Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;


germaria30

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Βέβαια η αλήθεια είναι οτι στην πράξη, στην Ελλάδα αυτό που σε περιμένει ως μηχανικός δεν το συναντάς στο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε καμία περίπτωση. Το ελληνικό Πανεπιστήμιο συνάδει κάπως με την πραγματικότητα.

 

 

τι εννοεις σορρυ αλλά δεν κατάλαβα?δηλαδή οι ελληνικές σχολές αρχιτ.συνάδουν περισσότερο με την πραγματικότητα απ ότι αυτες του εξωτερικού?περίεργο εγω νόμιζα το ακριβώς αντίθετο

 

offtopic¨πολύ μου αρέσει η φραση αυτη του Καζατζακη που γράφεις την ενστερνίζομαι απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

@AMHxaNos

 

A-levels αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο για τους Αγγλους.. εκτός αν σου το ζητήσει το Πανεπιστήμιο...

 

Έγω έκανα 1 χρόνο foundation πριν φύγω, αν αυτό σε βοηθάει σε κάτι..

 

Το Bachelor είναι τριετούς φοίτησης και ήμουν στο University of Westminster αν και δεν είχε καμία διαφορά απο ποιό Πανεπιστήμιο ήσουν για την χρέωση των μαθημάτων. Οι υπόλοιποι της φουρνιάς μου που 'φαγαμε' τα 40φεύγα μαθήματα είχαν έρθει απο διάφορα πανεπιστήμια.. oxford, brighton, greenwich.. δε θυμάμαι ποια άλλα για να μαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

@tricky

 

εννοώ οτι οι σχολές της Αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα, στο θέμα της σύνθεσης, συμβαδίζουν κάπως με την πραγματικότητα (το προσπαθούν τουλάχιστον). Απο την αρχή αυτό που σχεδιάζεις ακολουθεί κάποιους βασικούς κανόνες ΓΟΚ (σου θέτουν κάποια όρια, ελάχιστα μεν, υπάρχοντα δε). Το αποτέλεσμα της εργασίας σου, με κάποιο tweaking, θα μπορούσε ίσως να υλοποιηθεί.

 

Στις περισσότερες σχολές Αρχιτεκτονικής στην Αγγλία η κατάσταση είναι διαφορετική. Τους κανόνες τους ορίζεις εσύ στις περισσότερες των περιπτώσεων και το αποτέλεσμα συνήθως δεν είναι υλοποιησιμό. Μπορεί να μην καταλήξεις καν σε κτίριο.

 

Είναι εντελώς διαφορετικά συστήματα όπως προανέφερα

Link to comment
Share on other sites

4 χρόνια (foundation+BA), γιά νά αποφοιτήσεις απο τό ΔΠΘ (53)

θά χρειάστηκες τουλάχιστον +3 - 4 χρόνια, σύνολο 7 ή 8.

Καλύτερα νά έδινες πανελλήνιες γιά 2η καί 3η φορά.

 

Εχοντας σάν δεδομένο ότι τά 8 χρόνια είναι πάρα πολλά γιά σπουδές

βασικού πτυχίου σύν τό οτι ούτε γιά μιά στιγμή ΔΕΝ απόλαυσες τήν

φοιτητική ζωη, άξιζε τελικά όλος αυτός ό κόπος ?

 

Εγώ δέν θά τό έκανα...

 

Τουλάχιστον στίς εξετάσεις του ΤΕΕ σέ πέρασαν μέ τήν πρώτη

ή καί εκεί σέ ταλαιπώρησαν κάμποσες φορές?

 

.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΜΗxaNos

 

χαχα η αλήθεια είναι κάπως διαφορετική:

 

1 χρόνο foundation

3 χρόνια το bachelor

 

1 χρόνο πρακτική άσκηση σε αρχιτεκτονικό γραφείο (γιατί ετοιμαζόμουν να ξαναφύγω εξωτερικό και για να κάνεις το diploma είναι απαραίτητο σε κάποια πανεπιστήμια να έχεις κάνει πρακτική άσκηση σε κάποιο γραφείο. Στην Αγγλία αυτή η διαδικασία είναι η ολοκλήρωση του RIBA part 1)

 

Πριν φύγω και μετά απο περίπου 15 μήνες απο την στιγμή της κατάθεσής μου, αποφάσισε το δικατσα οτι είχε επεξεργαστεί τα χαρτιά μου και μπορούσα πλέον να μπω σε ελληνικό Πανεπιστήμιο..

 

Εδω παίρνω την λάθος απόφαση και μπαίνω στην διαδικασία που προανέφερα

 

4 χρόνια στο ελληνικό Πανεπιστήμιο (με περίπου 20 μαθήματα το εξάμηνο, ανεπίσημα αρκετές εξεταστικές χαμένες λόγω καταλήψεων κλπ.) φτάνω να είμαι πτυχιούχα μηχανικός το 2009 στα 28 μου.

