Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής κάλυψης υπεραγοράς σε οικόπεδο εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Proteas δεν λέει πουθενά ότι απαγορεύεται το αντίστροφο εφόσον τηρούνται οι αποστάσεις. στη δική μου περίπτωση ακόμα δεν έχει ιδρυθεί τίποτα. Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι η κάλυψη των 2 χρήσεων

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση μικτής χρήσης εκτός σχεδίου θα πρέπει για το σύνολο των κτιρίων να εφαρμόζεται κάθε επιμέρους άρθρο αλλά και ταυτόχρονα για το σύνολο των κτιρίων το άρθρο 1.

 

Δηλαδή παίρνουμε την δυσμενέστερη περίπτωση πάντα.

 

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση:

Κάλυψη 10%

Δόμηση 0,2 με μέγιστο 600τμ

Ύψος 7,5 (ή 8,7 αν προβλέπεται στέγη)

Χωρίς δυνατότητα παρεκκλίσεων

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εν γνώση μου δεν το έβαλα. Το άρθρο 6 δεν έχει αποστάσεις, ισχύει μόνο το άρθρο 1 για αυτές, οπότε η απόσταση από όρια μπορεί να είναι 15, 5 ή ακόμα και 2,5 ανάλογα με το μέγεθος, το "σχήμα" και τον χρόνο δημιουργίας του γηπέδου...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δηλαδή εκτός από την κάλυψη 0,1, η δόμηση της υπεραγοράς με πρατήριο θα πρέπει να είναι 600 τ.μ.; Δηλαδή αν κάνω την υπεραγορά πρώτα με 0,2 δόμηση στα 10000 τ.μ. 1800 τ.μ. και μετά κάνω πρατήριο τα άλλα 200 τ.μ ισχύει κάτι άλλο από το να τα κάνω ταυτόχρονα και να μπορώ να έχω δικαίωμα με τη δυσμενέστερη να οικοδομήσω 600 τ.μ. και για τις 2 χρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις πρώτα την υπεραγορά με 1.800τμ δόμηση στα 10.000τμ γηπέδου, θα έχει εγκριθεί παρέκκλιση στη μέγιστη κατά κανόνα δόμηση κατά 1200τμ (1800-600). Συνεπώς θα έχεις ήδη δομήσει κατά παρέκκλιση και ΔΕΝ θα έχεις υπόλοιπο δόμησης για άλλη χρήση, αλλά μόνο για την ίδια, μετά από νεα παρεκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.