Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσεγγιστικός υπολογισμός θερμικών απωλειών


Perifanos

Recommended Posts

Αγαπητοί,
Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μου προτείνει κάποια προσεγγιστική σχέση υπολογισμού της απαιτούμενης θερμότητας για τη θέρμανση σε kcal μιας κατοικίας;

πχ kcal/h = m2 * 50

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχουμε καλά προσεγγιστικά αποτελέσματα με τη παραπάνω σχέση;

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καταρχάς είναι μ3Χ50 και κατα δεύτερον είναι αρκετά χοντρικός αυτός ο υπολογισμός. Κάνει μόνο για να δείς σε τάξη μεγέθους τις απώλειες σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

 

Ναι πράγματι ενδιαφέρομαι για μια προσεγγιστική σχέση υπολογισμού. Μια σχέση που θα μου δώσει μια τάξη μεγέθους περισσότερο, παρά την ακριβή τιμή του μεγέθους.

 

Το μ3Χ50 μου φαίνεται ότι δίνει πολύ υψηλή τιμή.

 

ΠΧ 100μ2 Χ 3μ Χ 50 = 15000Kcal/h, δεν είναι πολλά για 1 κατοικία;

 

Ερώτηση 2 : Γιατί το 4Μ βγάζει τόσο χαμηλές τιμές;

Δεν έχω προσπαθήσει να τις επιβεβαιώσω με το χέρι, αλλά οι τιμές των θερμικών απωλειών που παράγει, είναι περίπου το 1/4 αυτών που παράγει η παραπάνω προσεγγιστική σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξέρεις οι απώλειες εξαρτώνται από πολλους παράγοντες. Αυτή η σχέση είναι μια προσεγγιστική μέθοδος υπολογισμού των απωλειών για συνήθεις κατασκευές. Αν τώρα εσύ βάλεις ανοίγματα με κενό 2 πόντους εννοείτε οτι οι απώλεις θα είναι πολύ μικρότερες.

Η 4μ βγάζει ότι της δώσεις. Αν εσύ έχει δώσει συντελεστές θερμοπερατότητας τους αντίστοιχους της θερμομόνωσης οι οποίοι συνήθως δεν εφαρμόζονται λογικό είναι να σου βγάλει απώλεις στο 1/4 των πρακτικά υπολογιζμένων.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός αλλά, τι συντελεστές θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω αν όχι τους συντελεστές (θεωρητικούς) των υλικών που θα χρησιμοποιήσω;

Υπάρχει, με άλλα λόγια, κάποιος πίνακας "πρακτικών" συντελεστών για τα υλικά θερμομόνωσης ή έστω κάποιος πρακτικός συνελεστής προσαύξησης των θεωρητικών απωλειών;

Link to comment
Share on other sites

o παραπάνω τύπος σύμφωνα με την βιβλιογραφία (αν θέλετε μπορώ να βρω συκεκριμένο βιβλίο που το αναφέρει) είναι για κατασκευές ΧΩΡΙΣ μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι θεωρητικοί συντελεστές πρέπει να είναι γύρω στο 30% προσαυξημένοι λόγο ατέλειων στην κατασκευή της μόνωσης.

Προσοχή το 30 % ισχύει στο θεωρητικό συντελεστή του δομικού στοιχείου βάση της κατασκευής του και όχι βάση της θερμομόνωσης.

Για ακριβής ποσά προσαυξήσεων υπάρχει σχετική αναφορά στην αντίστοιχη Τοτεε του κλιματισμού.

Link to comment
Share on other sites

απ΄οτι γνωριζω, ενας καλος εμπειρικός τροπος υπολογισμου ειναι ο εξης:

 

Eμβαδο χωρου (χωρίς τοιχους)*Yψος χώρου *20 έως 45 (θερμικες απώλειες, 20 με πολυ καλη μονωση ενώ 45 με κακη μονωση) +30% (προσαυξηση λέβητα)+10 έως 20%(προσαύξηση σε περιπτωση boiler) =

 

Δηλ.

(100μ2*3μ*35)+30%=13650kcal/h

 

εν εχεις και ενα boiler 13650+15%=15700kcal/h

 

οι μηχανολογοι μας τι λενε? :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σωστα.επισης εχω παρατηρησει οτι οι συντελεστες θερμομονωσης της 4Μ ειναι απο βιβλιογραφια εξωτερικου και ειναι σε kw ενω βγαζει αποτελεσμα σε kcal, ετσι ειναι περιπου 16%% επανω

Link to comment
Share on other sites

που σημαίνει πως βγάζει στην ουσία προσαυξημενο αποτελεσμα και μη αναγκαίο για τα ελληνικά δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.