 

Απο εκεί και πέρα δεν μπορώ να πω.. όλα δουλεύουν μια χαρά. Ούτε απο το ΤΕΕ είχα θέματα, ούτε απο το ΤΣΜΕΔΕ. Ίσα ίσα.

 

Κανένα πρόβλημα εγγραφής.. Κανένα πρόβλημα πληρωμής...

 

Το κόστος των σπουδών σε σύνολο? Αστρονομικό. Το κόστος των σπουδών σε χρόνο? Απελπιστικό. Αν μου ξαναδινόταν ευκαιρία απλά δεν θα γυρνούσα πίσω στην Ελλάδα. Ειδικά όταν βλέπω οτι μετά απο ΤΟΣΑ χρόνια ταλαιπωρίας δεν μπορώ να έχω ένα σταθερό εισόδημα γιατί η κατασκευή είναι πεθαμένη.

 

άντε βρε, σας άνοιξα την ψυχή! Μπορείτε να πάτε να πηδήξετε απο τα παράθυρα τώρα! :lol:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Anyway, τελικά τά κατάφερες, μπράβο, καλές δουλειές.

Εκανες και 2η διπλωματική στό ΔΠΘ?

 

Υπάρχουν καί χειρότερα, σκέψου τί τραβάει ένας τει που

έχει νά δωσει καί κατακτήριες... και ΑΝ τόν περάσουν...

 

.

Link to comment
Share on other sites

@Akara:

 

Γενικα λες σωστα πραγματα αλλα θεωρω οτι υποτιμας τα ελληνικα ιδρυματα.

Μπορει να ειναι ανοργανωτα, να σε γεμιζουν με πολλα περιττα μαθηματα

κλπ αλλα ειναι γεγονος οτι αν ασχοληθεις σοβαρα αποκτας πολυ

ισχυρο υποβαθρο και στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι ανωτερο ενος

BSc πανεπιστημιου του εξωτερικου.

 

Φιλοι και γνωστοι που πηγαν στο εξωτερικο για MSc, PhD λενε τα

καλυτερα για το υποβαθρο που απεκτησαν στην Ελλαδα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε πολλοί είναι ότι δεν είναι τα ελληνικά πανεπιστήμια που σου παρέχουν το υπόβαθρο αλλά το υψηλό επίπεδο των φοιτητών.

Κάτι ακόμη επίσης που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων μπορεί να βγαίνουν κατάληλοι για ακαδημιακή καριέρα αλλά είναι οι πλέον ακατάληλοι για την αγορά εργασίας...

 

@AMHxaNos

 

A-levels αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο για τους Αγγλους.. εκτός αν σου το ζητήσει το Πανεπιστήμιο...

 

Έγω έκανα 1 χρόνο foundation πριν φύγω, αν αυτό σε βοηθάει σε κάτι..

 

Το Bachelor είναι τριετούς φοίτησης και ήμουν στο University of Westminster αν και δεν είχε καμία διαφορά απο ποιό Πανεπιστήμιο ήσουν για την χρέωση των μαθημάτων. Οι υπόλοιποι της φουρνιάς μου που 'φαγαμε' τα 40φεύγα μαθήματα είχαν έρθει απο διάφορα πανεπιστήμια.. oxford, brighton, greenwich.. δε θυμάμαι ποια άλλα για να μαι ειλικρινής.

 

η οξφόρδη δεν έχει αρχιτεκτονική. Συγγνώμη τώρα αλλά θα γίνω κάκός. Αν έρχεστε από αυτά τα "πανεπιστήμια" της Αγλλίας καλά κάνουν και σας χρεώνουν μαθήματα. Αυτά τα ιδρύμα ούτε οι Άγλλοι τα αναγνωρίζουν για πανεπιστήμια. Αυτά είναι μηχανές παραγωγής χρημάτων για international students!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε πολλοί είναι ότι δεν είναι τα ελληνικά πανεπιστήμια που σου παρέχουν το υπόβαθρο αλλά το υψηλό επίπεδο των φοιτητών.

Κάτι ακόμη επίσης που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων μπορεί να βγαίνουν κατάληλοι για ακαδημιακή καριέρα αλλά είναι οι πλέον ακατάληλοι για την αγορά εργασίας...

...

Τά Ελληνικά πανεπιστήμια παρέχουν καί υποβαθρο καί έχουν καί υψηλό

επίπεδο φοιτητών.

