήτων, τα οποία παρέλαβαν από σήμερα στην πλήρη κυριότητα, νομή και κατοχή τους, κοινά, αδιαίρετα και κατ'ισομοιρίαν." Σε όλο δλδ το συμβόλαιο αναφέρει 2 ακίνητα. Το "κοινά, αδιαίρετα και κατ'ισομοιρίαν" υποδηλώνει κάτι;

 

Υ.Γ. Συγγνώμη για την επιμονή απλά προσπαθώ να βγάλω μία άκρη....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα. Έχω ιδιοκτήτη που έχει αγοράσει σε οικισμό προ του 23 ,με τέσσερα διαφορετικά συμβόλαια ,τέσσερα άρτια και οικοδομήσιμα  κατά παρέκκλιση οικόπεδα (περίπου 400 τμ το καθένα) ,τα οποία είναι συνεχόμενα. Θέλει να εκδώσει οικοδομική άδεια για να κτίσει και στα τέσσερα (με μία οικοδομική άδεια). Από την πολεοδομία λένε ότι προκύπτει αυτοδίκαια συνένωση (χωρίς να έχει γίνει συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης)  με αποτέλεσμα το οικόπεδο που προκύπτει να μην είναι άρτιο και οικοδομήσιμο καθώς λαμβάνει υπόψιν σαν ημερομηνία δημιουργίας του ενιαίου οικοπέδου (χωρίς να έχει ζητηθεί συνένωση) την ημερομηνία αγοράς των επιμέρους οικοπέδων (2014) και άρα πρέπει να τηρείται ο κανόνας των 2 στρεμμάτων.Ισχύει? Δηλαδή τα τέσσερα μόνα τους κτίζονται , αλλά όλα μαζί όχι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.