Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσεγγιστικός υπολογισμός θερμικών απωλειών


Perifanos

Recommended Posts

Προσωπικά ασχέτως με τι μόνωση υπολογίζω τη μελέτη θερμομόνωσης , στη θέρμανση θεωρώ τους τοίχους χωρίς θερμομόνωση . Το αποτέλεσμα ποτέ δεν δυσαρέστησε ιδιοκτήτη . Ακόμα και αν γίνεται υπερδιαστασολόγηση , την χρηματική απώλεια την κερδίζει σε ταχύτητα θέρμανσης .

Στην Πολεοδομία , όταν ρωτήθηκα πέρι αυτού , τους είπα πως το κάνω "επειδή οι μονώσεις δεν φτιάχνονται σωστά" και συμφώνησαν μαζί μου .

Βέβαια , μέχρι σήμερα δεν βρέθηκε κάποιος να μου : "Ναι ρε μεγάλε , αλλά αφού ο ίδιος είσαι επιβλέποντας της θερμομόνωσης , πώς μπορείς να το λες αυτό ;" ! ! !

Αν με ρωτήσουν , δε ξέρω , θα πω ότι σαν μελετητής έχω τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη !

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Νομίζω ότι προσπαθείτε να υπεραπλουστεύσετε τα πράγματα με εμπειρικούς τύπους. Αν ήταν τόσο απλό δεν θα χρειαζόμασταν να πάμε να σπουδάσουμε αλλά να εφαρμόζουμε απλούς αλγεβρικούς τύπους που θα εκδιδόταν με την μορφή οδηγιών από έναν φορέα. Πρέπει μάλλον να κατανοήσουμε ότι άσχετα με την εφαρμογή ή όχι η μελέτη πρέπει να είναι μελέτη. Δεν εννοώ να κάνουμε προσομίωση με τρισδιάστατη μετάδοση θερμότητας χρησιμοποιώντας ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων αλλά να εφαρμόζουμε αυτά που ξέρουμε με όσο γίνεται μεγαλύτερη υπευθυνότητα. Αναζητούμε ισορροπία και εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος στις απλές λύσεις ειδικά όταν δεν έχει προηγηθεί μια λίγο πιο περίπλοκη διεργασία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μισό λεπτό

 

Η πρακτική μέθοδος m3 * 50 Kcal/h εφαρμόζεται για ψύξη και όχι για θέρμανση. Η τιμή είναι από 40Kcal/h έως 55 kcal/h και περιέχει όλες τις προσαυξήσεις (π.χ. πρόσθετες απώλειες λόγω εξαερισμού/αερισμού κλπ). Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, αφορά κτίρια γραφείων και όχι κατοικίες. Έτσι είναι λογικό ίσως, υπο μια έννοια, το πρόγραμμα της 4Μ να δίνει χαμηλότερες τιμές, διότι είναι γνωστό ότι λόγω έσωτερικών θερμικών κερδών το χειμώνα η θέρμανση υποβοηθειτε, αντίθετως τα ίδια θερμικά κέρδη αυξάνουν το ψυκτικό φορτίο το καλοκαίρι.

 

Θα συμφωνήσω όμως και με το συνάδελφο που είπε ότι αυτές οι εμεπιρικές μέθοδοι είναι κίνδυνος για την επιστήμη. Στη δουλεία μου, είμαι σχεδόν απόλυτα βέβαιως ότι οι σουπερ μηχανικάρες που πέρνουν αναθέσεις για μελέτες κτιρίων, εφαρμόζουν ακριβώς αυτή τη προσεγγιστική και εμπειρική μέθοδο για τον υπολογισμό του φορτίου και βάζουν και μια προσάυξηση, έτσι για να είναι σίγουροι... Ίσως όχι ολοι αλλά η μεγάλη πλειοψηφεία. Σκέφτομαι δε, από δω και στο εξής να τους ζητάω και μελέτη φορτίου ετσι να δω τι θα φέρουν.. αν και ειμαι σιγουρος οτι θα φερουν απειρες εκτυπω΄σεις απο αυτό το ριμάδι της 4Μ, ανάθεμα κι αν εχουν βάλει τις σωστές παραμέτρους... anyway

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι προσπαθείτε να υπεραπλουστεύσετε τα πράγματα με εμπειρικούς τύπους. Αν ήταν τόσο απλό δεν θα χρειαζόμασταν να πάμε να σπουδάσουμε αλλά να εφαρμόζουμε απλούς αλγεβρικούς τύπους που θα εκδιδόταν με την μορφή οδηγιών από έναν φορέα. Πρέπει μάλλον να κατανοήσουμε ότι άσχετα με την εφαρμογή ή όχι η μελέτη πρέπει να είναι μελέτη

 

Mαλλον παρεξηγηθηκαμε...

Σε καμμία περίπτωση ένας εμπειρικός κανονας δεν αντικαθιστά μία μελέτη.

Aπλά ειναι μια προσεγγιστική μέθοδος.

Δεν κανετέ ποτέ μια εμπειρική προσέγγιση στην ζωή σας?

Δεν γνωρίζετε περίπου το κόστος μίας άδειας, μιάς κατασκευής για ενα τριώροφο?

Δεν γνωρίζετε περίπου πόσα δωμάτια βγάζει ενα οικόπεδο 500μ με συντελεστη 1,2?

EMΠEIPIKA!!! ΠPOΣEΓΓIΣTIKA!!

όταν κοιτάς ενα μεταχειρισμένο αμάξι δεν ξερεις προσεγγιστικά ποσα χιλιόμετρα εχει κάνει?

