Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση παγίου στοιχείου σε τρίτο λόγω παλαιότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θέλω να πουλήσω ορισμένα αποσβεσμένα πάγια (ουσιαστικά έπιπλα γραφείου, στον πατέρα μου-ιδιώτη). Αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, γιατί είναι δύσκολο να επισκεφτώ την ΔΟΥ μου:

 

1. Τί είδους παραστατικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πλέον με τον ΚΦΑΣ? Θεωρημένα ή αθεώρητα? Με τον ΦΠΑ τι γίνεται?

 

2. Στις περιοδικές-εκκαθαριστικές ΦΠΑ καθώς και Ε3, έχουν αυτά τα έσοδα, κάποια ιδιαίτερη αντιμετώπιση, στους κωδικούς που καταχωρούνται?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

θέλω να πουλήσω ορισμένα αποσβεσμένα πάγια (ουσιαστικά έπιπλα γραφείου, στον πατέρα μου-ιδιώτη). Αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, γιατί είναι δύσκολο να επισκεφτώ την ΔΟΥ μου:

 

1. Τί είδους παραστατικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πλέον με τον ΚΦΑΣ? Θεωρημένα ή αθεώρητα? Με τον ΦΠΑ τι γίνεται?

 

2. Στις περιοδικές-εκκαθαριστικές ΦΠΑ καθώς και Ε3, έχουν αυτά τα έσοδα, κάποια ιδιαίτερη αντιμετώπιση, στους κωδικούς που καταχωρούνται?

 

 

Επαναφέρω το ερώτημα του συναδέλφου, διότι μ' ενδιαφέρει.

Την καλημέρα μου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξανά - Επαναφέρω το ερώτημα του συναδέλφου, διότι μ' ενδιαφέρει (με ορισμένες διαγραφές που πιστεύω ότι έχουν διευκρινισθεί) αλλά θα ήθελα μια απάντηση στα υπόλοιπα καθώς και τι εγγραφή (εννοώ που) γίνεται στα βιβλία και στην ΜΥΦ.

Την καλημέρα μου.

 

 

nikmmech, on 24 Aug 2014 - 14:58, said:snapback.png

Καλησπέρα,

 

θέλω να πουλήσω ορισμένα αποσβεσμένα πάγια (ουσιαστικά έπιπλα γραφείου, στον πατέρα μου-ιδιώτη). Αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, γιατί είναι δύσκολο να επισκεφτώ την ΔΟΥ μου:

 

1. Τί είδους παραστατικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πλέον με τον ΚΦΑΣ? Θεωρημένα ή αθεώρητα? Με τον ΦΠΑ τι γίνεται?

 

2. Στις περιοδικές-εκκαθαριστικές ΦΠΑ καθώς και Ε3, έχουν αυτά τα έσοδα, κάποια ιδιαίτερη αντιμετώπιση, στους κωδικούς που καταχωρούνται?

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Παραστατικο , αποδειξη λιανικής πώλησης , κατά το Ν 4308/2014 . Ο ΚΦΑΣ μας τελείωσε απο 01-01-2015. Δες τις εγκυκλιους 1002 και 1003/015.

 

Η αξία πώλησης επιβαρύνεται με ΦΠΑ , ο οποίος και θα αποδοθεί στο δημόσιο , μεσω της περιοδικής δηλώσεως. Η αξία στις εκροές και ο ΦΠΑ στον αντίστοιχο κωδικό.

 

Στο Ε3 θα περάσει το καθαρό αποτέλεσμα απο την πραξη αυτή .Θα είναι κέρδος ή ζημία από πώληση παγιου και προκύπτει ΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ αφαιρέσουμε την ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΗ ΑΞΙΑ .

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον κωδικό στις εκροές ? (303 ?)

 

 

"Στο Ε3 θα περάσει το καθαρό αποτέλεσμα απο την πραξη αυτή .Θα είναι κέρδος ή ζημία από πώληση παγιου και προκύπτει ΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ αφαιρέσουμε την ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΗ ΑΞΙΑ ."

 

Αν καταλαβάινω καλά πχ

Αξία πώλησης 100€

Αναπόσβεστη αξία (αφού έχει αποσβεσθεί πλήρως) θα είναι 0,01€

Αρα κέρδος 99,99€ (στον Κωδ. 278 - λοιπά έσοδα Ελεύθερων Επαγγ. ?)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον κωδικό στις εκροές ?  ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ (ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ

 

 

"Στο Ε3 θα περάσει το καθαρό αποτέλεσμα απο την πραξη αυτή .Θα είναι κέρδος ή ζημία από πώληση παγιου και προκύπτει ΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ αφαιρέσουμε την ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΗ ΑΞΙΑ ."

 

Αν καταλαβάινω καλά πχ

Αξία πώλησης 100€

Αναπόσβεστη αξία (αφού έχει αποσβεσθεί πλήρως) θα είναι 0,01€

Αρα κέρδος 99,99€   ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ . ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Αθεωρ. απόδειξη λιανικής πώλησης χρειάζεται για ιδιώτη και αθεωρ. τιμολογιο πώλησης προς επαγγελματία?Μπορώ να κόψω απόδειξη οτι το πούλησα στον εαυτό μου ως ιδιώτης?

Edited by sandra3gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Αθεωρ. απόδειξη λιανικής πώλησης χρειάζεται για ιδιώτη και αθεωρ. τιμολογιο πώλησης προς επαγγελματία?Μπορώ να κόψω απόδειξη οτι το πούλησα στον εαυτό μου ως ιδιώτης?

 

Tι σημαίνει η φράση "τα πούλησα στον ευατό μου " ? Δε βγάζει νόημα .

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλημέρα, κάπου σε έιδα να τριγυρίζεις στο Forum.

 

Αυτό που μάλλον (?) εννοεί η συνάδελφος είναι ότι:

π.χ. ως φ.π. - ελ. επαγγ. (αν υπάρχει ακόμα αυτή η έννοια και δεν έχει αντικατασταθεί με την "οντότητα") έχει ένα πάγιο (laptop) και θέλει να το "ξεφορτωθεί" - "πωλήσει" .... 

---όχι σε κάποιο τρίτο φ.π. - ιδιώτη---

αλλά στην ίδια με την "άλλη ιδιότητα της" ως φ.π. - ιδιώτης.

 

 

Εκτός αν γράφω κι εγώ μ .... :grin:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.