Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Παράβαση οικοδομικής αδείας


christosGR

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και επιθυμώ κάποιες γνώμες στο μέτρο του εφικτού λόγω του μέσου επικοινωνίας. Περιγράφω την κατάσταση όσο γίνεται ποιο αναλυτικά. Επίσης είμαι ήδη σε επικοινωνία με δικηγόρο και μηχανικό αλλά παράλληλα θα ήθελα και κάποιες διαδικτυακές γνώμες...

Είμαι νέος ιδιοκτήτης αυτοτελούς κατοικίας (μεζονέτας) σε οικόπεδο με 2 κατοικίες. Το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου και υπάρχει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας (συνοδευόμενη από τοπογραφικό) στην οποία ορίζονται αποκλειστικής χρήσης και κοινόχρηστοι χώροι των 2 συνιδιοκτητών. Την συγκεκριμένη κατάσταση βρήκα έτσι με την αγορά η οποία αναφέρεται και στο συμβόλαιο μου. Ο ιδιοκτήτης της άλλης κατοικίας (εφεξής ΄καταπατητής' τον οποίο βρήκα εγώ εκεί, έχει φράξει και αποκλείσει πέρα από τον αποκλειστικής του χρήσης χώρο και 500 τετραγωνικά κοινοχρήστου. Σε όχλησή μου, μου ανέφερε ότι είναι δικός του ο χώρος, δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι και ότι "έχει έτσι κανονίσει με τον εργολάβο" (όπως στην περίπτωση της διαφήμισης του κτηματολογίου όπου η ιδιοκτησία αποδεικνύεται από το τι είπε η συμπεθέρα, της παπαδιάς, του μπατζανάκη η κόρη:) ) Το επόμενο βήμα μου ήταν ο δικηγόρος και οποίος θα καταθέσει την αγωγή μετά τις εκλογές που θα ανοίξουν τα δικαστήρια για αποζημιώσεις, κατεδαφίσεις τοιχίων κτλ. Παράλληλα πηγαίνω στην πολεοδομία να πάρω την οικοδομική άδεια για να τα δώσω στην δικηγόρο και κυρίως με στόχο να κάνω ένα νέο τοπογραφικό όπου θα φαίνονται οι καταπατήσεις των κοινοχρήστων διαπιστώνω μαζί με τον μηχανικό μου ότι στο διάγραμμα κάλυψης εμφανίζεται το σπίτι του 'καταπατητή' να μην έχει καμία σχέση το σχήμα του με την πραγματικότητα, τελείως διαφορετική κάτοψη όλων των ορόφων καθώς και τα όρια του κτίσματος είναι διαφορετικά. Τα τετραγωνικά του όμως φαίνονται ότι είναι τα ίδια με τα μέτρα που του αναλογούν στην ΟΑ, ενώ φαίνεται ότι είναι και εντός των ορίων αποκλειστικής χρήσης που περιγράφεται στην κάθετη ιδιοκτησία. Περίπου σωστό σκαρίφημα του κτίσματός του αποτυπώνεται στο σχέδιο της καθέτου ιδιοκτησίας. Το δικό μου είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό της ΟΑ και βέβαια ίδιο με την κάθετη ιδιοκτησία. Μαθαίνουμε παράλληλα ότι η ΟΑ ζητήθηκε από την πολεοδομία από μηχανικό κατ εντολή του 'καταπατητή' για κάποια διευθέτηση. Πρώτη ερώτηση: Μπορεί να κάνει κάτι, αναθεώρηση, ενημέρωση, τροποποίηση χωρίς υπογραφή μου? Ο μηχανικός μου μου είπε ότι είναι παράνομο αλλά συνήθως η πολεοδομία (δεν ξέρω αν εννοούσε την δική μας, θα την δεχτεί την αίτηση χωρίς υπογραφή μου. Ο στόχος ο δικός μου είναι ένας και μοναδικός: Να ελευθερωθούν οι κοινόχρηστοι ώστε να έχω πρόσβαση. Ο μηχανικός μου διαπιστώνοντας αυτήν την κατάσταση πέρα από την αγωγή με συμβούλεψε να πάω στον μηχανικό του 'καταπατητή' και να του αναφέρω να συμβουλέψει τον πελάτη του ρητώς..είτε ελευθερώνει τον κοινόχρηστο σε μία εβδομάδα είτε την επομένη πηγαίνω στην πολεοδομία να έρθει να κάνει έλεγχο ΟΑ. Δεδομένου ότι εγώ δεν έχω παραβάσεις αλλά είμαστε σε μια εξ αδιαιρέτου κατάσταση ως προς το οικόπεδο, έχω πρόβλημα να κάνω κάτι τέτοιο? Δεν έχω κανένα πρόβλημα να τον βάλω να πληρώνει μια ζωή να το διατηρήσει ή να γκρεμίσει ολόκληρο σπίτι. 'Ίσως στο επόμενο σπίτι που θα αγοράσει θα σέβεται περισσότερο την ιδιοκτησία του άλλου. Κάποια άλλη συμβουλή? Να σημειώσω ότι η μηχανικός του 'καταπατητή' γνωρίζω ότι συμφωνεί με την παράνομη κατάσταση του ως προς τον κοινόχρηστο και τον έχει συμβουλέψει να ελευθερώσει αλλά η 'καταπατητής' νομίζει ότι είναι τσιφλίκι του και δεν ακούει ούτε τον μηχανικό του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα μόνο:

