Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή κανονισμών (ΕΚΩΣ-ΕΑΚ) σύντομα;


 
dvd

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ...

 

Μήπως μπορεί κανείς να παραθέσει όλο τον Ευρωκώδικα 8 σε link???

 

Υπάρχει κανένα βιβλίο έστω και στα Αγγλικά???

 

Υ.Γ.: Έψαξα στο site του ΕΛΟΤ αλλά δεν υπάρχει τίποτα...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει γιατί δεν έχουν κάνει τίποτα ακόμη…

 

Το link που έχω ποιο πάνω είναι όλος ο ευρωκώδικας για κτίρια και θεμελιώσεις, δεν δουλεύει;

 

Βιβλίο: Designersʼ Guide to EN 1998-1 and EN 1998-5 έκδοση 2005 Thomas Telford.

 

 

-------------------------------------------

edit: Υπάρχουν και ένα Ελληνικό που ξέρω αλλά με επιφύλαξη γιατί αν και το αγόρασα δεν αξιώθηκα να το ανοίξω ακόμη:

 

Α. Παπαχρηστίδης και άλλοι: Στον Ευρωκώδικα 8 από τον ΕΑΚ 2000 έκδοση 2007 εκδόσεις ΝΚ. Το βρήκα, αν θυμάμαι καλά στον Παπασωτηρίου.

 

Υπόψη και τα δύο προϋποθέτουν να έχεις το κείμενο του κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Τι τα θές όλα τώρα, τα άλλα είναι ειδικά. Διάβασε το πρώτο μέρος πρώτα.

 

Ευρωκώδικας 8

 

Part 1 (EN 1998-1:2004): General rules, seismic actions and rules for buildings.Γενικοί κανόνες, σεισμικές δράσεις και κανόνες για κτίρια.

 

Part 2 (EN 1998-2:2005): Bridges Γέφυρες

 

Part 3 (EN 1998-3:2005): Assessment and retrofitting of buildings

 

Part 4 (EN 1998-4:2006): Silos, tanks and pipelines Σιλό, δεξαμενές και αγωγοί.

 

Part 5 (EN 1998-5:2004): Foundations, retaining structures and geotechnical aspectsΘεμελιώσεις, κατασκευές αντιστήριξης και γεωτεχνικά θέματα.

 

Part 6 (EN 1998-6:2005): Towers, masts and chimneysΠύργοι ιστοί και καπνοδόχοι

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:Αρχικά καταχωρημένο από paktomenos

Διαφωνώ... κάποιος άλλος συνάδελφος έχει άποψη?

 

Δηλαδη εσυ διαβάζεις ότι υπάρχει κάτι άλλο;; Είναι θέμα άποψης;

Το κείμενο μιλάει για υποχρεωτική εφαρμογή, που διαφωνείς;

[/u].

Το κείμενο της απόφασης, στην αρχή του που υπάρχει στα pdf που συνοδεύουν την αρχική μου δημοσίευση, μιλάει για υποχρεωτική εφαρμογή των μερών του ΕC8:

 

Ευρωκώδικας 8 (EN 1998) «Αντισεισμικός σχεδιασμός των φερουσών κατασκευών»:EN 1998−4 : Αντισεισμικός σχεδιασμός των φερουσών κατασκευών − Μέρος 4: Σιλό, δεξαμενές και αγωγοί

EN 1998−6 : Αντισεισμικός σχεδιασμός των φερουσών κατασκευών − Μέρος 6: Πύργοι, ιστοί και καπνοδόχοι

 

κατασκευές δηλαδή που δεν καλύπτονται με ειδικές προβλέψεις από τον ΕΑΚ.

Εξαιρεί λοιπόν τα :

Part 1 (EN 1998-1:2004): General rules, seismic actions and rules for buildings.Γενικοί κανόνες, σεισμικές δράσεις και κανόνες για κτίρια.

 

Part 2 (EN 1998-2:2005): Bridges Γέφυρες

 

Part 3 (EN 1998-3:2005): Assessment and retrofitting of buildings

 

που καλύπτονται από τον ΕΑΚ και τον ΚΑΝΕΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο που ανέβασες είναι η υπόψη ΥΑ. Τι λέει στο τέλος της δεν το έχεις ανεβάσει. Αυτό λοιπόν είναι και το κείμενο που ανέβασα εγώ σε προηγούμενο post (το έχω πάρει από το Εθνικό Τυπογραφείο) την τελευταία παράγραφο του οποίου μάλιστα αντέγραψα. Δες ποιο πίσω για να μην γεμίζουμε τον τόπο με τα ίδια πράγματα.

Η παράγραφος αυτή λοιπόν λέει που, πώς και πότε θα εφαρμοστεί η Υπουργική απόφαση που τώρα δημοσιεύθηκε (31-12-2008 ) και την ξέρεις.

 

Εσύ λες λοιπόν ότι διαβάζοντας αυτήν καταλαβαίνεις ότι ο ΕΑΚ εφαρμόζεται πχ στα μεταλλικά έργα. Εντάξει.

