Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο μηχανικός δεν αναλαμβάνει ευθύνες & παραιτείται απο την επίβλεψη


krentzis

Recommended Posts

Δεν υπάρχουν "νόμιμες αμοιβές" αλλά "ελάχιστες νόμιμες αμοιβές". Από εκεί και πέρα είναι θέμα αρχικών συμφωνιών μεταξύ ιδιοκτήτη και μηχανικού.

 

Το Π.Δ. 696/74 καθορίζει την αμοιβή επίβλεψης σε συνάρτηση με τον τρόπο που γίνεται η ανέγερση του έργου. Εσείς έχετε αναθέσει την ανέγερση σε γενικό εργολάβο με εργολαβικό ή αυτή γίνεται με αυτεπιστασία από εσάς τον ιδιοκτήτη;

Σε περίπτωση αυτεπιστασίας, οι ελάχιστες αμοιβές του επιβλεποντα είναι πολλαπλάσιες.

 

Εσείς έχετε ορίσει γενικό εργολάβο που θα παραδώσει το έργο σας αποπερατωμενο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν "νόμιμες αμοιβές" αλλά "ελάχιστες νόμιμες αμοιβές". Από εκεί και πέρα είναι θέμα αρχικών συμφωνιών μεταξύ ιδιοκτήτη και μηχανικού.

 

Αυτό δυστυχώς δεν αλλάζει πλέον όσες φορές και αν το πούμε... Τους "πέρασαμε" (των πελατών) ότι το ελάχιστο=μέγιστο και μάλιστα όχι μόνο αυτό, αλλά αν τους ...συμπαθήσουμε κιόλας τους κάνουμε και έκπτωση σε αυτό το ...ελάχιστο. Φταίμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστυχώς δεν αλλάζει πλέον όσες φορές και αν το πούμε... Τους "πέρασαμε" (των πελατών) ότι το ελάχιστο=μέγιστο και μάλιστα όχι μόνο αυτό, αλλά αν τους ...συμπαθήσουμε κιόλας τους κάνουμε και έκπτωση σε αυτό το ...ελάχιστο. Φταίμε...

 

δεν νομίζω οτι τα 24000 ειναι λίγα αν λάβουμε υπόψιν οτι

  • εγω έκανα τα σχέδια και αρχιτεκτονικά σε 2D & 3D (καμία βελτίωση απο τον μηχανικό)
  • πάτησε 2 φορές στην οικοδομή
  • έστειλε τα στατικα να του τα κάνουν αλλού
  • εχω ολα τα παραπάνω προβλήματα και ουτε μια συμβουλη

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος tpanag αναφέρθηκε στον γενικό κανόνα. Από εκεί και πέρα όμως ακόμα και αν κάνατε εσείς, που λέει ο λόγος, όλες τις μελέτες είσθε υποχρεωμένος να πληρώσετε στον μηχανικό τουλάχιστον την ελάχιστη νόμιμη αμοιβή. Από εκεί και πέρα και με βάση τα όσα λέτε δεν έχει καμία σημασία αν έδωσε τα στατικά σε άλλο γραφείο. Επιλογή του ήταν και προφανώς το άλλο γραφείο πληρώθηκε για να κάνει την στατική μελέτη. Επιπλέον όπως σας είπα και προηγουμένως εφόσον πλέον δεν τον εμπιστεύεστε καλύτερα να αποταθείτε σε άλλο μηχανικό. Θα γλιτώσετε και οι 2 από ψυχοφθόρες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι τα 24000 ειναι λίγα αν λάβουμε υπόψιν οτι

 

Δεν έχει σημασία τι νομίζεις ή τι νομίζω εγώ. Ούτε πλαφόν, ούτε διατίμηση υπάρχει στις αμοιβές. Αυτό θέλω να πω. Μπορεί να ζητήσει όσα θέλει πάνω από την ελάχιστη. Αν ήταν ακριβός μπορούσες να επιλέξεις κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως υπάρχει μία παρανόηση... δεν είναι δυνατόν το φόρουμ να αποφανθεί αν δικαίως ή αδίκως ζητήθηκε το συγκεκριμένο ποσό που συμφωνήσατε, και το οποίο δεν έχει καμία απολύτως σημασία να αναφέρεις. Ούτε μπορούμε να έχουμε άποψη για μία φωτογραφία, ακόμη κι αν απεικονίζει κακοτεχνία. Και φυσικά δεν είναι δυνατόν να μιλήσουμε περί ευθυνών, ή για το πόσες φορές πάτησε, τι σχέδια σχεδίασε και αν τα έκανε αυτός ή άλλος.

Η συζήτηση αυτή δεν τιμά κανέναν από τους συμμετέχοντες. Πέραν αυτού, έχω την αίσθηση ότι η δημόσια και ανώνυμη κουβέντα για τα ζητήματα αυτά δοκιμάζει τα όρια της νομιμότητας, της επαγγελματικής δεοντολογίας, αλλά και της παραβίασης των στοιχείων και των δεδομένων που έχεις ανταλλάξει με τον μηχανικό σου και τα οποία οφείλουν να έχουν εμπιστευτικό χαρακτήρα.