1) Πριν αγοράσεις την μαιζονέτα δεν είχες κάνει έλεγχο της κατάστασης με τον μηχανικό σου;

2) Το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο αλλά αφού έχει αναλάβει δικηγόρος και μηχανικός σου πλέον, νομίζω ότι οι γνώμες μας περιττεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιάννη σε ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Όσον αφορά την απάντησή σου...

 

1)Υποθέτω ότι βάζοντας και πληρώνοντας κατά την αγοραπωλησία δικηγόρο και συμβολαιογράφο θα έκαναν αυτό που κάνω εγώ τώρα. Δυστυχώς πολλές φορές αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις..

 

2)Παρόλο την πολυπλοκότητα, αν έχεις μια γνώμη γνώμη επί του θέματος θα ήθελα ειλικρινά να την ακούσω δεν θα την θεωρήσω καθόλου περιττή.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτούνται πολλά στοιχεία για να εκφέρω άποψη. Π.χ. ένα σκαρίφημα του οικοπέδου θα βοηθούσε αλλά έτσι όπως τα λες μάλλο έχεις δίκιο... τι άλλο να σου πω...

 

ΥΓ Η συμβολή του μηχανικού στις αγωραπωλησίες είναι εξίσου σημαντική με του δικηγόρου αλλά επειδή δεν είναι υποχρεωτική από κάποιον, έχει αμεληθεί.

Τα δικά σου, τα τραβάει πάρα πολύ κόσμος που λυπήθηκε λίγα χρήματα για να αγοράσει ολόκληρο σπίτι...

 

ΥΓ2 Εγώ προσωπικά έχω αποτρέψει κάποιους που ζήτησαν την συνδρομή μου σε αγωραπωλησία και επίσης, έχω προτρέψει αντίστοιχα...

Link to comment
Share on other sites

καλώς πήρες το σπίτι και καλώς είναι σύμφωνω με την ΟΑ. Εάν δεν έχεις τοίχους να οριοθετούν το όριο της ιδιοχρηστης σου αυλής δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Φαντάζομαι υπόγραψες κάποια σχέδια όπου δείχναν την ιδιοκτησία σου, τους ιδιόχρηστους χώρους και τους κοινόχρηστους. Τα ίδια σχέδια πρέπει να υπόγραψε και ο γείτονας σου βασικά ζήτησε του εργολάβου να δείς την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Να δείς κατά πόσο συμφωνούν τα σχέδια της με την πραγματοποιούμενη κατάσταση του γείτονα σου. Εάν δεν συμφωνούν προειδοποίησε τον αμείλικτα ότι είται συμορφώνεται είται του κάνεις καταγγελία και να δείς για πότε συμορφώνεται...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι.

Αγαπητέ Γιάννη δεν υπήρχε θέμα να γλιτώσω ή να λυπηθώ κάποια χρήματα και δεν έβαλα μηχανικό απλά δεν πίστεψα/δεν ήξερα ότι γίνονται τέτοια πράγματα. Όταν για να φτάσω να αγοράσω στο σήμερα έχουν υπογράψει, μηχανικός την ΟΑ, μηχανικός και συμβολαιογράφος το σχέδιο της καθέτου, μηχανικός (?) ή άλλος επιστήμονας για να πάρει ρεύμα, δικηγόρος και συμβολαιογράφος για την αγοραπωλησία, πίστεψα ότι πληρώθηκαν για ουσία και για να τηρούν τον νόμο και όχι για το μπόι τους και την υπογραφή τους. Πες με αθώο και αφελή...