Οι απόφοιτοι Ελληνικών πανεπιστημίων είναι κατάλληλοι καί γιά

ακαδημαϊκή καριέρα καί γιά τήν αγορά εργασίας.

Θά έχεις τήν ευκαιρία νά τό διαπιστώσεις όταν ερθεις εδώ γιά νά πάρεις

τήν αντιστοιχία σου.

 

Τά ΦΕΚ, ΓΟΚ, ΚΥΑ, ΠΔ, εγκύκλιοι καί άλλα δεινά είναι πού κάνουν τήν

δουλειά απίθανη, αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή akara

 

Θεωρώ ότι ήσουν πολύ τυχερή για τους παρακάτω λόγους.

1.Το πανεπιστήμιο σου έχει βαθμολογία RAE 4

 

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις από το παρακάτω link αλλά και τα παρακάτω που στην συνέχεια αναφέρω .

 

http://library.tee.gr/digital/m2348.pdf

 

Άρα λοιπόν είναι ένα μειονέκτημα το οποίο παραπέμπει στα μειωμένα αντίστοιχα κριτήρια σύγκρισης .Όπως τα έτη , τις συνολικές ώρες παράδοσης διαλέξεων και εργαστηρίων και το σύνολο των μαθημάτων του πανεπιστημίου σου.

 

2.Έχεις καταθέσει από ότι κατάλαβα και από ότι μας είπες στο τότε ΔΙΚΑΤΣΑ ένα μόνο πτυχίο 3 έτη χωρίς μεταπτυχιακό .Αυτό λοιπόν τότε θα μπορούσε να σου στοιχίσει και την ισοτιμία Ελληνικού Πολυτεχνείου διότι από ανέκαθεν γινόταν συνεκτίμηση των Βασικών Πτυχίων με μονοετή Μεταπτυχιακό όσον αφορά τα πτυχία που έρχονται από Αγγλία αλλά και από άλλες χώρες και επιπλέον χρεώνονται και μαθήματα για την αντιστοιχία με Ελληνικό Τίτλο .

Άρα λοιπόν εντύπωση προκαλεί το γεγονός πως πέρασε από το τότε ΔΙΚΑΤΣΑ αναγνώριση ενός μόνο τίτλου χωρίς συνεκτίμηση με το αντίστοιχο μεταπτυχιακό του για την αντιστοιχία με το αντίστοιχο Ελληνικό Τμήμα 5 ετών διάρκειας .Αυτό λοιπόν προφανώς γινόταν από τον τρόπο που εξηγείς ότι έκανες εγγραφή μέσα στο πανεπιστήμιο όπου είχες χρέος να παρακολουθείς τα μαθήματα του αντίστοιχου ελληνικού προγράμματος του έτους εγγραφής σου + και αυτά τα οποία σου χρέωσαν .Διαφορετικά και αυτοί που το κυνηγούσαν τότε νομικά θα μπορούσαν να βρεθούν σήμερα με αντιστοιχία με ΤΕΙ και όχι με ΑΕΙ .Άρα λοιπόν και μόνο το γεγονός ότι σου επέτρεψαν τότε αναγνώριση ελληνικού πολυτεχνείου έστω και με τον τρόπο που περιγράφεις αυτό για μένα σήμερα λέει πολλά .

Διαφορετικά εάν το υπολογίσουμε βάση της νομοθεσίας του τότε αλλά και του σήμερα η αντιστοιχία που θα έπρεπε να είχες με την κατάθεση μόνο ενός πτυχίου που ζήτησες να αναγνωριστείς θα ήτανε με Ελληνικό ΤΕΙ και όχι ΑΕΙ .Με 3 έτη λοιπόν σπουδών , με ένα πανεπιστήμιο που τότε δεν χαρακτηριζόταν από RAE 5* αλλά από RAE 4 ήταν φυσικό η χρέωση των μαθημάτων να ήταν πολύ μεγάλη .

 

Όλα λοιπόν αυτά στα λέω όχι για να σε θίξω προς θεού .Αλλά γιατί σήμερα κανένας δεν μπορεί να αναγνωριστεί με 3 έτη σπουδών μόνο και με ένα πτυχίο με αντίστοιχο Tμήμα Ελληνικού Πολυτεχνείου .

 

Κλείνοντας θεωρώ πως άξιζε ο κόπος που έκανες διότι στο τέλος κατάφερες να αναγνωριστείς ως Μηχανικός ΠΕ και όχι ως Μηχανικός ΤΕ με ότι οφέλη συνεπάγεται αυτό για σένα.

 

Σου παραθέτω και την σημερινή νομοθεσία του ΔΟΑΤΑΠ για να πιστοποιήσεις αυτά που σου ανάφερα .

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/isotimies/Tab5301754/I93HBS4.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.