Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσεγγιστικός υπολογισμός θερμικών απωλειών


Perifanos

Recommended Posts

το θέμα είναι η άνεση

εάν περπατήσεις σε ένα διάδρομο που έχει σε μια μεριά ξύλο και στην άλλη μάρμαρο θα νioσης κρύο από την μια μεριά έστω και αν ο θερμοστάτης λέει 25C

μπορείς να εγκαταστήσεις θερμίδες με συντελεστή *50 η με *120 άλλα πρέπει να δεις εάν έχεις σκοπό η θέρμανση να λειτουργεί όλη μέρα η περιστασιακά

το θέμα είναι τα δομικά στοιχεία να έρθουν κόπια στιγμή πλησίον στη θερμοκρασία σώματος

η θερμική ενέργεια είναι και αυτή ενέργεια που ανταλλάσετε

εάν το δομικά στοιχεία είναι κρύα τότε δεν θα αισθάνεσαι άνεση έστω και αν έχεις πολλές θερμίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θέλω να υπολογίσω το θερμικό φορτίο για ένα ισόγειο διαμέρισμα σε διατηρητέο (110 ετών και ), ο λόγος για να ξέρω στο περίπου τι θερμική ισχύ θα πρέπει να έχουν τα ηλεκτρικά καλοριφέρ ή το κλιματιστικό που θα βάλει ο ενοικιαστής.

 

Το πρόβλημά μου είναι οτι δεν γνωρίζω ακριβώς όλες τις στρώσεις δομικών υλικών που μπορεί να έχουν οι τοίχοι.... το μόνο που γνωρίζω είναι το συνολικό πάχος των εσωτερικών και εξωτερικών τοίχων.

 

Επειδή με τους εμπειρικούς τύπους που προαναφέρθηκαν έχω πολλές αμφιβολίες αν εξάγουν έστω ένα σχετικά καλό προσεγγιστικό αποτέλεσμα, σκέφτομαι να εφαρμόσω το εξής. Γνωρίζοντας πως οι τοίχοι είναι από πέτρα τούβλα κσι σοβά, λέω να θεωρήσω από μόνος μου αυθαίρετα το πάχος του κάθε δομικού στοιχείου και να προσδιορίσω έναν προσεγγιστικό συντελεστή θερμοπερατότητας για τους τοίχους. Έτσι θα προκύψει και ένα προσεγγιστικό θερμικό φορτίο με καλύτερη ακρίβεια από οτι οι προαναφερόμενοι τύποι.

 

Έχετε κάποια καλύτερη ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δε μπορείς να κανείς ? Να βγάλεις πειραματικά το λ?

http://www.teicrete.gr/chemistry/termo.html

http://www.teicrete.gr/chemistry/matlab/ask20.htm

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα ! Δεν μου είχε περάσει από το μυαλό !

 

Edit: Πάντως αυτή η μέθοδος νομίζω πως δεν είναι για τοίχο με εσωτερικά δομικά στοιχεία, μάλλον είναι για μεμονομένα υλικά. Γιατί το λ μετά θα πρέπει να εισέλθει στον τύπο που υπάρχουν και τα πάχη των εκάστοτε εσωτερικών υλικών. Θα το δοκιμάσω να δώ τι αποτέλεσματα βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Να σας ρωτήσω εγώ κάτι.. Έχω μια κάτοψη ενός φίλου και θέλει να του υπολογίσω τα κατάλληλα σώματα.. Κατασκευή κτιρίου και σωληνώσεις περάστηκαν πριν από 8 χρόνια περίπου.. Φυσικά μελέτη θερμικών απωλειών δεν υπαρχει και ούτε κάποιος θυμάται τι είδους μονώσεις και παράθυρα μπήκαν. Εδώ πως μπορώ να προσωρήσω σε έναν υπολογισμό θερμαντικών σωμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Πας κανεις μια αυτοψία και προχωράς απο την μελέτη θερμικων Απωλειων. Αυτός ειναι ο σωστός τροπος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη μελέτη θερμικών απωλειών, πρέπει να δεις που βρίκονται οι αναμονές για τα θερμαντικά σώματα (μιας και σωληνώσεις υπάρχουν) και να προσπαθήσεις να αποτυπώσεις το δίκτυο. Ειδικά αν είναι μονοσωλήνιο, παίζει μεγάλο ρόλο στην διαστασιολόγηση των σωμάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ένστασή μου είναι ότι φοβάμαι ότ ακόμα και με αυτοψία δεν θα καταλάβω ούτε τη μόνωση παρά μόνο εικασία από το πάχος των τοίχων, ούτε συντελεστές από τζάμια, ούτε καθαρή εκτίμηση από κυκλώματα στις σωληνώσεις πχ ποια σώματα έχει στο ίδιο κύκλωμα.. Μήπως εν τέλει θα είναι πολύ προσεγγιστικό; 

Link to comment
Share on other sites

Από το τίποτα;

 

Για τα δομικά στοιχεία και κουφώματα μπορείς μετά την αυτοψία, να εκτιμήσεις τα U από πίνακες (π.χ. από ΤΟΤΕΕ 20701).

 

Επίσης τα κυκλώματα μπορείς να δεις πώς πάνε φυσώντας μέσα στους σωλήνες (λύσε και τα ρακόρ στους συλλεκτες αν μπορείς).

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.