Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμός στην Πελοπόννησο


 
qwert

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

και στο σεισμό της Αθήνας με μέγεθος 5,9 Ρίχτερ η επιτάχυνση ήταν 0,50g.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δυστυχως τα λενε και συνάδελφοι μηχανικοί! "Το σπίτι αντέχει 7 Richter" και τέτοια παραμύθια!!! Οποιος μηχανικός λέει τέτοια είναι ανευθυνος και επικίνδυνος και δεν γνωρίζει ούτε τα στοιχειώδη. Οριζόντια και κατακόρυφη απόσταση, διαστρωμάτωση του εδάφους, και ενέργεια που εκλύεται είναι μεταβλητά... αλλά προφανως αυτά είναι ψιλά γράμματα.

 

Απ'οσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιος άμεσος τρόπος υπολογισμού της επιτάχυνσης σε σχέση με την ενέργεια που εκλύεται. Το 0.5g είναι απο επιταχυνσιογράφο που βρισκόταν σε ποια περιοχη της Αθήνας?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μοναστηράκι αν δεν με απατά η μνήμη μου.

 

Οριζόντια και κατακόρυφη απόσταση, διαστρωμάτωση του εδάφους, και ενέργεια που εκλύεται είναι μεταβλητά

Να συμπληρώσω και την κατευθυντικότητα που έρχεται και δίνει ακόμα περισσότερες αβεβαιότητες σε αυτό το φυσικό φαινόμενο, ενίσχυση σεισμικών κυμάτων απο πράνη, απο απότομές πλαγιές κ.ο.κ....

Link to comment
Share on other sites

Barracuda συνέστησε επίσης να σχεδιάζουμε για σεισμούς 7 richter.

Έχετε υπόψιν σας κάποιον τύπο που να συσχετίζει ένταση με επιτάχυνση δηλαδή Ms και a?

Panos & FF υπαρχει πληθωρα εμπειρικών τυπων που σχετιζουν αυτα τα μεγεθη λαμβανοντας υποψιν εδαφος, αποστασεις απο την σεισμικη εστια, μορφη του ρηγματος κτλ, μπορειτε να τους βρειτε σε οποιοδηποτε βιβλιο σεισμολογίας. Με μια υποτυπωδη στατιστικη επεξεργασια στοιχειων που βρισκεις δωρεαν στο διαδικτυο θα μπορουσες σχεδιασεις για 7 Richter. Εγω πχ θα θεωρουσα το επικεντρο του σεισμου ακριβως κατω απο την οικοδομη μου σε εστιακο βαθος οσο το ελαχιστο που εχει παρατηρηθεί στην περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το βιβλίο του Τσελέντη τεχνική σεισμολογία το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους έχουν τη διάθεση να εμβαθύνουν λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες Baraccuda! Βρήκα τις σχέσεις στη διπλωματική μου. Λοιπόν τις παραθέτω για όποιον ενδιαφέρεται:

Σχέση εξασθένησης Θεοδουλίδη.

 

ln(PGA) = 5.57+0.82Ms-1.59ln(R+15) -0.14S-0.18F

 

όπου PGA (peak ground acceleration) , Ms επιφανειακό μέγεθος σεισμου, R επικεντρική απόσταση σε km, S 0 για βράχο 1 για αλλούβια, F τύπος ρήγματος 1 κανονικό 0 για ώθησης και ανάστροφα. Τυπική απόκλιση σχέσης σ=0,68

 

Σχέση εξασθένησης Αμβράση:

 

log(PGA) = -1.09+0.238Ms-0.0005sqrt(R^2 + 6^2)-log(sqrt(R^2 + 6^2))

τυπική απόκλιση σχέσης σ=0,27.

 

Και για να θυμίσω για αυτούς που ασχολούνται η τιμή που τελικά πρέπει να σχεδιάσουμε είναι η 2/3(PGA)

 

p.s. Απίστευτο πόσο εύκολα ξεχνάει ο άνθρωπος (δηλ.εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.