 

Αγαπητέ Highlander έχω κάνει τοίχο ύψους 40 εκατοστών περίπου χωρίς κάγκελα και χωρίς πόρτα απλά για οριοθέτηση και χωρίς να εμποδίζεται η διέλευση εντός της αποκλειστικής μου. Προφορικά μου είπε η πολεοδομία ότι είμαι ΟΚ. Δεν έχω πρόβλημα να το γκρεμίσω μέσα σε μία ώρα αν μου πει η πολεοδομία. Για τα υπόλοιπα.. Οριζόντια δεν υπάρχει μόνο κάθετος η οποία έγινε μεταξύ εργολάβου και τον οικοπεδούχου. Εγώ αγόρασα από οικοπεδούχο και ο 'καταπατητής' από εργολάβο. Και ναι η κατάσταση που υπάρχει δεν συμφωνεί με το σχέδιο της καθέτου ως προς τους κοινόχρηστους χώρους. Μου αποκλείει πρόσβαση σε 500 τετραγωνικά μέτρα κοινοχρήστου. Δεν με απασχολούσε να έχει φράχτη 3 μέτρα στον αποκλειστικής. Με απασχολεί να έχω πρόσβαση στον κοινόχρηστο δηλαδή σε αυτό που αγόρασα,που πληρώνω εφορία, ποθεν εσχες κτλ..

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που έκανε την μελέτη της ΟΑ , υπέγραψε γιά το ρεύμα και ο μηχανικός που έκανε τα σχέδια της συστάσεως δεν ήταν οι πωλητές σου .

Ούτε ο συμβολαιογράφος .

Ο δικηγόρος σου προφανώς έλεγξε μόνο τους τίτλους και δεν είδε την υλοποιημένη επί του οικοπέδου κατάσταση .

Ο εργολάβος προφανώς εφ' όσον είχε πουλήσει το εργολαβικό του αντάλλαγμα στον αντίδικο σου , είχε αποξενωθεί του έργου και κάθε ευθύνης .

 

Αρα οι υπέυθυνοι είναι :

Ο οικοπεδούχος ?

Αν σου πούλησε διάφορα πράγματα από αυτά που λέει το συμβόλαιο , που δεν συνέβη κάτι τέτοιο , όπως είπες ήδη .

 

Μένεις μόνο εσύ που αγόρασες ένα νόμιμο κομμάτι που όπως ισχυρίζεσαι έχεις πρόβλημα από "κακό συνιδιοκτήτη" . Προφανώς θα είχες προστατευθεί άν είχες βάλει τεχνικό σύμβουλο κατά την αγοραπωλησία .

 

Αρα όλοι οι επιστήμονες που ασχολήθηκαν πληρώθηκαν γιά την δουλειά που είχαν υποχρέωση να κάνουν , οπότε είναι άδικο να τους κατηγορείς γιά την αμέλεια σου . Μπορεί όμως να σε παρηγορεί το γεγονός ότι έτσι κάνει το 90 % των αγοραστών .

 

Εχε επίσης υπ' όψη σου ότι το πρόβλημα θα μπορούσε να σου παρουσιαστεί και μετά την αγορά , αφού από τα μειονεκτήματα των εξ' αδιαιρέτου είναι τα προβλήματα μεταξύ συνιδιοκτητών .

Είναι το τίμημα της φτηνότερης αγοράς , από την αγορά ολόκληρου του οικόπεδου και την ανέγερση επ' αυτού μονοκατοικίας .

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει τοίχο ύψους 40 εκατοστών περίπου χωρίς κάγκελα και χωρίς πόρτα απλά για οριοθέτηση και χωρίς να εμποδίζεται η διέλευση εντός της αποκλειστικής μου. ................ Δεν με απασχολούσε να έχει φράχτη 3 μέτρα στον αποκλειστικής. [/QUOT

 

Όντος, μέσα στον ακάλυπτο μπορείς να σηκώσεις τοίχο μέχρι 1 μέτρο. Άρα καλά στα είπαν από την πολεοδομία. Και καλά θα κάνεις να σε απασχολήσει αν σηκώσει τοίχο 3 μέτρα, γιατί δεν έχει το δικαίωμα και δεν έχεις κανένα λόγο να αφήνεις ελευθερίες σε κάποιον που έχει δείξει ότι μια χαρά τις παίρνει και από μόνος του (εφόσον τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.