Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγύηση Φ/Β πλαισίων


stathis81

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

διαβαζω στις εγγυήσεις των φ/β πλαισίων για 2 πράγματα

 

1. Εγγύηση κατασκευής 5 χρόνων (ή και περισσότερο)

2. Εγγύηση απόδοσης τουλαχιστον 90% για 12 χρόνια και τουλαχιστον 80% για 25 χρονια (ή καποιο παρόμοια)

 

Η απορία μου είναι η εξής. Εφόσον έχω την εγγύηση της απόδοσης γιατί μου δίνουν και εγγύηση κατασκευής?

Και εξηγώ με ένα παράδειγμα: Εστώ οτι έχω ενα πανελ που θολώνει το τζάμι του, χωρίς την εγγύηση κατασκευής. Αφου εχω εγγύηση απόδοσης και δεν μου αποδίδει, θα πρέπει να μου το αντικαταστήσουν! Οπότε τι χρειάζομαι την εγγύηση κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον έχω την εγγύηση της απόδοσης γιατί μου δίνουν και εγγύηση κατασκευής?

 

stathis81, το θέμα της εγγύησης είναι πολύ σημαντικό γενικότερα.

Άλλο η εγγύηση προϊόντος και άλλο απόδοσης.

Σ΄αυτήν του προϊόντος καλύπτεσαι για κακοτεχνίες και προβλήματα που θα εμφανιστούν στο πλαίσιο από άποψη κατασκευής. Π.χ. στεγανοποίηση πλαισίου και junction box, καλώδιο, κολλήσεις κλπ. Δε χρειάζεται να επειρεάζουν απαραίτητα και άμεσα την απόδοση.

Αυτή της απόδοσης καλύπτει την απόδοση του πλαισίου σε σχέση με την ονομαστική του απόδοση.

Στο σημείο της εγγύησης έγγυται η φερεγγυότητα του κατασκευαστή και του προμηθευτή. Το/τα πλαίσιο/α όταν αρχίσει να δημιουργεί προβλήματα, πρέπει να το βγάλει ο παραγωγός, να σταλεί στα εργαστήρια του κατασκευαστή, να τεσταριστεί για να αποφανθεί ο κατασκευαστής αν οι απώλειες είναι μέσα ή όχι στα πλαίσια της εγγύησης και το λόγο των απωλειών. Και όλα αυτά με δικά του έξοδα.

Και φαντάσου να πρέπει να σταλθεί π.χ. στην Κίνα, στην Ιαπωνία ή την πιθανότητα ο κατασκευαστής να μην παράγει άλλο αυτό τον τύπο πλαισίου για να το αντιοκαταστήσει. Και καλά αν δεν αλλάζει η συμπεριφορά του string ή της διαστασιολόγησης, αν όμως οι αλλαγή των πλαισίων την επειρεάζει;

 

Ο αποχρωματισμός του πλαισίου ή η θόλωση του τζαμιού/κρυστάλλου, που αναφέρεις, δεν επειρεάζει την απόδοση. (ως επί το πλείστον)

Link to comment
Share on other sites

1. Εγγύηση κατασκευής 5 χρόνων (ή και περισσότερο)

Είναι η εγγύηση καλής λειτουργίας. Αν χαλάσει σε αυτό το χρονικό διάστημα το panel τότε στο αντικαθιστούν χωρίς οικονομική επιβάρυνση.

 

2. Εγγύηση απόδοσης τουλαχιστον 90% για 12 χρόνια και τουλαχιστον 80% για 25 χρονια (ή καποιο παρόμοια)

 

Είναι η εγγύηση ότι ΕΑΝ λειτουργεί το panel, τότε η απόδοσή του δεν θα έχει πέσει κάτω από το όριο που σου εγγυώνται, διαφορετικά πρέπει να σε αποζημιώσουν ή να στο αντικαταστήσουν ανάλογα με τους όρους της εγγύησης. Αν δεν αναφέρεται στην γραπτή εγγύηση τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση πολύ απλά έχεις ένα χαρτί καλό για να ανάψεις τα κάρβουνα.

