Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσεγγιστικός υπολογισμός θερμικών απωλειών


Perifanos

Recommended Posts

Πολύ σωστό το μήνυμα του traxanas. Να το πάω ακόμη πιο πέρα; Ας υποθέσουμε ότι ο βιαστικός/μπακάλης τοποθετούσε τα σώματα βάσει του μπακαλοσυντελεστή 75. Αν υποθέσουμε ότι τα δωμάτια έχουν ίσο εμβαδό, τότε θα είχε μόνο 17% μικρότερα σώματα από ότι θα έβγαζε η αναλυτική μελέτη. Δεν είναι δα και μεγάλη απόκλιση ε;

 

Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι ότι το σύνολο των θερμίδων που βγάζουν τα σώματα είναι 17% λιγότερο από το απαιτούμενο. Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει η σωστή κάλυψη για ΚΑΘΕ δωμάτιο. Ετσι αν τοποθετηθεί θερμαντικό σώμα με βάσει το 75 στο δωμάτιο 1, τότε αυτό το δωμάτιο θα είναι "φούρνος", ενώ το δωμάτιο 6 θα είναι "Σιβηρία".

 

Αρα βάλτε ό,τι σώματα θέλετε (υπερβολή, που χρησιμοποιείται για εκπαιδευτικό σκοπό). Αρκεί να έχουν ίσες αναλογίες (είτε πάνω από την μονάδα, είτε κάτω από την μονάδα) σε σχέση με τις απώλειες θερμότητας κάθε δωματίου. Και τις σωστές αναλογίες ΔΕΝ τις δίνει ο συντελεστής 75.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

να πω και κατι ακομα,χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος..δεν ειναι δυνατον να λεγεται καποιος μηχανικος,ο οποιος αν κοπει το ρευμα,να μην μπορει να κανει 5-10 πραξεις...δεν ειναι δυνατον να λες οτι ξερεις να βγαζεις πχ θερμικες απωλειες,αλλα να ξερεις να το κανεις μονο με το 4Μ...δεν ειναι δυνατον να μην μπορεις αν σου λειπει ενα μετρο,να μην ξερεις κοιταζοντας πλακακια,να μην καταλαβεις αν ειναι 33cm,25cm,ή οτιδηποτε αλλο,και οτι πολλαπλασιαζοντας τα να βρεις ενα μηκος...κλπ κλπ κλπ...ειμαστε μηχανικοι...ειμαστε επιστημονες..και πρεπει να επιλεγουμε να κανουμε 'εκπτωσεις' λογω γνωσης...οχι λογω αγνοιας..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδια !!!!!!!!!!

Είμαι τοπογράφος μηχανικός και προσπαθώ να υπολογίσω για τα οικοδομικά μου έργα ταξεις μεγέθους των απολεών μου προκειμένου να δίνω προσφορα σε πελάτες μου.

Το θέμα μου είναι μια μονοκατοικία με σαλόνι ύψους που ξεκινάει 6μ και φτάνει 7,5μ

Πως μπορουμε εμπειρικά να υπολογισουμε τις απώλιες σε ψηλοτάβανο σαλόνι ύψους 6-7μ?

 

¨Εχουν εφαρμογή οι παραπάνω τύποι του Γ.Θ.?

Αν όχι πως μπορω με ταξη μεγεθούς να εχω καποιο αποτέλεσμα?

 

Ευχαρηστώ

Link to comment
Share on other sites

savvas στην θεση σου,απο την στιγμη που δεν θελεις να κανεις μελετη καθε φορα που ειναι να δινεις προσφορα λογω του οτι συνεπαγεται προφανως κοστος μελετητη και επειδη κανεις δεν σου εγγυαται οτι θα την παρεις την δουλεια,και αρα θα παρεις τα λεφτα της μελετης χρεωμενα στο κοστος εγκαταστασης,θα εκανα το εξης...(αλλα πρωτα θελω να σε ρωτησω κατι..)

 

θες να βγαλεις προσφορα πχ θερμαντικων σωματων?

 

αν ναι...ξερεις οτι με βαση τις θερμιδες που θα βγαλεις,οτι τα σωματα πρεπει να τα κανεις προσαυξηση 36% λογω διαφορετικης τιμης της υπερθερμοκρασιας λειτουργιας του σωματος?(ειναι αρκετα μεγαλη αποκλιση..)

 

στην θεση σου θα ομαδοποιουσα 'χονδρικα' θερμιδες/υαλοστασιο με αγωγη...θερμιδες/υαλοστασιο λογω μεταφορας...θερμιδες/αμονωτο τοιχο(τοιχος,κολωνες μπετου κτλ..)...θερμιδες/μονωμενο τοιχο..και αναλογα με τις κατοψεις να πολ/ζεις m2 και να προσεγγιζεις οσο γινεται μια μελετη θερμικων απωλειων,μειωνοντας την πιθανοτητα σφαλματος...

Link to comment
Share on other sites

θέλω απλά να ξέρω τάξη μεγέθους για θέρμανση-ψύξη με ενδοδαπέδια θέρμανση θεωρώντας ότι είναι πολύ καλα μονωμένο ( εξωτερική θέρμομόνωση).

Ο εμπειρικός τύπος κάνει για ύψη έως 3μ. για μεγαλύτερα τι γίνεται? (π.χ. 6-7μ?)

