Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Νερά βροχής απο τον γείτονα


GeorgeSouth

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης:

 

Τα νερά βροχής απο τον κήπο του γείτονα καταληγουν στον δικο μου κηπο με αποτελεσμα να πλημυριζω σε καθε εντονη νεροποντη (σαν αυτες που συμβαινουν τη τελευταια εβδομαδα)

 

Διαπιστωσα λοιπον χτες βραδυ οτι στον δικο του περιφραγμενο κήπο υπαρχει μια τρυπα-σχισμη στο παλιο τσιμέντενιο τοιχο που οδηγει ολα του τα νερα στον δικο μου κηπο.

 

Να σημειωσω οτι το εδαφος στο δικο του κηπο ειναι πιο ψηλα απο τον δικο μου οικοπεδο τουλαχιστον κατα 1 μετρο με αποτελεσμα να στραγγιζει ολο το νερο του σε μενα.

 

Μιλαμε για τεραστειες ποσοτητες νερου με αποτελεσμα να υπαρχει προβλημα στην οικια μου και καταστροφες αφου πλημυριζουν κηποι, αυλες μα κυριως υπογεια και το πιο συμαντικοτερο και πιο επικυνδινο: ηλεκτρικες εγκαταστασεις οπως καλοριφερ, ασανσερ, γκαραζοπορτες κλπ.

 

Τι ισχυει σε τετοιες περιπτωσεις??

Ο νομος τι λεέι?

Link to comment
Share on other sites

Άσε τον νόμο τι λέει (εξάλλου δεν ισχύει κανένας νόμος στην Ελλάδα).

Κάνε υδρορροή και μετά δικαστήριο να σου πληρώσει την κατασκευή.

Στην περίπτωση που υπάρξει κόσμια συζήτηση μεταξύ σας του λες το πρόβλημα και το κανονίζετε από κοινού.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ότι όμβρια ύδατα που ρέουν επιφανειακά με φυσικό τρόπο, χωρίς να ευθύνονται για αυτό κατασκευές (δεν είναι νερά που παροχετεύονται στην θέση αυτή από κάποιον αγωγό ή άλλο έργο), περνάνε τα όρια των ιδιοκτησιών νομίμως, χωρίς να ευθύνεται γιαυτό ο ιδιοκτήτης του πρώτου ακινήτου στο οποίο έπεσε η βροχή...

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να ευθύνονται για αυτό κατασκευές

 

Το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό (υψομετρική διαφορά και ενδεχομένως με κλίση και κατά συνέπεια η απορροή υδάτινων ομβρίων να προξενούν ζημιά).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν πρέπει η απορροή προς το όμορο να οφείλεται σε τεχνητή διαμόρφωση της κλίσης του εδάφους...

 

Η νομοθεσία είναι πολύπλοκη, αν ήταν αγρός θα ίσχυαν άλλα...

 

Όπως και νά 'χει, κατ' αρχάς χρειάζεται συνεννόηση. Το θέμα είναι μάλλον απλό και χαμηλού κόστους, βρείτε τα μεταξύ σας, μία λύση του τύπου μισά - μισά δεν είναι παράλογη. Ίσως να είναι καλή ακόμη και στην περίπτωση που υπάρχει συγκεκριμένη ευθύνη...

 

Φυσικά προηγείται η ανεύρεση ικανοποιητικής τεχνικής λύσης.

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία είναι πολύπλοκη, αν ήταν αγρός θα ίσχυαν άλλα...

 

Αγαπητέ συνάδελφε...έχω εμπειρία...για αυτό είπα από την αρχή

 

Κάνε υδρορροή και μετά δικαστήριο να σου πληρώσει την κατασκευή

Στην περίπτωση που υπάρξει κόσμια συζήτηση μεταξύ σας του λες το πρόβλημα και το κανονίζετε από κοινού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κατ'αρχην για τις απαντησεις σας.

 

Το θέμα ειναι οτι οταν ο τοιχος ηταν μια χαρα δεν ειχα ποτε προβλημα εδω και καποιο χρονικο διαστημα ομως που εχει τρυπησει ο τοιχος του εχω το προβλημα!

Επισης ακριβως διπλα του ο αλλος γειτονας εχει υψηλοτερο τοιχο οποτε τα νερα "τρωνε πορτα" απο εκει και καταληγουν σε εμενα.

 

Σκεφτομουν μηπως εριχαν κι εγω εναν τοιχο στη μερια του!

Link to comment
Share on other sites

Βρείτε τα -σαν μεγάλα παιδιά που είστε- και βάλτε μια σωλήνα. Δεν κοστίζει πάνω από 10€/m. Αν θες να αρχίσεις τα δικαστήρια, ΜΗΝ κλείσεις την τρύπα του, μάλλον θα είσαι ο χαμένος της ιστορίας...

 

Αν ΠΡΑΓΜΑΤΙ θες να είσαι στα δικαστήρια για τα επόμενα 7 χρόνια τουλάχιστον, καλή τύχη.

Πάντως, ο δικηγόρος είναι ακριβότερος από την σωλήνα...

Link to comment
Share on other sites

GeorgeSouth

ο γείτονας έχει υποχρέωση να συγκεντρώσει και να οδηγήσει τα όμβρια σε δίκτυο ή αποδέκτη αν προέρχονται απο κτιριακές εγκαταστάσεις ή διαμορφώσεις χώρου με εκσκαφές και επιχώσεις

αν το πρόβλημα πρόέκυψε τελευταία θα πρέπει να αποκατασταθεί ο τρόπος απαγωγής των ομβρίων ιδαίτερα αν έχουν προκύψει τόσο σοβαρά προβλήματα σε εγκαταστάσεις

το θέμα έχει να κάνει περισσότερο με γειτονικό δίκαιο και λιγότερο με θέματα τεχνικής νομοθεσίας, η συνδρομή δικηγόρου είναι απαραίτητη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ο γείτονας έχει υποχρέωση να συγκεντρώσει και να οδηγήσει τα όμβρια σε δίκτυο ή αποδέκτη αν προέρχονται απο κτιριακές εγκαταστάσεις ή διαμορφώσεις χώρου με εκσκαφές και επιχώσεις................

το θέμα έχει να κάνει περισσότερο με γειτονικό δίκαιο και λιγότερο με θέματα τεχνικής νομοθεσίας, η συνδρομή δικηγόρου είναι απαραίτητη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.