 

------------

edit: Για του λόγου το αληθές δές http://www.et.gr , βρές το ΦΕΚ 2692Β 2008 και διάβασε στη σελίδα 100 στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Εχω όλη την απόφαση, και την έχω διαβάσει όλη, από την αρχή μέχρι το τέλος. Αν δούλευαν τα downloads, θα την ανέβαζα κιόλας.

 

Αυτά που λέω και αυτά που λές, δεν συγκρούονται. Απλά συμπεριλαμβάνεις και τα μέρη 1-2-3 του EC8 (δηλ. ΕΑΚ-ΚΑΝΕΠΕ) στα "υποχρεωτικής εφαρμογής", χωρίς να γίνεται πουθενά μνεία σε αυτά στο κείμενο της απόφασης.

 

Δεν σου φαίνεται λίγο περίεργο, να καταργηθεί σε μια νύχτα ο ΕΑΚ και να μην υπάρξει κάποια ενημέρωση? Είμαστε μπανανία, αλλά όχι τόσο :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συμπεριλαμβάνω τίποτα, Ελληνικά διαβάζω και τίποτα παραπάνω. Μάλιστα το ΦΕΚ το είδα σε ένα πλαίσιο στο δελτίο και δεν έδωσα σημασία γιατί έχω τα ΠΡΟΣΥ. Έψαξα όμως μετά από την συζήτηση που είχαμε εδώ στο Ε.Τ. και βρήκα το ΦΕΚ. Πάντα διαβάζω το τέλος διότι εκεί λέει το καλύτερο. Έτσι και έκανα.

 

Αν ρωτάς αν μου φαίνεται περίεργο σου απαντώ όχι, αντίθετα δεν περίμενα ότι θα γινόταν τίποτα διαφορετικό.

 

Για την υπόθεση ΕΑΚ+ΕΚΩΣ και Ο.Σ. θα υπάρξει κάποια περίοδος γιατί εκεί αναφέρεται στο συνολικό σχεδόν όγκο των εν Ελλάδι κατασκευών και στις δημοκρατίες μετράει αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό σε κάποιους, από άλλη συζήτηση στο forum, ότι υπάρχουν αλλαγές στο κανονιστικό τοπίο των μελετών.

 

Έτσι δημοσιεύτηκαν στο ΦΕΚ 2692Β 31-12-08 δύο υπουργικές αποφάσεις.

Σε αυτές πρακτικά δημοσιεύονται τα κείμενα των Εθνικών Προσαρτημάτων των νέων ευρωκωδίκων τα οποία για τυπικούς λόγους, όπως πιθανόν ξέρετε, ονομάζονται ΠΡΟΣΥ.

 

Η μία ΥΑ αφορά μελέτες γεφυρών και λέει ότι έλεγε αυτή του 2007, ότι δηλαδή είναι σε παράλληλη εφαρμογή οι ευρωκώδικες και τα DIN-Fachbericht. Προσοχή η λήξη της παράλληλης εφαρμογής θα είναι ξαφνική διότι η πρόβλεψη λέει «…2) Διατηρούμε, προσωρινά, σε παράλληλη ισχύ τα DIN Fachberichte(DIN−FB), όπως ισχύουν από 1.1.2006 με βάση την υπʼ αριθμ. Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. ΔΜΕΟ/γ/ο/312/30.6.2005 απόφαση (Εγκύκλιος Ε26/2005), μέχρι την έκδοση των Εθνικών Προσαρτημάτων των Ευρωκωδίκων και της ελληνικής έκδοσης των Ευρωκωδίκων ως Ελληνικών Προτύπων από τον ΕΛΟΤ.»

 

 

Η άλλη ΥΑ αφορά «…το σχεδιασμό έργων Πολιτικού Μηχανικού (πλην γεφυρών και κτιρίων από σκυρόδεμα)…». Στην συγκεκριμένη δεν προβλέπεται χρόνος προσαρμογής αντίθετα «…Η ισχύς της παρούσας είναι υποχρεωτική για όλες τις μελέτες των έργων Πολιτικού Μηχανικού (πλην κτιρίων από σκυρόδεμα) σε όλη την επικράτεια ανεξαρτήτως από τον φορέα υλοποίησής τους και αφορά στην μελέτη κτιριακών έργων με φέρουσα κατασκευή από χάλυβα, σύμμικτη από χάλυβα και σκυρόδεμα, από ξύλο, από τοιχοποιία και από αλουμίνιο, καθώς και των λοιπών έργων Πολιτικού Μηχανικού, όπως δεξαμενές, σιλό, πύργοι, ιστοί, καπνοδόχοι, γερανογέφυρες και έργα αντιστήριξης, με φέρουσα κατασκευή από όλα τα προαναφερόμενα υλικά και από σκυρόδεμα….». Σε απλά ελληνικά καταργείται η χρήση των παλαιών ευρωκωδίκων, ο περίφημος κανονισμός φορτίσεων του 1945, και φυσικά ο ΕΚΩΣ και ο ΕΑΚ.

 

Το κείμενο του ΦΕΚ δημοσιεύεται στο ΤΕΕ εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/ARTICLES/110/60D512214EF80CC2E0440003BA2D133C

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.