Link to comment
Share on other sites

savvas..θελεις ταξη μεγεθους θερμικων απωλειων,ωστε να δινεις προσφορα για ενδοδαπεδια?

 

δηλαδη θελεις ταξη μεγεθους θερμικων απωλειων?.....ωστε μετα να βγαζεις κοστη αναλογα με τις θερμικες απωλειες,μηκος σωληνωσεων,περιμετρικη σωληνα,υλικα θερμομπετου,κτλ κτλ κτλ???

 

θελω να πω εστω οτι και βγαζεις εμπειρικα οτι εστω για σαλονι πχ εχουμε απωλειες 6.000 θερμιδες...μετα εχεις εμπειρικο τυπο για να βγαλεις,υλικα ενδοδαπεδιας ανα θερμιδες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι .

Απλά θέλω να ξέρω το μεγεθος των απωλειών προκειμένου να ξέρω πάνω κάτω τι καυστηρα σωματα ή τοιδήποτε άλλοα θα απαιτηθεί.

Απλά για να μπορώ να μιλήσω επί τόπου με τον πελάτη.

Η μελέτη βέβαια θα είναι από τον μηχανολόγο.

 

Και επειδή το σαλόνι του είναι από 6 έως 7.5 μ ύψος απλά θέλω να ξέρω τι του λέω.

Θα απαιτηθεί περισσότερη θερμανση για αυτά τα ύψη ή όχι?

Πως μπορώ να τα υπολογήσω προσεγγιστικά?

 

Ευχαρηστώ...

Link to comment
Share on other sites

savvas φιλε καταλαβαινω αυτο που ζητας,αλλα ειναι λιγο δυσκολο...το λαβητοστασιο ειδικα ειναι το θεμα..μπορει να μπει λεβητας με 1000 ευρω...μπορει με 3500 ευρω...μπορει να μπει αντισταθμιση...μπορει να μην μπει...μπορει να μπουν πολλοι αυτοματισμοι οι οποιοι θα κανουν το σπιτι να λειτουργει στελνωντας sms με το κινητο τους...

 

χονδρικα θα σου προτεινα να δεις τιμες τιμοκαταλογου με σωματα...να δεις περιπου ποσο κοστιζει ενα σωμα..να κρινεις αναλογα με τους χωρους ποσα μπορουν να μπουν και αρα το κοστος...

 

απολυτα σεβαστο και ανθρωπινο αυτο που ζητας,απλα καταλαβαινεις οτι μπαινωντας σε ενα μαναβικο και ρωτοντας ποσο κοστιζουν τα φρουτα που θελεις να παρεις,δεν μπορει ο μαναβης να σε κοιταξει,να δει αν φορας βερα,να κοιταξει τι αμαξι εχεις,να δει τι παπουτσια φορας...και να συμπερανει αν θελεις καρπουζια,πεπονια ή ντοματες,κρινοντας αν εισαι οικογενειαρχης,αν εχεις παιδια κοιταζοντας αν εχεις 'οικογενειακο' αυτοκινητο και αν εισαι πλουσιος και φαγας,να σου βγαλει τιμη...

 

 

ανα τετραγωνικο μετρο μπορεις να πεις μια τιμη για ενδοδαπεδια,οχι για σωματα...

 

και στο υψος 6-7,5 εχεις προσαυξηση 80% των απωλειων για σωματα...

 

για ενδοδαπεδια κοιτας ακριβως τι θερμιδες χανουν τα 3-3,5 μετρα παραπανω απο το 'νορμαλ' περιπου υψος 3m...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
να πω και κατι ακομα,χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος..δεν ειναι δυνατον να λεγεται καποιος μηχανικος,ο οποιος αν κοπει το ρευμα,να μην μπορει να κανει 5-10 πραξεις...δεν ειναι δυνατον να λες οτι ξερεις να βγαζεις πχ θερμικες απωλειες,αλλα να ξερεις να το κανεις μονο με το 4Μ...δεν ειναι δυνατον να μην μπορεις αν σου λειπει ενα μετρο,να μην ξερεις κοιταζοντας πλακακια,να μην καταλαβεις αν ειναι 33cm,25cm,ή οτιδηποτε αλλο,και οτι πολλαπλασιαζοντας τα να βρεις ενα μηκος...κλπ κλπ κλπ...ειμαστε μηχανικοι...ειμαστε επιστημονες..και πρεπει να επιλεγουμε να κανουμε 'εκπτωσεις' λογω γνωσης...οχι λογω αγνοιας..

 

Αυτό ξαναπέστο!

 

Πριν 1 λεπτό απάντησα σε άλλο θέμα σε συνάδελφο ο οποίος αγνοούσε ότι για τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών λόγω αγωγιμότητας αυξάνουμε 5% τις απώλειες στον Βορά και τις μειώνουμε 5% στην Νότια πλευρά του κτηρίου. Όπως είπε "είχε μάθει με παλιούς, και δεν του είχαν πει κάτι τέτοιο".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kύριοι τέτοιες προσεγγίσεις κανουν οί υδραυλικοί και τα ελληνικά κτίρια εχουν τέτοιο

χάλι από πλευράς ενεργειακής αποδοσης. Κάνετε μελέτες κανονικές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.