Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δείτε τι συμβαίνει στο τόπο μου (Χαλκιδική)


Recommended Posts

http://respentza.blogspot.com/2010/11/blog-post_3382.html

παρακαλώ να δώσετε βάση στο στέλεχος οικοδομικής άδειας και ποιο συγκεκριμένα στο φεμ (που είναι το ΦΕΜ? οοοοεεεεοοοοο!!!!!!!!!) ,και στο μέγεθος της αμοιβής για 80.000 τ.μ. δομησης (βοήθεια σώστε μας,μας έχουν πνίξει τα σκ@@@@@τά) με όλο το σεβασμό,ευχαριστώ πολύ

post-1914-131887250718_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι άκυρη, ελπίζω να το ξέρει ο ιδιοκτήτης.

 

Χώρια τα υπόλοιπα, ο πολιτικός μηχανικός δεν έχει δικαίωμα να υπογράψει εγκαταστάσεις για τόσο μεγάλο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά που το χτύπησα στο πρόγραμμα αμοιβών για κατοικίες 80.000 και υπόγεια 40.000 είναι 1.150.000 οι μελέτες και 880.000 οι επιβλέψεις...

 

Ήτοι: ΦΕΜ ..................115.000 και 88.000 αντίστοιχα

ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ................34.500 και 26.400 αντίστοιχα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιον ιδιοκτητη?? Το Πορτο Καρρας????

 

Πολυ που τον ενοιαξε και ΟΑ αν μην ειχε....

 

Το θεμα ειναι οτι αυτα γινονται και σε ΟΑ των 200τμ .......

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος ειναι και μελος του ΔΣ - μηπως παιζει τιποτα με τις εξαιρεσεις αμοιβων σε αυτη τη περιπτωση?

 

επισης, για να κανω το δικηγορο του διαβολου, προκειται για πολλα μικρα σπιτια, οχι για ενα κτιριο 80,000 τμ, και ισως να υπαρχει παραθυρακι για τις μελετες. τωρα βεβαια αν εχει ενεργητικες κλπ σιγουρα υπαρχει θεμα υπογραφης. αλλα λεω εγω τα δικα μου...

Link to comment
Share on other sites

Howard-roark έχεις απόλυτο δίκιο! Λάδι βγήκαν πάλι τα παιδιά! Νομίζουμε ότι θα τους πιάναμε έτσι εύκολα...

Για τα μέλη του ΔΣ δεν απαιτείται η extra καταβολή αμοιβής (ούτε και ΦΕΜ φυσικά). Οι αμοιβές των 12.000ευρώ ίσως είναι οι μόνες "εξωτερικές" αμοιβές που πληρώθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

να πω εγω με την εμπειρια μου απο...λαμογιες? χαχαχα

 

στο στελεχος λεει "παθ.πυροπροστασια". κανονικα θα επρεπε αν εχει πχ ενεργητικη, να το γραφαμε εκει και διπλα το ονομα του μηχανολογου μελετητη. αλλα εφοσον τα λεει στο σεντονι στις αναθεσεις - αναληψεις και εχουν πληρωθει τα φορολογικα του ανθρωπου, δεν εγινε και τιποτα...νομιζω. μπορει το 12αρι να ειναι αυτα....εχει παντως ζουμι η αδεια αυτη και οσο ξερω απο Στεγγους, θα εχει ....θαυματα ο φακελλος χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι υπάρχει πολύ "ψωμι-παρατυπιες" στην υποθεση, δεν υπάρχει εγκριση από το Δασαρχείο,εγκριση ΕΠΑΕ, εμπλέκονται πολιτικά πρόσωπα (νυν και υποψήφιοι),αλλά λόγω εκλογών και πρότερου ανεντιμου βίου (ντροπολογία του Παχτα ,Βατοπέδι) κρατούν όλοι χαμηλούς τους τόνους http://respentza.blogspot.com/2010/11/blog-post_3439.html

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατυπία που βλέπω είναι ότι τις εγκαταστάσεις (Η/Μ) τις υπογράφει πολιτικός μηχανικός.....τουλάχιστον στο στέλεχος της άδειας.

Επίσης αν η αμοιβή της Ο.Α. είναι μεγαλύτερη από τον ετήσιο π.χ. μισθό του μέλους του Δ.Σ. θα έπρεπε να πληρωθεί η διαφορά.

Η υπόθεση είναι γνωστή , θυμηθείτε την ιστορία με τον Πάχτα λίγο πριν τις εκλογές του 2004.

....Δυστυχώς πάει το πράσινο στον Μαρμαρά.

Κατευθείαν αποστολή στο http://www.zougla.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.