Link to comment
Share on other sites

Η απλούστερη λύση, είναι να το έχεις ασφαλισμένο για 150-200€/έτος, και ότι και να συμβαίνει,να δήλώνεις μια βλάβη μεγαλύτερης αξίας σε σχέση μετην απαλλαγή των ασφαλιστηρίων συμβολαίων, και να έχεις έτσι το κεφάλι σου ήσυχο.

Επίσης, θα σε καλύπτει και για τυχόν απώλεια εισοδήματος...

Link to comment
Share on other sites

Tsilena αυτό ακριβώς λέω. Αν ας πούμε το junction box χάσει την στεγανοποίηση του χωρίς να μειωθεί η απόδοση του πλαισιου κάτω απο τις τιμές που μου δίνει η εγγύηση απόδοσης, τοτε αυτό εμένα με καλύπτει. Ρεύμα θέλω να παράγουν οχι να τα βλέπω αν είναι όμορφα :) .Τώρα η φερεγγυότητα του κατασκευαστή και του προμηθευτή είναι άλλο θέμα.

 

sdim δηλαδή μου λες οτι το πάνελ αν δεν λειτουργεί καθόλου δεν καλυπτεται απο την εγγύηση απόδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.

Είναι σαν να πουλάνε ένα αυτοκίνητο 100 ίππων που να έχει εγγύηση καλής λειτουργίας 5 έτη, και εγγύηση ότι η απόδοση της μηχανής θα έχει μειωθεί το πολύ στο 80% σε 25 έτη. Προφανώς πρέπει να λειτουργεί το αυτοκίνητο για να αξιοποιήσεις τους ίππους.

 

@btelis

Τα 150-200€ το έτος που λες σε ποιά ασφαλιστική είναι και για τι κόστος εξοπλισμού;

Άλλοι μου είχαν πει τιμές γύρω στο 2% του κόστους του Φ/Β, ίσως και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

sdim χώρις να θέλω να υποτιμήσω την απάντηση σου το έχεις ψάξει το θέμα? γιατί σαν σκέψη αυτό μου ήρθε και εμένα στο μυαλό σαν προφανές. Αλλά μερικες φορές άλλο το προφανές αλλό τι πραγματικά συμβαίνει.

 

Απλα αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι ελάτωμμα μπορεί να παρουσιαστεί στο πάνελ ωστε να σταματήσει τελείως να λειτουργεί γιατί να αστοχήσουν όλες οι κυψέλες μαζί μου φαίνεται δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.

@btelis

Τα 150-200€ το έτος που λες σε ποιά ασφαλιστική είναι και για τι κόστος εξοπλισμού;

Άλλοι μου είχαν πει τιμές γύρω στο 2% του κόστους του Φ/Β, ίσως και παραπάνω.

 

Δεν είναι επι τοις εκατό, επί τοις χιλιοις..:)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συζήτηση!

Και κάτι άλλο, γνωρίζετε απο πότε ισχύει η εγγύηση?

1. Απο την τιμολόγηση στον τελικό πελάτη

2. Απο την τιμολόγηση στον contractor

3 Απο την τιμολόγηση στον διανομέα

 

Γενικά οι εγυήσεις είναι εντελώς marketing, πολύ δύσκολα κάποιος θα μπει στην λογική να στείλει πανέλο στην Γερμανία ή στην Κίνα ή οπουδήποτε λόγω μειωμένης απόδοσης την οποία είναι δύσκολο να την εκτιμήσεις, δεν θα θές να διαταράξεις την όποια λειτουργεία του πάρκου και γενικά να μπείς σε τέτοια έξοδα. Ειδικά στο κομμάτι της απόδοσης του πανέλου, στην μηχανική εγγύηση ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

@jsk

 

Η εγγυηση ισχύει από την μέρα παραγωγής του πανελ. Γι' αυτο να προσεχουμε στις παραγγελίες τις ημερομηνίες κατασκευής του προϊόντος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.