Τέλος, κανένα απολύτως όφελος δεν μπορεί να υπάρξει από το φόρουμ επί της ουσίας, ούτε βεβαίως είναι δυνατόν να λάβεις συμβουλές για το πως να κινηθείς από εδώ και πέρα.

Για τις περιπτώσεις αυτές υπάρχει πολύ συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο και θεσμικά όργανα. Αν θέλεις να ενημερωθείς σωστά θα πρέπει να απευθυνθείς στο ΤΕΕ και στην πολεοδομία. Αν είσαι ήδη ενήμερος και θέλεις κάτι συγκεκριμένο να ρωτήσεις, ίσως γνωρίζει κάποιος να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω την εργασία των μηχανικών (δικηγόρων,συμβολαιογράφων κτλ.), το ελληνικόν ίδιον της "ελάχιστης" αμοιβής ευτυχώς βαίνει προς κατάργηση, ελεύθερη αγορά για όλα τα επαγγέλματα....

 

Σε περιόδους κρίσης οι ελάχιστες αμοιβές είναι πολυτέλεια και όχι θωράκιση του επαγγέλματος. Οι σωστοί επαγγελματίες (όπως σε όλα τα επαγγέλματα) θα συνεχίσουν να δημιουργούν...

 

Δεν είμαι μηχανικός αλλά θαυμάζω τους επαγγελματίες μηχανικούς!

Link to comment
Share on other sites

το ελληνικόν ίδιον της "ελάχιστης" αμοιβής ευτυχώς βαίνει προς κατάργηση,

 

Επειδή το λένε τα κανάλια και ο ΣΕΒ; Μπα δε νομίζω. Το "ίδιον", υπάρχουν σοβαροί λόγοι που είναι "ίδιον" και για αυτό θα παραμείνει. Εξάλλου και να συνέβαινε κάτι τέτοιο (η κατάργηση) θα ήταν αστείο να περιμένετε μείωση των αμοιβών με τα παράπλευρα δεδομένα που υπήρξαν εδώ και λίγους μήνες στον κλάδο μας.

Link to comment
Share on other sites

επειδη θεωρουν πολυ οτι θαναι το καλυτερο της καταργησης θα αναφερω τα εξης...

 

 

οι ελαχιστες ειναι καθαρα θεμα μηχανικου....ας πουμε οτι αντι 24000 ζηταγε 5000 για επιβλεψη...θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα?

 

και μην ξεχναμε οτι με την επιβλεψη (δλδ την αμοιβη) πολλες φορρες παμε να βγαλλουμε την χασουρα της μελετης....γιατι το να σου αλλαζει ο καθενας συνεχεια τα σχεδια και να πληρωνεσαι την ελαχιστη δεν μου φαινεται και πολυ δικαιο...

 

χαιρομαι πουχω πελατες που οντως φτανουν στα ορια της υπερβολης μεν...πχ υπογειο εκτος περιγραμματος και ηθελε πεδιλοδοκους με 4τμητα τσερκια οπως ειχε και το υπολοιπο υπογειο...αλλα κοιμαμαι ησυχος τις νυχτες για το αποτελεσμα.....δοκιμια σε καθε σκυροδετηση ακομα και στα υποστηλωματα που για μενα ειναι το πιο σημαντικο ....ρευστοποιητες και προσμικτα απο δικο μας βαρελι και οχι απο αυτα που κουβαλανε οι μπετονιερες και εχουν κοψει....σκυροδεμα απο εταιριες σοβαρες ....συνεργεια και σιδεραδες σοβαρα συνεργεια και οχι να ξεχειλωσω τα καλουπια να ριξω κανα κυβικο παραπανω...σιδερα βαση σχεδιων και καταλογο μετα απο κουβεντα....

 

ολα αυτα παντως με 5000 δεν γινονται..

 

δεν γμτ ας μην τα δινει τα 10000 τα παραπανω και ας παρει το πορσε το τζιπακι....στην τελικη η κουλτουρα του νεοελληνα ειναι ολο φινετσα και βιτρινα....απο ουσια ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΒΟ....πιο σημαντικα ειναι αυτα απο το να κοιμαται ησυχα η οικογενεια του....

στην τελικη εχουμε γεμισει αδαεις που θεωρουν οτι ειναι εξυπνοι...

καλυτερα να μην ξερεις και να ξερεις οτι δεν ξερεις...

παρα να μην ξερεις και να θεωρεις οτι ξερεις...

 

 

ο νοων νοειτω αν και μου φαινεται Φωνη βοωντος εν τη ερημο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αποκαλούμε "ελάχιστη αμοιβή" είναι αντίστοιχο της αντικειμενικής αξίας των ακινήτων.

Ένα εργαλείο της πολιτείας προκειμένου να προσδιορίσει μία χρηματική συναλλαγή και να την φορολογήσει αντίστοιχα.

 

Αλλά πόσες αγοροπωλησιες ακινήτων πραγματοποιούνται με τιμές ίσες με τις αντικειμενικές; Οι εμπορικές είναι πάντοτε μεγαλύτερες.

Έτσι ισχύει και με τις αμοιβές. Και να καταργηθούν οι "ελάχιστες" θα καθιερωθούν οι "αντικειμενικές".

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.