Kαι όταν μιλάμε για εναν επαγγελματία νομίζετε πως δεν τον προσεγγίζουμε από την εμπειρία του?

 

Aλλα μαλλον όλα αυτά ειναι off topic και θα πρεπει να μετακινηθουν σε αλλη κουβεντα

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά.Ανάλογα με το διαμέρισμα υπολογίζεις και ποσες θερμίδες χρειάζεσαι.Αλλές θερμίδες ανα m3 υπολογίζεις για ένα ανεμοδαρμένο απο παντου ρετιρέ χωρίς μόνωση με ξύλινα κουφώματα στην μέση του πουθενα, και άλλες για ενα διαμέρισμα που είναι μεταξύ δύο ορόφων με άλλα κολλητά κατοικήσιμα κτίρια απο γυρω του με καινούρια κουφώματα και μόνωση.Αφού πρώτα λάβεις αυτα υποψην πρέπει να υπολογίσεις και ενοικους, αμα είναι νέοι,ηλικιωμένη,μωρά κ.τ.λ. τα μωρά και οι ηλικιωμένοι κρυώνουν πίο ευκολα.κατά την γνώμη μου υπολογίζεις απο 55-75 θερμίδες αν κυβικό.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS

Θα συμφωνήσω όμως και με το συνάδελφο που είπε ότι αυτές οι εμπειρικές μέθοδοι είναι κίνδυνος για την επιστήμη

Έχεις δίκιο . Εφάρμοσε τέτοιες προσεγιστικές μεθόδους σε μία 6-όροφη πολυκατοικία και τα σώματα που θα προκύψουν θα βγούνε ίσα με το ταβάνι ! Έχω παρατηρήσει πως όλες αυτές οι προσεγγιστικές μεθόδοι οδηγούν πάντα σε μία αναλογική υπεδιαστασολόγηση , ως εκτούτου , αν μεγάλα είναι και τα εμβαδα / όγοι , εξίσου τεράστια είναι και τα αποτελέσματα .

Όλες οι προσεγγιστικές μεθόδοι αποτελούν στην ουσία μία στατιστική έκφραση των προσωπικών εμπειριών κάποιου συγκεκριμένου μελετητή , όμως οι ιδιομορφίες κάθε θέρμασνης είναι τόσες που δεν ανταποκρίνονται στο σύνολο . Ακόμα και αν καθόμασταν να κάνουμε μία πλήρη κατάταξη όλων των χαρακτηριστικών προκειμένου να βρίσκουμε σε ποιά από αυτές τις μοιριάδες περιπτώσεις υπαγόμαστε την κάθε φορά , πάλι χαμένοι θ'αμασταν , διότι με τόσο κόπο και χρόνο θα ήταν γρηγορότερο να κάτσουμε και να υπολογίσουμε οι ίδιοι τα απαραίτητα φυσικά μεγέθη !

 

Σκέφτομαι δε, από δω και στο εξής να τους ζητάω και μελέτη φορτίου

Ωπ - ωπ , σε τσάκωσα ! Σε ποιά Πολεοδομία δουλεύεις ; !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κύριοι το 50άρικο είναι το ίδιο στην Αθήνα, στους Θρακομακεδόνες, στην Φλώρινα, το Αμύνταιο, τα Χανιά και την Κάλυμνο?????

 

Οι τέτοιου τύπου υπολογισμοι των υδραυλικών έχουν φερει τα σπίτια στην Ελλάδα να είναι από τα πιο ενεργοβόρα στην Ευρώπη.

 

Οι προσαυξήσεις είναι λογικές και επιβεβλημένες για κάθε έκτωση που προκύπτει σε σχέση με τους κανονισμούς και τη θεωρία.

 

Έτσι έχουμε προσαύξηση:

Από κακοταχνίες και θερμογέφυρες

Από τοποθέτηση διαφορετικού υλικού μόνωσης

Από τις χαμηλότερες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ προδιαγραφές των υλικών

Από της χαμηλότερη απόδοση των εξαρτημάτων που θα χρησιμοποιήσουμε

Από την χαμηλότερη θερμοκσρασία στο καζάνι μας

 

και πάει λέγοντας.

 

Αν εξισώνουμε τους εαυτούς μας με τους υδραυλικούς, τότε πουλάμε νταβατζιλίκι

 

Ας επιμένουμε σε μια μελέτη (η οποία δεν θα βασίζται μονο στο τι βγάζει η 4Μ) προσπαθώντας να τιμήμουμε τα (λιγα) χρήματα που παίρνουμε γιαυτή....

 

με σεβασμό στπυς συναδέλφους αλλά και τους συνεργάτες υδραυλικούς.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όλοι ξέρουμε ότι η θεωρία απο την πράξη απέχη πολύ.Συμφωνώ οτι αυτός ο μπακαλίστικος τρόπος δεν είναι και ότι καλυτερο όπως επίσης και αυτο που αναφέρε ο συναδελφος για μεγάλα σώμτα στα σπίτια.Να σας θυμίσω όμως πόσες απο της καινουριες οικοδομές εχούν προβληματα θέρμανση γιατί τοποθετήθηκαν τα σώματα που προέβλεπε η μελέτη.Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.Απο εκεί και πέρα όλοι ξερουμε πως η μελέτη θέρμανσης δεν εξαρτάτε μόνο απο της απώλειες.Σε υπάρχων διαμέρισμα που κατασκευής δεκαετίας 60 πως θα υπολογίζατε τις απώλειες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.